Sinüs Enfeksiyonu (Sinüzit) Nedir? Belirtileri Nedenleri Önleme ve Tedavisi

0

Sinüs Enfeksiyonu (Sinüzit) Nedir? Sinüzit belirtileri ve nedenleri nedir? Sinüs Enfeksiyonu (Sinüzit) teşhis ve tedavisi, önleme yolları.

Sinüzit

Tıbbi olarak rinosinüzit olarak bilinen, burun boşluklarınız enfekte olduğunda, şiştiğinde ve iltihaplandığında sinüs enfeksiyonu oluşur.

sinüzit

Sinüzite genellikle bir virüs neden olur ve diğer üst solunum yolu semptomları geçtikten sonra bile devam eder. Bazı durumlarda, bakteriler veya nadiren mantar, sinüs enfeksiyonuna neden olabilir.

Alerji, burun polipleri ve diş enfeksiyonları gibi diğer durumlar da sinüs ağrısı ve semptomlarına katkıda bulunabilir.

Kronik ve akut

Akut sinüzit sadece kısa bir süre sürer, dört haftadan az olarak tanımlanır. Akut bir enfeksiyon genellikle soğuk algınlığı veya diğer solunum yolu hastalıklarının bir parçasıdır.

Kronik sinüs enfeksiyonları on iki haftadan fazla sürer veya tekrarlamaya devam eder. Uzmanlar, sinüzit için ana kriterlerin yüz ağrısı, enfekte burun akıntısı ve tıkanıklık olduğunu kabul eder.

Birçok sinüs enfeksiyonu semptomu hem akut hem de kronik formlarda yaygındır. Enfeksiyonunuz olup olmadığını öğrenmek, nedeni bulmak ve tedavi almak için doktorunuzu görmek en iyi yoldur.

Sinüslerinizdeki ağrı

Ağrı sinüzitin yaygın bir semptomudur. Gözünüzün üstünde ve altında ve burnunuzun arkasında birkaç farklı sinüsünüz vardır. Sinüs enfeksiyonunuz olduğunda bunlardan herhangi biri zarar verebilir.

Enflamasyon ve şişme sinüslerinizin sıkıcı bir baskı ile ağrımasına neden olur. Alnınızda, burnunuzun her iki tarafında, üst çenelerinizde ve dişlerinizde veya gözleriniz arasında ağrı hissedebilirsiniz. Bu baş ağrısına yol açabilir.

Burun akıntısı

Sinüs enfeksiyonunuz olduğunda, bulanık, yeşil veya sarı olabilen burun akıntısı nedeniyle burnunuzu sık sık temizlemeniz gerekebilir. Bu akıntı enfekte sinüslerinizden gelir. Akıntı ayrıca burnunuzu bypass edebilir ve boğazınızın arkasını boşaltabilir. Bir gıdıklama, kaşıntı ve hatta boğaz ağrısı hissedebilirsiniz.

Buna postnazal damla denir ve geceleri uzandığınızda ve kalktıktan sonra sabahları öksürmenize neden olabilir. Ayrıca sesinizin kısık gelmesine neden olabilir.

Burun tıkanıklığı

İltihaplı sinüsleriniz burnunuzdan iyi nefes alabilmeyi kısıtlayabilir. Enfeksiyon sinüslerinizde ve burunda şişmeye neden olur. Burun tıkanıklığı nedeniyle, muhtemelen normal olduğu kadar koklayamayacak veya tadamayacaksınız. Sesiniz kulağa “tıkalı” gelebilir.

Sinüs baş ağrıları

Sinüslerinizdeki amansız basınç ve şişme size baş ağrısı belirtileri verebilir. Sinüs ağrısı ayrıca çenelerinizde ve yanaklarınızda size kulak ağrısı, diş ağrısı yapabilir. Sinüs baş ağrıları genellikle sabahları en kötü durumdadır, çünkü sıvılar gece boyunca toplanmaktadır. Ortamınızın barometrik basıncı aniden değiştiğinde baş ağrınız da kötüleşebilir.

Boğaz tahrişi ve öksürük

Sinüslerinizden akıntı boğazınızın arkasına doğru boşaldığından, özellikle uzun bir süre boyunca olursa, tahrişe neden olabilir. Bu kalıcı ve sinir bozucu bir öksürüğe yol açabilir, bu da uzanırken veya sabah kalktıktan sonra daha kötü olabilir. Ayrıca uykuyu zorlaştırabilir. Fazladan yastık kıllanarak yüksekte yatmak, öksürüğünüzün sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı

Postnazal damlama boğaz ağrısına sebep olabilir. Rahatsız edici bir gıdıklama olarak başlasa da, daha da kötüleşebilir. Enfeksiyonunuz birkaç hafta veya daha fazla sürerse, mukus boğazını damlar gibi tahriş edebilir ve alevlendirebilir, bu da bir boğaz ağrısı ve boğuk ses ile sonuçlanabilir.

Sinüs enfeksiyonu için doktorunuzu ne zaman görmelisiniz?

On günden daha uzun süren veya geri gelmeye devam eden bir ateş, burun akıntısı, tıkanıklık veya yüz ağrınız varsa doktorunuzdan randevu alın.

Ateş, kronik veya akut sinüzitin tipik bir semptomu değildir, ancak mümkündür. Kronik enfeksiyonlarınıza neden olan altta yatan bir durumunuz olabilir, bu durumda özel tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Sinüs enfeksiyonlarının tedavisi

Reçetesiz ilaçlar

Oksimetazolin gibi bir burun dekonjestan spreyi kullanmak, sinüs enfeksiyonu semptomlarını kısa vadede hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak kullanımınızı en fazla üç günle sınırlandırmalısınız.

