Mum Çiçeği Nasıl Bir Bitkidir? Bakımı, Su, Işık İhtiyacı, Üretilmesi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hoş kokulu gözede hitap eden mum çiçeği nasıl bir bitkidir? Nasıl üretilir, bakımı nasıldır? Su, ışık ve gübre ihtiyacı hakkında bilgi.

mum çiçeği

Kaynak: wikipedia.org

Mum Çiçeği

Mum çiçeği, onlarca yıldır popüler ev bitkileri olmuştur ve bunun iyi bir nedeni vardır. Son derece uzun ömürlüdürler, klasik, koyu yeşil, sarmaşık yaprakları vardır ve kokulu, açık pembe ve kırmızı yıldız şeklinde çiçekler üretirler. Kalın mumsu yaprakları nedeniyle genellikle mum bitkileri veya bazen çiçeklerin benzersiz dokusuna atıfta bulunarak mum çiçeği olarak adlandırılırlar.

Güzel kokulu, şemsiye biçiminde küçük beyaz çiçekler açan bir süs bitkisidir. Çelikten yetiştirilir, az su ister. Güneşten korunmuş, bol aydınlık limonluklarda yetiştirilir. Mum çiçeği yeni çiçek vermeye başladığı zaman eskilerini kesmek gerekir. Ek kökler çıkartarak duvar boyunca tırmanır. Bu bakımdan sütunları, duvarları süslemekte kullanılır.

Bu tropik asma bitkilerinin gelişmek için birkaç gereksinimi vardır, ancak hiçbir şey çok zor değildir. Bakımları için onlara parlak, dolaylı ışık, nem ve hafif bir dokunuş sunmanız yeterli. Köklerin etrafında iyi hava sirkülasyonu sağlayan bir saksı karışımı kullanın. Başarılı olacağınız en iyi tarif için okumaya devam edin.

Işık

Parlak, dolaylı ışık alan bir yer seçin. Mumlu yapraklarının sizi aldatmasına izin vermeyin. Etli değiller ve sert öğleden sonra ışığını alamazlar. Düşük ışık koşullarında büyürler, ancak çiçek açmaları pek olası değildir.

Toprak ve Saksı Değiştirme

Mum çiçeği için iyi hava sirkülasyonu olan saksı toprağı çok önemlidir. Mum çiçeği, saksılara bağlı veya saksılarında kalabalık olmayı sever. Sadece her iki veya üç yılda bir saksı değiştirmek gerekecektir.

Advertisement
mum çiçeği

Kaynak: wikipedia.org

Su

İlkbahardan yaza kadar oda sıcaklığındaki suyla düzenli olarak sulayın. Toprağın üst tabakasını sulama arasında kurumaya bırakın. Sonbahar ve kış aylarında büyüme doğal olarak yavaşlar ve fazla su kullanmazlar. Sonbahar ve kış aylarında idareli su verin, onlara toprağın tamamen kurumayacağı kadar su verin. Çok fazla su çiçeklerin düşmesine neden olabilir.

Nem

Mum çiçeği, nemli koşullarda gelişen tropikal bitkilerdir. Özellikle kış aylarında iç mekan havasının kuru olma eğiliminde olduğu zamanlarda, nem seviyelerini yükseltmek için bir nemlendirici kullanın. Çakıl ve su içeren bir kap da su buharlaştıkça nem sağlar. Oda sıcaklığındaki suyla buğulanma da yardımcı olur, ancak çiçeklere su püskürtmekten kaçının.

Sıcaklık

Oda sıcaklığını yıl boyunca sıcak tutun, 15 derecenin altına düşürmemeye çalışın. Bitkileri soğuk pencerelere dokunmaktan ve ısıtma ve soğutma deliklerinden uzak tutmak da en iyisidir.

Budama

Güçlü büyüme başlamadan önce ilkbaharda budama yapmak gerekir. Yapraksız saplara mahmuz denir ve çıkarılmamalıdır. Çiçekler her yıl aynı mahmuzlarda üretilir. Mum çiçeği, bir raftan veya pencere pervazından mutlu bir şekilde basamaklanacak olan asma bitkileridir. Tersine, genellikle daha sağlam bir bitki izlenimi veren dikey veya dairesel kafesler üzerinde tırmanabilirler.

Gübre

Sıvı gübre mum çiçeği için mükemmeldir. İlkbahardan sonbahara kadar ayda bir kez gübre verin.

Yaygın Zararlılar ve Hastalıklar

Mum çiçekleri yaprak bitleri, et böceği ve örümcek akarları gibi özsuyu emen zararlılara karşı savunmasızdır. Hepsi neem yağı ile kontrol edilebilir. Bitkiyi tedavi ettikten sonra, haşere kalıntılarını temiz, yumuşak bir bezle silin.

Advertisement

Mantar enfeksiyonları da mum çiçeği için yaygın hastalıklardır. Botrytis yanıklığı bitkinizin çürümesine ve ölmesine neden olabilir; grimsi yamalar olarak görünür. Mantar ilacı ile tedavi edin ve sterilize edilmiş saksı ortamında saklayın.


Leave A Reply