Nakit Avans mı Yoksa İhtiyaç Kredisi mi Daha Avantajlı?

0
Advertisement

Paraya sıkıştınız ve acil nakit gerekiyor. Bankanıza başvuracaksınız. Peki nakit avans mı kullanalım yoksa ihtiyaç kredisine mi başvuralım?

Acil nakit paraya ihtiyaç duyanlar, bu ihtiyacını bankadan sağlamak istediğinde iki seçenekle karşılıyorlar. Bunlardan birincisi kredi kartından nakit avans çekmek, ikincisi ise ihtiyaç kredisi kullanmak… Tam da bu noktada akla takılan bir sorunun yarattığı kararsızlığı hepimiz yaşıyoruz. Nakit ihtiyacını acil karşılamak gerektiğinde kredi çekmek mi mantıklı, yoksa nakit avans kullanmak mı? Hangisi diğerine göre daha avantajlı?

Kredi Başvurunuz Olumsuz mu Sonuçlandı? Şimdi Ne Yapmalısınız?

Kaynak : pixabay.com

Aslında nakit avans kullanmak hem kolay, hem pratik, hem de zahmetsiz. Çünkü ihtiyaç kredisi kullanımında var olan formalite ve belgeler nakit avans çekiminde yok. Ancak ihtiyaç kredisine oranla faiz oranlarının daha yüksek olduğu biliniyor. Bunu bilen bankalar, taksitli nakit avans kullanımına davet ediyorlar. Taksitli nakit avans seçeneği gündeme gelince faiz oranının yüksekliği biraz geri planda kalabiliyor.

Acil nakit ihtiyacı halinde nakit avansın mı, yoksa ihtiyaç kredisinin mi daha avantajlı olduğunu dört ana başlık altında değerlendirebiliriz. Bunlar ödenecek faiz oranı, geri ödeme planı ve vade uzunluğu, kredi tutarı ve elbette ihtiyaç nedenidir.

Faiz Oranı:

Nakit avansın faiz oranları ihtiyaç kredisi faiz oranlarından daha yüksek… Ayrıca bu yüksek faiz oranı, avans geri ödemesinin yapılmadığı her gün işlemeye devam ediyor ve ödenmesi gereken faiz katlanıyor. Üstelik bu faize “kullandırım ücreti” de ekleniyor ve kullanılan nakit avans miktarına göre artıyor. Kısacası, nakit avans çekimi sırasındaki bu kullandırım ücreti her şart altında tüketiciden alınıyor.

Geri Ödeme Planı ve Vade Uzunluğu:

İhtiyaç kredisi en fazla 36 ay vade uzunluğunda kullanılan bir kredi türü olduğu için vade açısından nakit avansa kıyasla daha avantajlı… Çünkü nakit avans çekerken en fazla 9 taksit yapılabiliyor.

Advertisement
Parasal Genişleme (QE) Nedir? Kantitatif Hareketlendirme Nasıl Çalışır?

Kaynak: pixabay.com

Kredi Tutarı:

İhtiyaç kredisinde istenilen miktarda kredi kullanılırken nakit avans kullanımında sadece kredi kartı limitinin esnekliği önemli… Kredi kartı limiti aynı zamanda kullanılabilecek nakit avans miktarını da belirliyor. Kredi tutarı açısından bakıldığında da ihtiyaç kredisi çekmek daha mantıklı gibi duruyor.

Ancak “Nakit avans sisteminin hiç mi avantajlı yanı yok?” diye soranlar için şu durumlarda nakit avans kullanımını önerebiliriz:

  • Kısa vadeli veya düşük tutarlı nakit ihtiyaçları için rahatlıkla kullanılabilir.
  • Nakit avans çekmek için bankayla görüşmeye, form doldurmaya gerek yok. Formalite açısından avantajlı… Nakit avans çekim işlemini, önünüze çıkan ilk ATM’den işlemini hemen gerçekleştirebilirsiniz.
  • Banka ile birebir işlem yapılmadığı için kredibilite ve KKB kontrolü gibi kavramlarla zaman kaybedilmez.


Leave A Reply