Montgomery Nerededir? Amerika Montgomery Şehri Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Amerika’da bulunan Montgomery hakkında kısa bilgi. Alabama eyaletinin balenti konumundaki şehrin coğrafi ve önemli özellikleri hakkında bilgi.

Montgomery - Alabama

Montgomery – Alabama

Montgomery, Amerika Birleşik Devletleri’nde kent, Alabama Eyaleti ile aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi.

Eyaletin güneydoğusunda, Alabama Irmağı kıyısında, Birmingham’ın 137 km güney-güneydoğusunda yer alır. Pamuk, çiftlik hayvanları, kereste pazar yeridir. Yapay gübre, et paketleme, et işleme, başlıca endüstri dallarıdır. Kentte çeşitli eğitim kuruluşları bulunmaktadır.

Montgomery, ABD’nin Alabama eyaletinin başkenti ve Montgomery County’nin ilçe merkezidir. Alabama Nehri’nin yanında, Meksika Körfezi’nin kıyı Ovası’nda bulunmaktadır. 2010 Nüfus Sayımı’nda Montgomery’nin nüfusu 205.764’tür. Birmingham’dan sonra Alabama’daki en kalabalık ikinci şehirdir ve ABD’deki en kalabalık 118’inci şehirdir. Montgomery Metropolitan İstatistik Bölgesi’nin 2010 yılındaki nüfusunun 374.536; eyaletteki dördüncü, Amerika metropoliten bölgelerinde 136. sıradadır.

Şehir 1819 yılında Alabama Nehri boyunca yer alan iki kasabanın birleşmesi sonucu kuruldu. 1846’da eyaletin başkenti haline geldi bir emtia ürünü olarak pamuğun büyümesi ve Körfez Kıyısında bir ticaret limanı olarak Mobile’ın yükselmesi ile Alabama’nın güney orta bölgesine kaymayı temsil etmiştir. 1861 Şubat’ında Montgomery, Amerika Konfedere Devletleri’nin ilk başkenti seçildi ve bu hükümet Mayıs ayında Konfederasyon hükümeti Richmond, Virginia’ya taşınana kadar kaldı. 20. yüzyılın ortalarında Montgomery, Montgomery Bus Boycott ve Selma-Montgomery dahil olmak üzere Sivil Haklar Hareketi’nde önemli bir olay ve protesto merkezi oldu.

Pek çok Alabama hükümet ajansına ev sahipliği yapmanın yanı sıra Montgomery, Maxwell Hava Kuvvetleri Üssü nedeniyle büyük bir askeri varlığa sahiptir; devlet üniversiteleri Alabama Eyalet Üniversitesi, Troy Üniversitesi (Montgomery kampüsü) ve Montgomery’deki Auburn Üniversitesi; iki özel ortaöğretim sonrası kurum, Faulkner Üniversitesi ve Huntingdon College; Hyundai Motor Manufacturing Alabama dahil olmak üzere yüksek teknoloji ürünü üretim ve Alabama Shakespeare Festivali ve Montgomery Güzel Sanatlar Müzesi gibi birçok kültürel cazibe merkezi yer almaktadır.

Advertisement

ABD Donanması’nın iki gemisi, USS Montgomery de dahil olmak üzere şehrin adını aldı. Montgomery aynı zamanda şehir merkezindeki canlandırma ve yeni şehircilik projeleri ile ulusal düzeyde tanınmaktadır. Akıllı Kod Bölünmesini uygulayan ilk şehirlerden birisidir.

Montgomery 32 ° 21′42 ″ N 86 ° 16′45 ″ W’de bulunmaktadır. Şehir, deniz seviyesinden yaklaşık 67 metre yükseklikte kurulmuştur.


Leave A Reply