Muhteşem Kokuya ve Lezzete Sahip Çileğin Faydaları, Çilek Neye İyi Gelir?

0
Advertisement

Çileğin sağlığımıza olan faydaları nelerdir? Muhteşem kokusu ve tadı ile bilinen çileğin o kadar çok faydası var ki okurken şaşıracaksınız.

Çilek nedir?

Tüm dünya ülkelerine genel olarak baktığımızda, en popüler ve en faydalı yiyeceklerden biri olarak karşımıza çıkan meyve kuşkusuz ki çilektir. Latince olarak adı “fragaria ananassa” olan çileğin kendi arasında da 10 adet farklı türü bulunmaktadır.

Bu türler hem büyüklük olarak hem de tat olarak birbirlerinden ayrılsalar da hepsinin ortak noktası şekil olarak kalp şeklini andırmalarıdır.

çilek

Çilek meyvesi tadıyla, kokusuyla insanların sık sık tüketmek istediği yiyeceklerden biri olsa da en önemlisi vücut sağlığı için sağladığı onlarca faydadır. Hatta içerdiği çok sayıda içerikle beraber sağlık için olan yararları her zaman tadının ve lezzetinin önüne geçmektedir.

Çilek, lezzeti açısından dondurmalarda, tatlılarda, keklerde, çikolatalarda, hazırlanan kokteyl ve diğer içeceklerde, salatalarda istenilen miktarda kullanıldığı gibi aynı zamanda kozmetik sektöründe ve ilaç sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır.

Advertisement

Besleyici ve güzel tadı yüzünden dudak nemlendiricilerinde, yenileyici özelliği nedeniyle cilt maskelerinde ve cilt bakım ürünlerinde; bunun dışında özellikle çocuklar için yapılan ilaçlarda çocuklara ilaçları daha kolay kullandırtabilmek adına çocuk şuruplarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Çileğin yapılan araştırmalar sonucunda dünya üzerinde en çok antioksidan içeren ilk 10 besinin arasında yer alabilecek seviyede antioksidan içerdiği görülmektedir.

Bu sayede tüketilen çoğu meyve ve sebzeden vücut için daha fazla yarar sağlamaktadır. Bunun dışında bol miktarda potasyum minerali, kalsiyum minerali, fosfor minerali, demir minerali, magnezyum minerali, selenyum minerali, manganez minerali, sodyum minerali, B12 vitamini, A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini gibi müthiş faydaları içerikler bulundurmaktadır.

Özellikle içeriğinde bol seviyede bulunan C vitamini, bünyeyi hem hastalıklardan koruyup bağışıklık sistemini güçlendirmek adına hem de vücudun ihtiyaç duyduğu C vitaminini karşılayabilmek adına çilekten alınacak en büyük faydalardan bir tanesidir.

Günlük miktarda 8 tane çilek tüketen bir kişi, bünyesinin günlük olarak ihtiyaç duyduğu C vitamininin 1,5 katını elde etmiş bulunmaktadır. Bunun dışında vücuda alındığında hastalık yaratacak virüsleri yok etmekle uğraşan, enfeksiyon durumlarıyla savaşan çileği hastalık önleyici doğal bir ürün olarak da kabul etmek mümkündür.

çilek

Raflarda Satılmayı Bekleyen Çilekler

Çileğin faydaları

Antioksidan içeriği :

Bünyede alzheimer hastalığının oluşma riskini önleyen, hastalanma riskine karşı vücudu daha dirençli hale getiren, en tehlikeli hastalık olan kanser hastalığının oluşmasını engelleyebilen, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek sağlık sorunlarını engelleyebilen ve kalp-damar hastalıklarının oluşma riskine karşı bünyeyi koruyan antioksidanlar, çileğin içinde yüksek miktarda bulunmaktadır.

Advertisement

Çileğin içerisinde bulunan antioksidanların ana kaynağı bileşiğinde bulunan ve çileğe kendi kırmızı rengini veren “antosiyanin” maddesi, “kuersetin” isimli pigment ve yoğun C vitamini içeriğidir.

saç

Saç sağlına etki :

Yoğun miktarda B6 vitamini ve B5 vitamini içeren çilek meyvesi, bu içerikleri sayesinde saç dökülmelerinin önüne geçebilmekte ve saç sağlığı için müthiş faydalı olabilmektedir.

