Monolog Örnekleri (Çocuklar İçin Örnek Monolog Metinleri)

5
Advertisement

Çocuklar için derslerine yardımcı, sınıfta kullanabilecekleri monolog örnekleri. Monologlar, örnek metinler.

monolog

KEDİM

Bir gün okuldan eve giderken, küçük bir kedinin bağırdığını duydum. Başladım kediciği aramaya. “-Pisipisi” diye etrafa bakınıp durdum. Sonunda küçücük sevimli bir kediyi bir ağacı arkasında buldum. Kucağıma aldım. Zavallıcık öyle zayıftı ki tir tir titriyordu.

Hemen onu alıp eve doğru koşmaya başladım. Anneme kediciğin çok bağırdığını söyledim. Annemde açlıktan olabilir dur yiyecek bir şeyler vereyim dedi. İçine ekmek doğradığımız süt dolu tabağı önüne koyunca, kediciğin nasıl yediğini görmenizi isterdim. Neyse sütü yedikten sonra kediciğin sesi kesildi. Yalanarak dolaştığını görünce çok sevindim, demek ki açlıktan bağırıyormuş.

Anladım, aman açlık ne fenaymış! Allah kimseyi aç bırakmasın.

O kediciği düşündükçe aklıma hep aç kalmak korkusu geliyor. O günden beri hiç tabağımda yemek bırakmıyor hepsini silip süpürüyorum, hem de yemek ayrımı yapmadan. Biliyorum benim beğenmeyip
yemediğim yekleri bulamayan bir sürü insan var. Aman siz siz olun yemek beğenmiyorum, buda mı yenir demeyin…

Advertisement

OBUR

Anlamıyorum neden herkes bana “obur” deyip duruyor. Oysa benim yediğim ne ki?
Sabah kahvaltıda iki yumurta, iki bardak süt,10-15 tane zeytin,3-5 dilim yağlı ballı ekme. Eh işte sofrada ne varsa hepsinden biraz yiyorum.

Öğle gene Allah ne verdiyse, bütün yemeklerden iki üç tabak yiyorum. Haaa bu arada öğle yemeğine kadar açlıktan ölecek değilim ya, arada varsa pasta meyve atıştırıyorum tabii.

Öğle yemeği ile akşam yemeği arası çok uzun… O kadar süre aç kalamam. Mutfakta ne varsa ufaktan ufaktan yerim. Nihayet akşam yemek vakti gelir. Annemin yaptığı güzelim yemekler yine midemde.

Eee daha uykuya çok var yatıncaya kadar dayanamam bir şeyler atıştırırım. Fazla değil meyve suları, bisküviler, çerezler, fark etmez hiç ayrım yapmam ne bulursam…

İşte duydunuz sabahtan akşama kadar ne yiyorum da bana “obur” diyorlar bilmiyorum? Hah işte yine midem zil çalmaya başladı. Siz biraz bekleyin, sakın bir yerlere ayrılmayın, ben yiyecek bir şeyler alıp, hemen geleceğim…


YARAMAZ ÇOCUK

Uzun zamandı babam işlerim çok az, boş boş oturuyorum deyip üzülüyordu. Babamın üzülmesine dayanamadım bir şeyler yapmaya karar verdim.

Advertisement

Hemen arkadaşlarımı toplayıp bir plan yaptık. Her gün için iki arkadaş görevlendirdik ve işe başladık. O günden sonra babam eve geç gelmeye başladı. İşlerinin birden bire arttığını söylüyordu. Ama kafasına takılan bir şeyler olduğu da belliydi.

Annemle konuşurlarken duydum, işlerinin iyi gitmesi bir gurup yaramaz çocuğun zararlı oyunlarından dolayıymış. Bütün mahalle o çocukları arayıp duruyormuş. Babam sürekli çalışıyormuş ama komşu diye kimseden yaptığı işin parasını almıyormuş, üstelik zarar etmeye başlamış.

Bunları duyunca yaptığım hatayı anladım, nasıl utandım, nasıl utandım bilemezsiniz. Hemen koşup arkadaşlarımı bulup onlara her şeyi anlattım ve göreve son verdik. Haa bu arada görevin ne olduğunu sizlere söylememiştim değil mi? Şey biz çok kötü bir şey yapmıştık, mahalledeki evlerin camlarını kırmıştık.

Ne bileyim ben babama yardım etmek istemiştim ve bu yüzden bu işe kalkışmıştım. Ama ben yaptığım hatayı anladım ve herkesten özür diledim.

— Efendim. Babamın işi mi ne?
— Şey… Babamın mahallede camcı dükkânı var da


5 yorum

  1. Çok güzel bende okulumda Yaramaz Çocuk rolünü almıştım monologlar süperr tebrik ederim bu siteyi

Leave A Reply