Nabız İle İlgili Deyimler ve Anlamları Açıklamaları – İçinde Nabız Geçen

0
Advertisement

İçinde nabız kelimesi geçen deyimler nelerdir? Nabız hakkındaki deyimler anlamları ve açıklamaları nelerdir, nabız deyimleri.

nabız ile ilgili deyimler

Kaynak: pixabay.com

NABIZ İLE İLGİLİ DEYİMLER VE ANLAMLARI

 • ***(birinin) nabzına girmek
  elindeki imkânları kullanarak birinin hoşnutluğunu kazanmak, birini yola getirmek ve düşüncelerini benimsetmek.
 • ***(birinin) nabzına göre şerbet vermek
  birinin hoşuna gidecek, gururunu okşayacak yolda davranmak: “Başına gelmeyen bela kalmadı. Azıcık nabza göre şerbet versen başına bu dertler gelmezdi.” -A. Boysan.
 • ***nabız almak
  nabzını saymak.
 • ***nabız yoklamak
  nabzını yoklamak.
 • ***nabzı atmak
  1) kalp vuruşu sürmek; 2) mec. ortaya çıkmak, görünmek, belli olmak: “Viyana’da hayat sevincinin nabzı kahvelerde atar.” -H. Taner.
 • ***nabzı durmak
  ölmek: “Nabzı durdu, nefesi durdu galiba.” -Y. Z. Ortaç.
 • ***nabzını saymak
  bir dakikadaki kalp atışını saymak: “Sonra bileğini avucumun içine alarak nabzını sayıyorum.” -R. N. Güntekin.
 • ***nabzını tutmak
  1) nabzını saymak için bileğini tutmak: “Doktor, hallacın yanına vardı. Nabzını tuttu.” -S. F. Abasıyanık. 2) mec. düşüncesini, niyetini, eğilimini anlamaya çalışmak.
 • ***nabzını yoklamak
  1) niyetini, düşüncesini, eğilimini anlamaya çalışmak: “Milletin sesini işitmek, nabzını yoklamak, meselesini ve durumunu kaynakta öğrenmek istiyordu.” -T. Buğra. 2) düşünce, niyet ve eğilimi anlamak için ön araştırma yapmak.

Nabız

Atardamarlara, özellikle bilekteki atardamara parmakla basılınca duyulan vuruşa «nabız» denir. Nabız vuruşu kalp vuruşunun oraya kadar yansıması ile meydana gelen bir kımıldamadır.

Nabız vuruşlarının dakikadaki sayısı orta yaşlı insanlarda 50-65 arasındadır. Yeni doğmuş bir çocukta ise 140’a kadar yükselebilir. 7 yaşındaki bir çocuğun nabız vuruşu dakikada 90 kadardır. Şu veya bu sebeple bir kimsenin nabız atışında değişiklik olabilir, önemli olan, atışın düzenli olmasıdır.

Nabız atışını sayma doktorlara kısaca kalp atışı yani kalbin ritmi ile ilgili bilgi verir. Ateşli hastalıklarda da nabız atışı artar.

Nabız Kaç Kere Atar?

Kalbin her atışında, atardamarlarda da bir çırpınma duyulur. İşte, nabız (vurum) dediğimiz budur.

Kalp, kastan yapılmış bütün öbür organlar gibi, kendi kendine kasılır, gevşer. Bu kasılıp gevşeme hareketi dakikada 70-80 kere olur; yani, kalp dakikada 70-80 kere atar.

Advertisement

Kalbin atış hızı, yaşa göre değişir. Yeni doğmuş bir bebeğin kalbi dakikada 140, bir yaşında bir çocuğunki 130, beş-on yaş arasındaki bir çocuğun nabzı ise dakikada 90 kere atar. On yaşından elli yaşına kadar olan kimselerde kalbin atış hızı 70 olarak kalır; sonra, gene artmaya başlar, seksen yaşında dakikada 80’i bulur.

Genellikle, kadınların, ufak-tefek yapılı kimselerin kalpleri daha çok atar. Kalp atışı vücudun hareket edip etmemesine göre de değişir; uyku sırasında yavaşlar, hareket sırasında artar.

Nabızı en iyi göğüste (kalbin üzerinde), ya da şakakta, bilekte elimizle duyabiliriz. Sağ elinizin başparmağını sol elinizin bileğinin iç yanına dayarsanız, oradaki atardamarın atışını iyice duyup nabzınızı sayabilirsiniz.


Leave A Reply