Muta Nikahı Nedir?

0
Advertisement

Muta nikahı hakkında kısa bilgi. Muta nedir? Muta nikahı ne zaman ve neden kıyılır?

Literatürde Muta Nikahı ya da Müt’a olarak geçmektedir. Kısaca müslüman bir erkeğin bir kadın ile (kadının da bu konuda rızası olması gerekmektedir) belirli bir ücret karşılığında belirli bir süre için sadece olmak kaydı ile evlenmelerinden ibaret bir nikah çeşididir. Tam anlamıyla geçici bir nikah olup sadece ve sadece fuhuş amaçlı olarak yapılmaktadır ve fuhuşu gerçekleştiren kişilerin günaha girmemeleri amaçlanan bir nikah türüdür. Aslında islamiyette yeri kesinlikle bulunmamaktadır.

İslamiyetin gelmesinden dahi öncesinde yer alan bir nikah çeşidi olan Muta Nikahı savaşlarda ya da uzun ticari yolculuklarda erkeğin ihtiyaçlarını giderebilmesi açısından kullanılan bir yöntemdir. Muta nikahının geçerlilik süresi bir cinsel birleşme zamanı ile 99 yıl arasında değişmektedir. Ancak genellikle en fazla bir gün sürdürülen bir nikah çeşididir.

Etimolojik açıdan muta kelimesinin tam anlamı “kendisinden faydalanılan meta, şey” anlamına gelmektedir. Fıkıhda ise evliliğin sonlanmasından sonra kadına verilen elbise, takı v.b. hediyelere verilen isimdir.

Muta nikahı Sünni mezhebinde kesinlikle haram kabul edilmiş ve muta nikahı ile zina aynı kabul edilmektedir. Şii ve Rafiziler ise muta nikahını yukarıda belirtilmiş şekli ile uygulamaktadırlar.

Muta nikahını normal bir evlilik ile karşılaştırmak ve muta nikahı kıyılırken kadına verilen parayı da mehir olarak kabul edilmesi gerçelklik ile bağpdaşmayan ve kabul edilmeyen bir durum olarak sık sık ve sert bir şekilde eleştirilmektedir.

Advertisement

Leave A Reply