Hatta çileği saçlara olan etkisini doğal yollarla elde etmek için 8 adet olgunlaşmış durumdaki çileği bir kabın içerisinde ezerek üzerine bir çorba kaşığı mayonezi karıştırdıktan sonra saç diplerinden saç uçlarına kadar nazikçe uyguladığınızda 20 dakikalık bir sürecin ardından saçlarınızı kuruladığınız sürece saçlarınızdaki parlaklığı ve canlılığı anında hissedebilirsiniz.

Bu karışım hem kurumuş ve yıpranmış yapıdaki saçları canlandırırken hem de saç köklerinizi ciddi anlamda güçlendirecektir. Saçlarınızı daha canlı ve güzel yapması için pahalı saç bakım ürünlerine verdiğiniz ücret yerine bu karışımı evinizde hazırlayıp uygulamak hem size daha doğal yollardan saç sağlığı kazandıracak hem de cebinize olumlu etki yaratmış olacaktır.

Üstelik şampuanların bir çok etkiyi bir arada vermesinin sonuçlarını bu karışım sayesinde de alabilecek; hazırladığınız kürle birlikte saçlarınızı güçlendirip canlandırmanızın yanında kepek sorununuzun da önüne geçebileceksiniz.

Kolesterol seviyesine etki :

Uzmanların ortak görüşü neticesinde çileğin yüksek kolesterol seviyesini normal seviyelere indirgediği görülmektedir. Bu etkinin de çileği içeriğinde bulunan antosiyanin maddesinin etkilerinden olduğu belirtilmektedir.

Konu hakkında İspanya’da bulunan Salamanca Üniversitesi’nde yapılan deneyler sonucu düzenli olarak çilek tüketen kişilerin kötü kolesterol seviyesi olarak da adlandırılan “LDL” seviyesinde ciddi düşüşler yaşandığı gözlemlenmiştir.

Hatta bu deney için 23 gönüllü kişi 30 günlük süreç boyunca deney için her gün yarım kilo miktarında çilek tüketmiş ve 1 aylık sürecin sonunda LDL seviyeleri ölçüldüğünde yüzde dokuzluk bir azalma olduğu dikkatleri çekmiştir.

Bunun yanında bu deneklerin “HDL” denilen iyi kolesterol seviyeleri bu tüketimle birlikte de otuz gün boyunca sabit tutulabilmiştir.

mavi göz

Advertisement
Göz sağlığına etki :

İlerleyen yaşlarda gözlerde katarakt gibi lens yapısına benzer bir katman oluşmaktadır. Bu sebepten ötürü de yaş ilerledikçe görme yetisinde git gide azalmalar meydana gelmektedir. Ancak çilek tüketimi ihmal edilmezse içeriğindeki yoğun C vitamini gözlerde bu tip tabakaların oluşmasına engel olabilmektedir.

Gözlere en büyük etkisinin bu durum olmasının yanında hem kornea yapısını hem de retina yapısını koruyabilen çilek, aynı zamanda göze zarar verebilecek UV ışınlarından da göz yapısını koruyabilmektedir.

Normal şartlarda zaten gözleri herhangi zararlı bir etkiden korumak için bol miktarda C vitamini takviyesi yapılması önerilmektedir ve bu takviye için de çilek meyvesi çok mantıklı bir tercih olacaktır.

Cilt sağlığına etki :

Cilt için en büyük faydası bulunan meyvelerden biri çilektir. İçeriğinde bulunan salisilik asit, eksfoliantlar, C vitamini ve de antioksidanlar sayesinde cilt yüzeyinde meydana gelen akneler, sivilceler, kabarıklıklar ve dökülmeler için çok etkili bir ürün olan çilek, cilt temizlemede hangi haliyle kullanılırsa kullanılsın hem cilt üzerindeki yağlı tabakayı hem de ölü derileri kökten temizleyebilmektedir.

