Neden Öksürürüz? Öksürük Önemli midir? Öksürüğün Sebepleri Nelerdir?

0
Advertisement

Neden öksürürüz? Öksürük nedir? Öksürüğün nedenleri ve öksürüğümüzün şiddetine göre yapılması gerekenler. Ne zaman doktora gitmeliyiz?

Kalıcı bir öksürük, bildiğiniz gibi, çok can sıkıcı olabilir. Bir odada sessiz kalamazsınız ve gece kuru bir öksürük sizi iyi bir gece uykusu almaktan alıkoyabilir. Öksürük hakkında bir şey olsa da bir hastalık değildir. Bir hastalığın belirtisidir.

Genellikle bir öksürük, soğuk algınlığı veya viral bir gribin son belirtisi olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, öksürük, çevresel hastalıklardan kronik hastalıklara kadar çeşitli nedenlerle tetiklenebilir. Örneğin, basit bir öksürük, ciddi bir bakteriyel enfeksiyon olan Boğmaca Öksürüğünden (Pertussis olarak da bilinir) çok farklıdır. Bu yazıda sadece soğuk algınlığı ve grip gibi genel tetikleyicilerin neden olduğu bir öksürüğe bakıyoruz.

Neden Öksürürüz

Kaynak: pixabay.com

Öksürük nedir?

Ve neden öksürüyoruz? Öksürük, vücudumuzun yabancı maddelerden, tahriş edici maddelerden, mikroplardan, mukustan ve bakterilerden – boğazdaki diğer alerjenlerden kurtulduğu bir yoldur. Öksürük, yüksek basınç altında ciğerlerden hava çıkmasını sağlayarak, bu yabancı parçacıkların boğazını gidermeye çalışır. İki tür öksürük vardır – kaşıntılı kuru bir öksürük ve göğsün öksürüğü (balgam çıkardığı için verimli bir öksürük de denir).

Öksürüğün altında yatan nedenler neler olabilir?

Öksürük için etkili bir tedavi bulmak nedenini bulmakta menteşelerdir. Bu nedenle, en iyisi, öksürüğünüze neyin neden olduğunu bilmiyorsanız ve semptomların 3 günden daha uzun sürdüğü durumlarda, pratisyen hekiminizi görmenizdir.

Bazı yaygın öksürük tetikleyicileri şunlardır:

Astım ve alerji: Alerjik olanlar veya astımı olanlar için küf gibi tahriş edici maddelerin solunması öksürüğü tetikleyen akciğerlerde aşırı reaksiyona neden olabilir. Akciğerler öksürüğe zorlayarak yabancı maddeleri atmaya çalışırlar. Kronik bir kuru öksürük, hafif astım belirtisi olabilir.

Advertisement
Alerji

Kaynak : pixabay.com

Viral enfeksiyon: Bu, genellikle grip semptomları geri çekilirken görülen öksürüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Verimli bir öksürük, mikrop sümüklerini akciğerlerden uzak tutar ve bastırılmaması gerekir. Genellikle, bu bir endişe nedeni değildir ve grip için doktorunuzu görmüşseniz, doktorunuz size bu aşamayı izleyebileceğini söyleyecektir.

Doğum sonrası damla: Bu, burun geçişi tıkandığında olur. Mukus boğazı damlar ve nefes almayı önleyerek öksürük başlatır. Postnazal damla, genellikle soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları, grip ve alerji semptomudur.

Gastroözofageal reflü (GERD): Öksürüğün bu nedeni genellikle göz ardı edilir. GÖRH, midede, yemek borusunda larenks ve yemek borusunun tahrişine neden olan ve öksürüğü tetikleyen bir hidroklorik asit yükselmesinin ardından oluşur. Oldukça kalıcı olabilir ve uykusuzluğa eşlik edebilir.

Çevresel faktörler: Polen, toz, partikül madde, kimyasal madde ve evcil hayvan tehlikesi gibi çevresel tahriş edici maddelere maruz kalmak öksürüğe neden olabilir.

Çam Poleni

Kaynak : pixabay.com

Soğuk algınlığı: Bu, üst solunum sistemine saldıran bir enfeksiyondur. Burun geçişini, boğazı, sinüsleri, trakea ve Östaki tüpünü etkileyen bir virüs neden olur. 250’den fazla virüs türünden biri neden olur ve yaklaşık on gün sürebilir.

Göğüs enfeksiyonu: Bu solunum yolları veya akciğerlerin bir enfeksiyonudur. Alveollere saldırırsa, o zaman zatürree olarak adlandırılır, ancak hava yollarına saldırırsa, o zaman bronşittir. Yanınızdaki enfekte bir kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde göğüs enfeksiyonu geçirebilirsiniz. Göğüs enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza hemen ulaşın.

Advertisement
Diğer Nedenleri

Öksürüğün diğer yaygın nedenleri arasında kalp yetmezliği, boğmaca ve akciğer iltihabı sayılabilir. Öksürük iyileşmezse ve aşağıdaki belirtilerden bazılarının eşlik etmesi durumunda, çocukların ve bebeklerin ebeveynleri derhal tıbbi yardım almalıdır (tavsiye niteliğindedir):

  • Hızlı ve düzensiz veya çok gürültülü solunum
  • Cilt soluk veya maviye döner
  • Yiyecek ve içecekleri reddediyor
  • 37 ° C üstünde bir vücut sıcaklığına sahip olma

Genellikle bir öksürük küçük bir şey gibi görünebilir ve öyle de olabilir, ancak öksürüğün nedenini bilmiyorsanız hemen doktorunuza görünmeniz gerekebilir. Özellikle ısrarcı ve iyi bir gece uykusu almanızı engelliyorsa. Kendi kendine teşhis girişiminde bulunmayın. Nedeni ve olası riski teşhis etmek ve tedaviyi yazmak için yalnızca bir doktor kalifiyedir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply