Nene Hatun Kimdir? Kadın Kahramanımızın Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Başarılı kadın kahramanlarımızdan olan Nene Hatun hayatı ve kahramanlıkları nelerdir? Nene Hatun kimdir ve ne yapmıştır, hakkında bilgi.

Nene Hatun

NENE HATUN (1857 – 1955)

Nene Hatun; 93 Harbi’nde yararlıklar gösteren kadın kahramandır (? 1957-Erzurum 1955). Tarihimizin kadın kahramanlarından biridir. 1877-78 Türk-Rus Savaşı sırasında Erzurum’da şiddetli çarpışmalar olmuştu. Şehrin savunması sırasında, Aziziye Tabyası’nı geri almak için halkın kadınlı erkekli yaptığı hücum Erzurum tarihinin en parlak sayfalarından biridir. Nene Hatun bu şanlı savunmanın tek şahidi olarak yakın zamanlara kadar yaşadığı için tanınmıştır.

Savaş sırasında henüz 20 yaşında bir gelinken o da bütün hemşehrileri gibi, sopayla, taşla, kazma, kürekle yapılan bu savaşa katılmıştır. Daha sonra Çanakkale Savaşı’nda oğlunu şehit veren Nene Hatun 1955 yılındaki Anneler Günü’nde «Anneler Annesi» seçilmiştir.

Erzurum manevraları sırasında Amerikan generali Ridgway’in elini öptüğü bu şanlı Türk kadını bir kahramanlık ve analık timsali olarak 98 yaşına kadar yaşamıştır.

Nene Hatun

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kaynak 2

Nene Hatun Hayatı

Nene Hatun Türk kadınının kahramanlık timsali bir kişidir. 1857 ile 22 Mayıs 1955 yılları arasında yaşamıştır. 93 Harbi olarak da bilinen 1877 ile 1878 yılları arasında yapılan Osmanlı Rus savaşı esnasında Aziziye Tabyası’nın savunulması esnasında göstermiş olduğu büyük kahramanlıklar ile adını Türk tarihine altın harfler ile yazdırmıştır. Aziziye Tabyasının savunmasına o dönemde henüz daha 20’li yaşlarda iken ve küçük yaşlarda iki çocuğunu bırakıp gelmiştir.

Advertisement

Ermeni çetelerinin Aziziye Tabyasındaki tüm Türk askerlerini şehit etmesi sonrasında Rus birlikleri Aziziye Tabyasına hiç bir zorluk yaşamadan girmişlerdi. Bunu haber alan Erzurum halkıda düşmanı savunmak için ölümü göze alarak daha doğrusu ölümü hiçe sayarak Tabyanın savunmasına Erzurum’un savunmasına koşmuşlar ve Nene hatun’un başlattığı direniş taa ki düşman askerleri Erzurum’u terk edene kadar devam etmiştir.

Nene Hatun’un Erzurum’da savaş esnasında türlü türlü görevleri üstlenmiş yaptığı işler destanlanmıştır. Ölümünden 3 ay öncesinde Türk Kadınlar Birliği tarafından yılın annesi seçilerek onure de edilmiştir.

Hakkındaki eserler

1911 yılında Erzurum Valiliği yapan Mehmet Emin Yurdakul Nene Hatun’dan ve Aziziye mücadelesinden söz eden makaleler yayınlamıştır.

Cumhuriyet gazetesinin İstanbul muhabiri gazeteci İsmail Habib Sevük 1937 yılında geldiği Erzurum’da Nene Hatun ve diğer 93 Harbi gazileriyle yaptığı röportajla bu şahsiyetleri Türkiye’ye tanıtmıştır. General Ali Fuat Cebesoy 1956 yılında yayınlanan “Moskova Hatıraları”’nda Nene Hatun’dan ve Aziziye kahramanlarından söz etmiştir. Başrollerinde Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın rol aldığı 1973 yapımı Gazi Kadın adlı film, Nene Hatun’un hayatını konu alır. Talat Uzunyaylalı’nın Nene Hatun’u konu edinen “Efsane Kadın Nene Hatun” adlı tarihi romanı kitabı 2006 yılında yayımlanmıştır.

2010 yapımı Nene Hatun adlı film, Nene Hatun’un hayatını konu alır

Advertisement


Leave A Reply