Ayrıca deride meydana gelen alerjik reaksiyonların da yok edilmesi için gayet çözüm odaklı olabilen çilek, olası cilt hastalıklarına yakalanma riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Çileğin suyunu çıkartıp cildinize sürdüğünüz zaman ciltteki çil lekelerini, dış etkenlerden kaynaklı cilt lekelerini ve ileri yaşlarda oluşan cilt lekelerini yok edebilme etkisinden yararlanabilirsiniz. Bu etkiyi en hızlı şekilde almak için çilek suyunu 15 dakikalık bir süreçte cildinizde tutmak yeterli olacaktır.

Ayak sağlığına etki :

Ayakların hijyen konusunda sağlıklı bir yapıda olabilmesine katkı sağlayan çilek, hazırlanacak doğal ve basit tarifler sayesinde kısa sürede ayakların güzel bir şekilde temizlenmesine yardımcı olabilmektedir.

10 adet çileği ezdikten sonra bir miktar yulafla karıştırıp önceden ayaklarınızı 10 dakika ılık suda bekletip derinizi yumuşattıktan sonra bu karışımı ovalayarak ayaklarınıza uygulayıp 15 dakika bekletmelisiniz. Bu süreçlerden sonra ayaklarınızı duruladığınızda ayak yapınızdaki ölü derilerin yok olduğunu ve ayaklarınızın daha sağlıklı bir yapıda gözüktüğünü fark edeceksiniz.

Diyabet hastalığına etki :

Çilek meyvesinin şekerli ve tatlı bir ürün olmasından dolayı çoğu diyabet hastasının bu üründen uzak durması aslında yanlış bir algıdan ibarettir. Çünkü çilek meyvesi diyabetli hastalara zarar vermez. Aksine bu tip hastalıklara sahip bireylerde hiç bir şekilde kan şekerini yükseltici etki göstermemektedir.

Bu yüzden bir kase miktarındaki çileği atıştırmalık olarak tüketmek. Hem sağlıklı hem de yeterli bir ara öğün olacaktır. Bunun dışında çileği yapı gereği lifli bir besin olması. Midede bulunduğunda daha uzun saatler tokluk hissi yaratmasına. Bununla birlikte de daha az besin tüketileceği için kan şekerinin dengede kalması sağlanabilmektedir.

Kemik sağlığına etki :

Çilekte bulunan manganez minerali ve K vitamini, olumlu ölçüde kemik sağlığı için fayda sağlamaktadır. Özellikle gelişme çağındaki çocuk bireylerin kemik gelişimlerinin eksiksiz ve sağlıklı tamamlanabilmesi adına yardımcı bir ürün olan çilek, ileri yaşlarda da aynı şekilde kemik sağlığını koruyarak herhangi bir kemik hastalığına yakalanılma riskini en aza indirebilmektedir.

Advertisement
Kabızlık durumuna etki :

Bazı bireylerin akut kabızlık ya da kronik kabızlık gibi sorunları olabilir. Bu tip sorunları doğal yollarla çözme aşamasında çilek meyvesini sık sık tüketmek çok etkili bir çözüm aracı olabilmektedir.

Az önce değindiğimiz besin lifleri içeriği sayesinde tok tutmasının yanında bir de bu lifler sayesinde kabızlık problemlerini çözme etkisi bulunmaktadır.

Göz altı torbalarına etki :

Bireylerin günlük yaşamlarında aşırı yorgunluk çekmeleri. Stresten kaynaklı erken yaşlanma problemleri. Normal şekilde ileri yaşlı kişilerde yaşları dolayısıyla meydana gelebilen göz altı şişlikleri. Pahalı kozmetik ürünleriyle giderilmek yerine son derece doğal bir yöntem olan çilek uygulamasıyla giderilebilmektedir.

Bunun için yapılması gereken sadece çilekleri ince yapılarda dilimledikten sonra en az 10 dakika. En fazla 15 dakika olacak şekilde tam göz altı şişliklerinizin üzerinde bekletmek. Ardından ılık su yardımıyla yüzünüzü yıkamak olacaktır.

Bu uygulamadan sonra göz altlarınızdaki şişkinliklerin gözle görülür şekilde indiğini görebilirsiniz. Oluşan morluklardan ve kararmalardan çok kısa bir süreç içerisinde kurtulduğunuzu fark etmek mümkündür.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply