Temporal Lob Nedir? Beynin Neresinde Bulunur Görevleri Nelerdir?

0

Temporal Lob nedir, beynimizin neresinde bulunur, konumu ve özellikleri nelerdir? Temporal Lob ne işe yarar, görevleri hakkında bilgi.

temporal lob

Tüm memeli beyinleri, sol beyin ve sağ beyin olarak bilinen iki yarım içerir. Beynin her iki tarafı daha sonra dört lob halinde alt bölümlere ayrılır. Beyin ayrıca beyin sapı ve beyincik olarak bilinen iki yapıya daha sahiptir.

Beynin her lobu, vücudun farklı bölgelerine sinyal gönderme, bilgileri anlama ve vücudun bölümlerini kontrol etme gibi farklı işlevlerden sorumludur. Temporal lob özellikle hafıza işlemenin yanı sıra duyularınızı (özellikle koku, ses ve görüntü) anlamak ve bu anılara kayıt etmekten sorumludur.

Beynin Lobları

Beynin her tarafı dört ayrı lobdan oluşur. Bu lobların isimleri:

  • Ön lob.
  • Paryetal lob.
  • Oksipital lob.
  • Temporal lob.

Bu lobların her biri vücuttaki farklı işlevlerden sorumludur. Örneğin, ön loblar iletişim, gönüllü hareketler / eylemler ve bilişsel işlevle ilgilidir. Parietal loblar sıcaklık, dokunma, tat, hareket ve daha fazlasının işlenmesi ve anlaşılması ile ilgilidir. Oksipital lobların ana işlevi görme ve görsel bilgileri işlemektir.

Beyincik ve beyin sapı, omuriliğinize en yakın beynin tabanında bulunur. Bu yapılar bilinçaltı fonksiyonunuzun çoğundan sorumludur (nefes alma, kan basıncı, kalp atışı vb.).

Temporal Lobun Yeri

Temporal lob, beynin yanlarında neredeyse şakaklarınızın altında ve kafatasındaki kulaklarınızın arkasındadır. Beynin her bir yarısı tek bir temporal lob içerir, yani beynin / kafanın her iki tarafında birer temporal lob vardır.

Temporal lob ikinci en büyük lobdur (ön lob en büyüğüdür).

Temporal Lobun Görevleri

Şakalarınıza ve kulaklarınıza yakınlık size temporal lobun ana işlevlerinden biri hakkında ipucu verir: sesi işlemek ve anlamak.

İşitsel işleme: Temporal lobun en önemli işlevlerinden biri, herhangi bir ses / işitsel sinyal almak, bu sinyalleri işlemek ve size ne anlama geldiğini anlatmaktır.

Örneğin, bir yürüyüşe çıkıp bir kuşun cıvıltısını duyabilirsiniz. Kulağınız, belirli bir frekans ve ses perdesi şeklinde o kuşun cıvıltısının bir sinyalini alır. Daha sonra temporal lobunuz bu sinyali alacak, sesi işleyecek ve bunun bir kuş cıvıltısı olduğunu “söyleyecektir”.

Konuşma / dil tanıma: Temporal lob ses işlemekten sorumluysa, duyduğunuz başka bir şeyden de sorumlu olması mantıklıdır: dil. Temporal lobda işitsel kompleks adı verilen bir kompleks, konuşmayı duymanıza, söylenenleri anlamanıza, insanların ve nesnelerin adlarını anlamanıza ve daha fazlasına yardımcı olmaktan sorumludur.

Konuşma: Temporal lob, ses ve dili anlamanıza ve işlemenize yardımcı olmanın yanı sıra, konuşmanıza yardımcı olmaktan sorumludur. Temporal lob ve beynin diğer kısımları görsel bilgileri işlemenize ve anlamanıza yardımcı olmak için birlikte çalışır ve temporal lob da söyleyeceğiniz kelimeleri konuşmanıza yardımcı olur.

Örneğin, bir tabloya bakar ve “tablo” olduğunu düşünürsünüz. Temporal lob aslında “Bu bir masa” demeniz yerine yüksek sesle tablo olduğunu söylemenize yardımcı olur.

Bellek: Temporal lobun diğer önemli işlevi bellek, özellikle işitsel, koku alma ve görsel anılardır. Temporal lob limbik sistemle (hipokampus ve amigdala) birlikte çalışarak hem kısa hem de uzun vadede anıları oluşturur ve saklar.

Temporal lob ayrıca duyularınızı anılarınıza bağlamanıza yardımcı olur. Örneğin, belirli bir koku size çocukluğunuzdan kalma bir anıyı hatırlatabilir.

Bu lob ayrıca sözel, görsel ve işitsel bilgileri hatırlamanıza yardımcı olmaktan sorumludur. Bu, beden dilinin ne anlama geldiğini, belirli kelimelerin ne anlama geldiğini, nesne tanıma ve anlama ve daha fazlasını işlemeyi ve hatırlamayı içerir.

Görsel anlayış: Beynin diğer kısımları, özellikle oksipital lob, görme ve görsel uyaranlarınızın ana işlemcileriyken, bu bilgileri işlemenize ve analiz etmenize yardımcı olan temporal lobdur. Oksipital lob ve beynin diğer kısımları bir köpek veya bir top veya bir meşe palamudu görmenizi sağlarken, bunları hatırlamanıza ve adlandırmanıza yardımcı olan temporal lobdur.


Leave A Reply