Mary Seacole Kimdir? Başarılı Hemşirenin Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Mary Seacole kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü şefkatli hemşire Mary Seacole’un hayat hikayesi, çalışmaları ve iyilikleri hakkında bilgi.

Mary Seacole

23 Kasım 1805’te Mary Kingston, Jamaika’da doğdu. Annesi Jamaikalıydı; babası bir İskoç askeriydi. Bir erkek kardeşi Edward ve bir kız kardeşi Louisa vardı. Mary’nin annesi bir hemşire ve şifacıydı.

Mary Seacole

Mary çocukken bebekler ve evcil hayvanlarla hemşirecilik oynardı. Mary tıptan çok etkilenmişti ve birçok geleneksel Karayip ve Afrika ilacını annesinden öğrenmeye başladı. Mary, sarı humma gibi hastalıkların tedavisi konusunda geniş bir bilgi sahibi oldu. On iki yaşında annesine yardım ediyordu. Hasta insanları iyileştirdiler. Çoğu İngiliz askeriydi.

Mary iyi bir eğitim aldı ve hemşire oldu.

Mary’nin Seyahatleri

1836’da Edwin Horatio Seacole ile evlendi. İkisi Jamaika’da kaldı ve birlikte bir dükkan işletti, ancak Mary çok hasta olduğu için sık sık Edwin’e bakmak zorunda kaldı.

Advertisement

Mary hayatında birçok trajedi yaşadı. Annesiyle birlikte çalıştığı pansiyon yandı ve yeniden inşa edilmesi gerekiyordu. Sonra Edwin ve annesi öldü. Bunlar Mary için üzücü zamanlardı. Yatılı ev yeniden inşa edildikten sonra, Mary birkaç yıl orada çalıştı ve kalmaya gelen askerlere bakmaya devam etti.

Mary ayrıca erkek kardeşinin bir otel işletmesine yardım etmek için Panama’ya gitti. Panama’da yaşayan insanların çoğu kolera adı verilen çok ciddi bir hastalıktan muzdaripti. Mary onları sağlığına kavuşturdu. Daha fazla insan daha iyi hale geldikçe, daha fazla insan Mary’nin yaptığı iyi işi duymaya başladı.

Mary ve Kırım Savaşı

1853’te Rusya ile Türkiye arasında büyük bir savaş oldu. Savaş, Kırım Savaşı olarak bilinir. İngiltere ve Fransa Türkiye’ye yardım etmeyi seçti. İngiltere’den gelen askerler Türkiye’ye gittiklerinde kolera hastalığına yakalandılar. Mary hemşire olarak deneyim sahibi olduğundan, İngiliz askerlerine yardım edip edemeyeceğini görmek için Londra’ya gitmeye karar verdi.

Mary, Florence Nightingale liderliğindeki bir hemşire ekibine katılmaya çalıştığında, birçok insana yardım etmiş olmasına rağmen reddedildi. Ama Mary pes etmezdi. Mary kendi parasını kullanarak Kırım’a gitmeye karar verdi.

Mary Seacole

İngiliz Oteli

Savaş sırasındaki korkunç çatışmalardan sonra birçok asker yaralandı, ancak bakılmadı. Daha pek çoğu hastaydı. Erkekler soğuk, kirli ve açlardı. Askerler kendi yiyeceklerini almak zorundaydı. Ordu onlara bakmadı. Mary Seacole “İngiliz Oteli” ni açtı. Metal levhalardan yapılmış bir kulübeydi.

Advertisement

Otel sıcak yiyecek ve içecek servisi yaptı. Mary’nin mağazası atlar için kalın giysiler, battaniyeler, botlar ve eyerler satıyordu. Yerel pazardan sebze satın aldı. Hasta ve yaralı adamlara kulübelerinde ve savaş alanında bakardı.

Mary Seacole, güveç ve sütlaç gibi askerlerin sevdiği yemekleri pişirdi. Hasta askerlerle o kadar nazikçe ilgilendi ki ona “Seacole Ana” dediler.

Savaş alanlarını görmeye gelen ziyaretçiler oteli ziyarete geldi. Bir ziyaretçi ünlü Fransız şef Alexis Soyer’di. Florence Nightingale’e yardım ediyordu. Herkese “Anne Seacole” un yaptığı iyi işten bahsetti.

Savaş Biter

1856’da savaş sona ermişti. Mary, Hampshire’da bir yiyecek dükkanı açtığı İngiltere’ye geri döndü, ancak orayı çalıştırmaya yetecek kadar para yoktu. Mary hayatı hakkında kendi kitabını yazmaya başladı. Kitabına “Mary Seacole’un Harika Maceraları” adını verdi.

Mary Seacole, 14 Mayıs 1881’de Londra’da öldü.


Leave A Reply