Neden İki Kulağımız Var? İki Tane Olması Duymayı Nasıl Etkiler?

0
Advertisement

İnsanların bir değil de iki kulağının olmasının faydaları nelerdir? Bir kulak ile kıyaslandığında iki kulak sahibi olmak duymayı nasıl etkiler?

kulak

Kaynak: pixabay.com

Neden bir yerine iki kulağımız olduğunu hiç merak ettiniz mi? Vücut ince ayarlı bir “makine” dir ve kulaklarımız çevremizden ses dalgalarını almak için tasarlanmıştır. Tek bir kulakta işitme kaybı yaşadıysanız, gürültüyü deşifre etmenin veya nereden geldiğini anlamanın zor olabileceğini biliyorsunuzdur. İşitme cihazı olan kişiler de sadece bir cihaz takıyorlarsa bir fark görebilirler. İki kulağın bir kulaktan daha iyi olmasının birkaç nedeni:

Sesin yönü

Kulaklar sesi yerini belirlemek için birlikte çalışır. Kulaklarınız ses dalgalarını beyne iletir ve kafanın her iki tarafında bir kulağa sahip olmak, sesin nereden geldiğini belirlememizi kolaylaştırır. Bazen “ses lokalizasyonu” olarak adlandırılan, iki kulağa sahip olmak, bir araba sürerken kornanın nereden geldiğini bulmak gibi ortamınızdaki seslerin kaynağını belirlemenizi sağlar. Bu aynı zamanda “yönlü işitme” olarak da bilinir.

Geniş aralık

İki kulakla sesleri her iki yönden de net bir şekilde duyabilirsiniz. Vücudun sadece bir tarafından gelen sesin duyulması, diğer taraftan net bir şekilde duyabileceğiniz ses miktarını sınırlar. Bu, sesleri anlayabileceğiniz aralığı sınırlar.

Sosyal bir ortamda olduğunuzda, iki kulak sesleri duymayı kolaylaştırır. Etrafınızdaki insanların konuşmalarını duymak için mücadele etmek zorunda kalırsanız, bu ortamlarda çok rahat olmayacaksınızdır. Bir kulak ile karşılaştırıldığında iki kulağa sahip olmak, 180 ila 360 derece arasında duyabileceğiniz aralığı artırır.

Daha iyi ses kalitesi

Stereo hoparlörlerinizden yalnızca biri ses çıkardığını fark ettiniz mi? Kalite fazla yüksek veya net değildir. Bu konsept kulaklarınız için de geçerlidir. İki kulakla ses daha dengeli ve hatta daha doğal gelebilir. Monoral işitme, bir kulak, beyin eşit şekilde uyarılmadığından alışılmadık bir his yaratır.

Advertisement

Yüksek sesler için tolerasyon

İki kulak biraz yastıklama sunar, çünkü sesler iki kulak arasında bölünür ve bu da daha yüksek seslerin tolere edilmesini mümkün kılar. Binaural işitme duyusu aniden yardımcı olur, yüksek sesler bölündüğünde sarsıcı etkileri kaybeder.

İki kulaktan açıkça duyma yeteneği günlük işlevler ve gönül rahatlığı için önemlidir.

Net bir şekilde işitmede zorluk yaşıyorsanız, endişelerinizi gidermek için bölgenizdeki bir işitme sağlığı uzmanını ziyaret edin.


Leave A Reply