Nane Yağının Faydaları Nelerdir? Nane Yağı Neye İyi Gelir?

0
Advertisement

Nane yağı ürünü nedir? Nane yağının iyi geldiği durumlar nelerdir? Nane yağının zararları nelerdir? Nane yağı ile ilgili genel bilgiler.

nane yağı

Kaynak: pixabay.com

Nane yağı ürünü nedir?

Nane bitkisi, çok eski yüzyıllardan günümüze hala çok rağbet gösterilerek kullanılan en eski doğal tıbbi ürünlerden birisidir. Eski çağlarda Avrupa’da ilk olarak kullanılmaya başlanan bu bitki, tarihsel süreçlerde Japon tıbbında ve Çin tıbbında da zaman içerisinde sıklıkla kullanılan bir bitki türü olarak süregelmeye devam etmiştir.
Naneden elde edilen doğal nane yağının da İ.Ö. 1000 tarihlerinden beri kullanılmaya başlandığı arkeolojik araştırmalarla belirlenmiş, hatta Mısır piramitlerinde yapılan araştırmalarda nane yağının nasıl kullanıldığının ve nasıl faydalarının olduğunun anlatıldığı belgeler de bulunmuştur.

Nane yağı, hem sağlık için hem de hastalıklara şifa olması için kullanımı son derece uygun bir bitki olduğundan, doğal yollarla çözüm tercih eden bireylerin akıllarına ilk gelen ürünlerden biri olmaktadır. Kendi faydalarının yanında, faydasına fayda ekleyen ürünlerle birlikte (lavanta yağı gibi) kullanıldığında da daha fazla konuda daha fazla şifa sağlayıcı bir ürün olarak hayatımızda yer alabilmektedir.

Nanenin kendi özünden elde edilmiş olan yağ, her şeyden önce insan vücuduna ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir etki sağlamaktadır. Bölgesel olarak vücuda sürülerek kullanılabilinen nane yağı, uygulandığı bölgedeki kas ağrılarını ortadan kaldırarak kasların rahatlayabilmesini sağlamaktadır. Nane yağı hem vücudumuza likit şekilde sürülerek kullanılabilirken, bir yandan da ağız yoluyla tüketilebilecek bir ürün olması şansıyla kullanıcıya tercih hakkı sunmaktadır.

Nane yağının üretimi esnasında, nanenin yetiştirilirken toprak üzerinde kalan taze kısımları kullanılır. Bu kısımların özütülmesiyle ortaya çıkartılan esansiyel yağlarda aktif olarak menton ve mentol içerikleri yer almaktadır. Bu içerikler de en son bu malzemenin su buharının yardımıyla damıtma işleminin gerçekleştirilmesiyle elde edilmektedir. Böylelikle nanenin ve dolayısıyla nane yağının sağlığımız için barındırdığı pek çok faydasından yararlanmak mümkün olmaktadır.

Nane yağı ağız yoluyla tüketildiğinde, içeriğinde bulunan mentol ve bunun dışındaki anti mikrobik özellikleri sayesinde ağzınızdaki kötü kokuların ortadan kalkmasını sağlayarak ağız sağlığınızın yerinde olmasını sağlar. Ağzımız yoluyla midemize giden nane yağı da, sindirim sistemimize sızarak bu bölgedeki herhangi bir sindirim sistemi rahatsızlığını ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca mide bulantısı problemi yaşayan kişilerin nane yağı kullanması dahilinde midelerinin rahatlayacağı ve mide bulantısı probleminin ortadan kalktığı bilinmektedir.

Advertisement

Nane yağının iyi geldiği durumlar

Karın ağrısı :

Karın ağrısı problemi çeken kişilerin bir bardak suyun içerisine bir damla miktarında nane yağı damlatarak içmeleri ya da bir miktar zeytin yağının içerisinde biraz nane yağı damlattıktan sonta karın bölgelerine masaj yapmaları uzmanlarca önerilmektedir. Bu yöntem en çok kabızlık problemleri döneminde uygulandığında en verimli sonucunu gösterir çünkü nane yağı içeriğiyle karına yapılan masaj hem karın ağrısını yok eder hem de bağırsaklarda meydana gelen tıkanmayı açarak rahat bir şekilde tuvalete çıkabilmenizi sağlar.

