Mobic İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Mobic ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Mobicin yan etkileri, bağımlılık yapması ve kullanım şekli nasıldır? Mobic neyi tedavi eder?

Mobic

Mobic

Kullanımları

Meloksikam artrit tedavisinde kullanılır. Eklemlerin ağrısını, şişmesini ve sertliğini azaltır. Meloksikam, steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAID) olarak bilinir.

Artrit gibi kronik bir durumu tedavi ediyorsanız, doktorunuza ilaç dışı tedaviler ve / veya ağrınızı tedavi etmek için başka ilaçlar kullanma hakkında bilgi isteyin.

Mobic nasıl kullanılır?

Meloksikam kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı genellikle günde bir kez doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde ağızdan alın. Doktorunuz aksini söylemedikçe, bir bardak su (8 ons / 240 mililitre) için. Bu ilacı aldıktan sonra en az 10 dakika uzanmayın.

Bu ilacın sıvı formunu alıyorsanız, her dozdan önce şişeyi hafifçe çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dikkatli bir şekilde dozu ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Parçalanan tableti alıyorsanız, almaya hazır olana kadar tableti ambalajından çıkarmayın. Kuru ellerle, tableti dikkatlice çıkarmak için folyoyu geriye doğru soyun. Tableti folyodan geçirmeyin, aksi takdirde tablete zarar verebilirsiniz. Tableti hemen dilinize yerleştirin ve çözünmesine izin verin. Tablet eridikten sonra sıvı ile veya sıvı olmadan yutulabilir.

Bu ilacı alırken mide rahatsızlığı oluşursa, yiyecek, süt ile alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. En düşük etkili dozaj daima kullanılmalıdır ve sadece belirtilen süre boyunca kullanılmalıdır. Daha yüksek dozlar mide ülseri / kanama olasılığını arttırdığından, bu ilacı reçeteden daha fazla almayın.

Meloksikam farklı formlarda (tablet, kapsül, sıvı, parçalanan tablet gibi) gelebilir. Doktorunuza danışmadan farklı formlar arasında geçiş yapmayın.

Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız iki hafta sürebilir. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Her gün aynı saatte kullanmayı unutmayın.

Durumunuz kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Mide rahatsızlığı, mide bulantısı, baş dönmesi veya ishal oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: kolay morarma / kanama, sürekli / şiddetli baş ağrısı, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), açıklanamayan boyun tutulması, belirtiler kalp yetmezliği (şişen ayak bilekleri / ayakları, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı gibi).

Bu ilaç nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Karaciğer hasarı belirtileri varsa, derhal tıbbi yardım alın: koyu idrar, sürekli bulantı / kusma / iştah kaybı, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Meloksikam almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya aspirin veya diğer NSAID’lere (ibuprofen, naproksen, selekoksib gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle astım (aspirin veya diğer NSAID’leri aldıktan sonra solunumda kötüleşme öyküsü dahil), karaciğer hastalığı, mide / bağırsak / özofagus sorunları (kanama, ülser, tekrarlayan gibi) mide ekşimesi), kalp hastalığı (kalp krizi öyküsü gibi), yüksek tansiyon, inme, kan bozuklukları (anemi, kanama / pıhtılaşma problemleri gibi), burun burun polipleri.

Böbrek sorunları bazen meloksikam dahil NSAID ilaçlarının kullanımıyla ortaya çıkabilir. Susuz kalırsanız, kalp yetmezliğiniz veya böbrek hastalığınız varsa, daha yaşlı bir yetişkinseniz veya bazı ilaçları alırsanız sorunların ortaya çıkması daha olasıdır. Dehidrasyonu önlemek için doktorunuz tarafından belirtildiği gibi bol miktarda sıvı tüketin ve idrar miktarınızda bir değişiklik varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın.

Bu ilaç mide kanamasına neden olabilir.

Günlük alkol ve tütün kullanımı, özellikle bu ilaçla birleştirildiğinde, mide kanaması riskinizi artırabilir. Alkol ve sigara içmeyi sınırlayın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Meloksikamın parçalanan tablet formu aspartam içerebilir. Fenilketonüri (PKU) veya diyetinizde aspartam (veya fenilalanin) sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa, doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ilacı güvenle kullanmasını isteyin.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcıklar / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle mide kanamasına ve böbrek sorunlarına daha duyarlı olabilir.

Bu ilacı kullanmadan önce, çocuk doğurma çağındaki kadınlar faydaları ve riskleri (düşük, hamile kalma sorunu gibi) hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bebeğe olası zararlar ve normal doğum / doğum eylemine müdahale nedeniyle gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde kullanılması önerilmez.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bununla birlikte, benzer ilaçlar anne sütüne geçer ve emzirilen bir bebeğe zarar verme olasılığı düşüktür. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, ACE inhibitörleri (kaptopril, lisinopril gibi), anjiyotensin II reseptör blokerleri (losartan, valsartan gibi), cidofovir, lityum, metotreksat (yüksek doz tedavisi), “su hapları” (furosemid gibi diüretikler).

Bu ilaç, kanamaya neden olabilecek diğer ilaçlarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Örnekler arasında klopidogrel gibi anti-trombosit ilaçlar, diğerleri arasında dabigatran / enoksaparin / warfarin gibi “kan incelticiler” yer alır.

Sıvı meloksikam formunu kullanıyorsanız, sodyum polistiren sülfonat da kullanıyorsanız doktorunuza bildirin.

Birçok ilaç ağrı kesici / ateş düşürücü (aspirin, selekoksib, ibuprofen veya ketorolak gibi NSAID’ler) içerdiğinden tüm reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bu ilaçlar meloksikam ile benzerdir ve birlikte alınırsa yan etki riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizini veya inmeyi önlemek için düşük dozda aspirin almaya yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajda), doktorunuz size aksi belirtilmedikçe aspirin almaya devam etmelisiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.


Leave A Reply