Daha uzun süreli kullanım burun tıkanıklığında geri tepme etkisine neden olabilir. Sinüs enfeksiyonunu tedavi etmek için burun spreyi kullanırken, uzun süreli kullanımın semptomlarınızı daha da kötüleştirebileceğini unutmayın.

Antihistaminikler ve dekonjestanlar içeren diğer reçetesiz ilaçlar, özellikle alerjiniz varsa, sinüs enfeksiyonlarına yardımcı olabilir.

Dekonjestanlar genellikle yüksek tansiyon, prostat sorunları, glokom veya uyku güçlüğü olan kişiler için önerilmez. Özel tıbbi durumunuz için en iyi seçenek olduklarından emin olmak için bu ilaçlardan herhangi birini almadan önce doktorunuzla konuşun.

Nazal sulama

Son çalışmalar, hem akut hem de kronik sinüzitte nazal irigasyonun yanı sıra alerjik rinit ve mevsimsel alerjilerde yararlı olduğunu göstermiştir.

Evde 1 bardak hazır ılık suya (içme suyu) 1/2 çay kaşığı sofra tuzu ve 1/2 çay kaşığı karbonatla karıştırarak ve burun spreyi olarak kullanabilirsiniz. Bu tuzlu su ve kabartma tozu karışımı, sinüslerinizi temizlemenize, kuruluğu hafifletmenize ve alerjenleri yıkamanıza yardımcı olabilir.

Antibiyotikler

Ağrı kesici ilaçlar ve sinüs durulama / sulama gibi diğer tedavilerin başarısız olduğu akut sinüziti tedavi etmek için antibiyotikler kullanılır. Sinüzit için antibiyotik almaya çalışmadan önce doktorunuzla konuşun.

Döküntü, ishal veya mide sorunları gibi yan etkiler sinüzit için antibiyotik almaktan kaynaklanabilir. Aşırı ve uygunsuz antibiyotik kullanımı, ciddi enfeksiyonlara neden olan ve kolayca tedavi edilemeyen bakterilere de yol açar.

Sinüs enfeksiyonları önlenebilir mi?

Burnunuzu ve sinüslerinizi tahriş eden şeylerden kaçınmak sinüziti azaltmaya yardımcı olabilir. Sigara dumanı sizi özellikle sinüzite eğilimli hale getirebilir. Sigara içmek burun, ağız, boğaz ve solunum sisteminizin doğal koruyucu elemanlarına zarar verir.

Bırakma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa veya bırakmayla ilgileniyorsanız doktorunuza sorun. Hem akut hem de kronik sinüzit ataklarını önlemede önemli bir adım olabilir.

Sinüslerinizin ellerinizdeki virüs veya bakteriler tarafından tahriş olmasını veya enfekte olmasını önlemek için özellikle soğuk ve grip mevsiminde ellerinizi sık sık yıkayın.

Alerjilerin sinüzite neden olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun. Kalıcı sinüs semptomlarına neden olan bir şeye alerjiniz varsa, muhtemelen alerjilerinizi tedavi etmeniz gerekecektir.

Alerjik immünoterapi çekimleri veya benzer tedaviler için bir alerji uzmanı aramanız gerekebilir. Alerjilerinizi kontrol altında tutmak, tekrarlayan sinüzit ataklarını önlemeye yardımcı olabilir.

çocuklarda sinüzit

Çocuklarda sinüs enfeksiyonları

Çocuklarda alerjisi olması ve burun ve kulaklardaki enfeksiyonlara yatkın olması yaygındır.

Aşağıdaki belirtilere sahipse çocuğunuzda sinüs enfeksiyonu olabilir:

  • ateşle 7 günden fazla süren bir soğuk algınlığı
  • göz çevresi şişmesi
  • burundan kalın, renkli drenaj
  • başağrıları
  • kulak ağrıları

Çocuğunuza en uygun tedaviyi belirlemek için çocuğunuzun doktoruna başvurun. Nazal spreyler, tuzlu spreyler ve ağrı kesici, akut sinüzit için etkili tedavilerdir.

2 yaşından küçükse çocuğunuza reçetesiz satılan öksürük veya soğuk algınlığı ilaçları veya dekonjestanlar vermeyin.

Çoğu çocuk antibiyotik kullanmadan sinüs enfeksiyonundan tamamen iyileşir. Antibiyotikler ciddi sinüzit vakalarında veya sinüzit nedeniyle başka komplikasyonları olan çocuklarda kullanılır.

Çocuğunuz tedaviye yanıt vermezse veya kronik sinüzit geliştirirse, doktorunuz kulak, burun ve boğaz (KBB) konularında uzmanlaşmış bir kulak burun boğaz uzmanı görmesini önerebilir.

Bir KBB uzmanı, bir enfeksiyonun nedenini daha iyi anlamak için burun drenajı kültürü alabilir. KBB uzmanı ayrıca sinüsleri daha yakından inceleyebilir ve kronik sinüs problemlerine yol açabilecek herhangi bir sorun arayabilir.

Sinüs enfeksiyonu görünümü ve iyileşmesi

Akut sinüzit genellikle uygun bakım ve ilaçla bir ila iki hafta içinde geçer. Kronik sinüzit daha şiddetlidir ve sürekli enfeksiyonların nedenini ele almak için bir uzman görmeyi veya uzun süreli tedaviyi gerektirebilir.

Kronik sinüzit üç veya daha fazla ay sürebilir. İyi hijyen, sinüslerinizi nemli ve temiz tutmak ve semptomları hemen tedavi etmek, enfeksiyonun seyrini kısaltmaya yardımcı olabilir.

Hem akut hem de kronik vakalar için birçok tedavi ve prosedür mevcuttur.


Leave A Reply