Molibden Nedir? Molibden Elementinin Özellikleri Kullanımı Tarihçesi

1
Advertisement

Molibden elementinin özellikleri, atom numarası, tarihçesi, bileşikleri, periyodik cetveldeki yeri, kullanım alanları, Molibden elementi ile ilgili bilgi.

Molibden

Periyodik cetvelin VB grubunda tungsten ve krom ile birlikte yer alan, sert, tel haline getirilebilir, gümüş beyaz renginde bir kimyasal elementtir. Özellikleri tungsten ve kroma benzer.

Molibden

Sembolü: Mo
Atom Numarası: 42
Atom Ağırlığı: 95.96
Elemet serisi: Geçiş metali
Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Gümüş beyaz
Periyodik Tablodaki Yeri: 6B

Yüksek sıcaklıklara dayanıklı olması nedeniyle demir çelik endüstrisinin aranan bir elementidir. İlk kez 1778’de İsveçli bilgin Peter Hjelm tarafından molibdenitten ayrıştırılarak elde edildi.

Akkor derecede oksitlenir. Soğukta havadan etkilenmez. Nitrik ve sülfirik asitten etkilenir. Klor içinde yanar. Yüksek sıcaklıklarda su buharını ayrıştırır.

Advertisement

Molibdenin Elde Edilmesi:

Doğada metalik halde bulunmaz. Molibdenit (MoS2), povelik (CaMoWO4), vulfenit (PbMoO4) gibi filizlerde az miktarda vardır. Bakır ve volfram işlenmesi sırasında yan ürün olarak elde edilir. Metalik molibden genellikle molibden oksidin yada amonyum molibdatın hidrojenle indirgenmesiyle elde edilen molibden tozunun eritilmesinden elde edilir. Doğada Mo-92, Mo-94, Mo-95, Mo-96, Mo-97, Mo-98, Mo-100 gibi yedi sabit izotobu vardır.

Dünyada en çok molibden üretici ülke, Amerika’dır. Onu sırayla Rusya, Şili, Yugoslavya, Kanada, Çin, Japonya, Meksika, Norveç, Filipinler ve Kore izler.

Molibden

Kullanım Alanları:

Molibden yüksek bir erime noktasına sahiptir ve elektrikle ısıtılan cam fırınlarının elektrotlarını yapmak için kullanılır. Bazı elektrik filamentleri de molibden’den yapılır. Metal bazı füze ve uçak parçaları yapmak için kullanılır ve nükleer enerji endüstrisinde kullanılır. Molibden ayrıca petrolün rafine edilmesinde katalizör olarak kullanılır.

Molibden öncelikle çelikte bir alaşım maddesi olarak kullanılır. Çeliğe% 0.25 ila% 8 arasındaki konsantrasyonlarda eklendiğinde, molibden, inç kare başına 300.000 pound’a kadar basınçlara dayanabilen ultra yüksek mukavemetli çelikler oluşturur. Molibden ayrıca yüksek sıcaklıklarda çeliğin mukavemetini arttırır. Nikel ile alaşımlandığında, molibden kimya endüstrisinde kullanılan ısı ve korozyona dayanıklı malzemeler oluşturur.

Molibden bileşiklerinden biri olan molibden disülfür (MoS2), yüksek sıcaklıkta bir kayganlaştırıcı olarak kullanılır. Emayelerin metallere yapışması için başka bir molibden bileşiği olan molibden trioksit (Mo03) kullanılır. Diğer molibden bileşikleri şunları içerir: molibden asit (H2Mo04), molibden heksaflorür (MoF6) ve molibden fosfür (MoP2).

Advertisement

Tarihçesi ve Keşfi

Molibden, 1778 yılında İsveçli bir kimyager olan Carl Welhelm Scheele tarafından kurşun bileşik olarak karıştırılmış molibdenit (MoS2) olarak bilinen bir mineralde keşfedildi. Molibden 1781 yılında Peter Jacob Hjelm tarafından izole edilmiştir. Bugün, molibden çoğu molibdenit, wulfenite (PbMo04) ve powellitten (CaMo04) elde edilmektedir. Bu cevherler tipik olarak kalay ve tungsten cevherleriyle birlikte ortaya çıkar. Molibden ayrıca madencilik ve tungsten ve bakır işlemenin bir yan ürünü olarak elde edilir.


1 Yorum

Leave A Reply