Müşir Deli Fuat Paşa Kimdir?

0
Advertisement

Müşir Deli Fuat Paşa kimdir? Müşir Deli Fuat Paşa hayatı, biyografisi, askeri kariyeri hakkında bilgi.

Deli Fuat PaşaMüşir Deli Fuat Paşa; ( 1835-1931 )

Ünlü Türk komutanıdır. İncirköylü Müşir Hasan Paşa’nın (1793 – 1901 ) oğludur. Babası 108 yaşında ölmüş, Fuat Paşa 96 yıl yaşamıştır.

Fuat, babası Sudan müfettişiyken, Mısır’ da doğdu. Kahire Harb Okulunda okudu, albayken görevi Mısır’dan İstanbul’a nakledildi. 1872’de paşa olarak 1877-78 Türk-Rus (Doksanüç) Savaşı‘nda Elena çarpışmasında Ruslar’ı bozguna uğrattı. 1877’de II. Abdülhamit‘in başyaveri oldu, Viyana ve Petersburg’a olağanüstü büyükelçi olarak yollandı.

Az zamanda müşir (mareşal) olan Fuat Paşa, “dilini tutamamakla” tanınmıştı, Şam’ da oturmaya zorlandı. 1908’e kadar Şam’da kaldı. 1909’da Meclis-i Ayan’a üye seçildi, Balkan Savaşı’nda da İstanbul’un savunmasıyla görevlendirildi. Milli Mücadele’ye de hizmetleri olmuştur.

Fuat Paşa İstanbul’da öldü, Eyüpsultan’a gömüldü. 3 oğlu Balkan ve Çanakkale savaşlarında şehit düşmüştür. Kalabalık olan torunları hayatta kalmışlardır; bazıları önemli mevkilerde bulunmuşlardır.

Advertisement

Fuat Paşa, bazen mantık sınırından taşan medeni cesareti ve cüretiyle, sert cevap, tenkid ve nükteleriyle tanınmıştı. Bu yüzden, “Deli” diye anılırdı.


Leave A Reply