Kas ağrıları :

Yazımızın başından beri bahsettiğimiz üzere nane yağı kas ağrılarını giderebilmek adına en etkili ve doğal ürünlerden bir tanesidir. Sırtta oluşan ağrılarda ya da vücudun diğer bölgelerindeki gergin kaslardan kaynaklı ağrılarda, uzun zamandır psikolojik olarak da gergin olan kişilerin bünyelerinde meydana gelen ağrılarda nane yağı çok etkili bir ürün olarak kullanılmaktadır. Ağrının olduğu bölgelere nane yağıyla masaj yaparken unutulmaması gereken ana husus, masaj için kullanılacak yağın biraz inceltilerek kullanılması dahilinde derinin tahriş olmamasına özen gösterilmesidir. Hatta tercihen zeytin yağı, tatlı badem yağı ya da hindistan cevizi gibi yağların içine nane yağı damlatılarak uygulanması önerilir.

Yüksek ateş :

Ateşi yükselen bireylerin kısa zamanda çözüm almaları için kullanabilecekleri en doğal ürünlerden biri nane yağıdır. Nane yağı hindistan ceviziyle birlikte boyun bölgesine ve göğüs bölgesine uygulandıktan sonra ateşin kısa bir süre içerisinde düştüğü gözlemlenebilmektedir. Bunun yerine ıslattığınız bir beze bir kaç damla nane yağı damlatarak ayak ya da farklı bölgelere uygulama yapılarak ateş dindirilebilmektedir.

Baş ağrısı :

Migrenden kaynaklı ya da stres ve gerilimden kaynaklı baş ağrılarında etkili bir çözüm sağlayan nane yağı, yine hindistan cevizi yağıyla karıştırılarak uygulandığında saç çizgisi kısımlarına ve şakaklara uygulanmaktadır. 5 damla miktarındaki nane yağını bir yemek kaşığı miktarındaki hindistan cevizi yağına damlatarak karışım yapabilirsiniz.

Eklem ağrıları :

Eklemlerinizde ağrılar meydana geldiğinde nane yağı kurtarıcınız olarak bir şifa ürünü niteliğindedir. Nane yağını lavanta yağıyla karıştırıp ağrılı bölgelere masaj yaptığınızda bu bölgeleri ısıtarak ağrıları hafifletebilirsiniz. Lavanta yağının yerine iki yemek kaşığı zeytinyağı kullanarak bu zeytinyağının içerisine on damlalık nane yağını damlattıktan sonra hazırladığınız karışımla da eklemlerinize masaj yapabilir, ağrılarınızı kısa sürede dindirebilirsiniz.

Cilt bakımı :

Nane yağının cilde faydaları söz konusu olduğunda, bu ürünün cilde her daim canlılık ve sağlık kattığını söylemek mümkündür. Ciltte ortaya çıkan sivilce, sedef hastalığı ya da egzama vb. problemlerde suyla ya da zeytinyağı gibi doğal yağlarla karıştırdığınız nane yağını problemli noktaya uygulamak, çok kısa zamanda olumlu etkilere kavuşmanıza fırsat sağlayacaktır. Ancak cildinizdeki oluşması muhtemel hassasiyete karşı, nane yağını ilk kez yüzünüzde kullanmak yerine vücudunuzda başka bir bölgeye ufak bir uygulama yapıp reaksiyon gösterip göstermediğinizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

Advertisement
Saç bakımı :

Nane yağının büyük olumlu etkiler gösterdiği bölümlerden biri de saçlardır. Kullandığınız şampuanınızın içerisine 3 damla miktarında nane yağı dökmeniz, saç yapınızın ve saç derinizin canlanmasına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda kepekle alakalı sorunlarınızın da önüne geçebilen nane yağı, hem saçları daha sağlıklı ve gür bir şekilde uzatır; hem de saç köklerinin daha sağlam olmasına ve saç derisinin kepekten arındırılmış temiz bir yapıya dönüşmesine imkan sağlamaktadır.

Nane yağının zararları nelerdir?

Nane yağının insan metabolizmasında gösterebileceği en büyük zarar, bazı bireylerde alerjik reaksiyonlara yol açabilmesidir. Bunun dışında kayıtlara geçmiş çok büyük zararları olmayan nane yağı, cildi bazı durumlarda tahriş edebilmektedir. Cildinde başka şeylere alerjisi olan bireylerin ilk kez nane yağı kullanmadan önce. Cildin herhangi bir bölümünde çok küçük bir uygulamayla nane yağına reaksiyon gösterip göstermediklerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Bunun dışında küçük yaştaki çocuklarda ve hamilelik döneminde olan kadınlarda da nane yağının kullanımı önerilmemektedir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply