Nevanac Damla Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Nevanac Damla ne için kullanılır, ne işe yarar? Nevanac Damla yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Nevanac Damla neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Nevanac

Nevanac

Kullanımları

Bu ilaç, katarakt göz ameliyatını takiben göz ağrısını, tahrişi ve kızarıklığı gidermek için kullanılır. Nepafenac, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Vücudunuzda ağrı ve şişmeye neden olan bazı doğal maddeleri (prostaglandinler) bloke ederek çalışır.

Nevanac Süspansiyon, Damla nasıl kullanılır?

Bu ilacı, doktorunuzun önerdiği şekilde ameliyat edilen gözlere uygulayın. Kullanım talimatları, öngörülen göz damlalarının gücüne bağlıdır. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

% 0,1 oranında nepafenak göz damlası kullanıyorsanız, genellikle ameliyattan 1 gün önce başlayarak günde 3 kez uygulayın ve ameliyat günü ve ameliyattan sonra 2 hafta boyunca veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde kullanmaya devam edin.

Nepafenak % 0,3 göz damlası kullanıyorsanız, genellikle ameliyattan 1 gün önce başlayarak günde bir kez uygulayın ve ameliyat günü ve ameliyattan sonra 2 hafta boyunca veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde kullanmaya devam edin. Doktorunuz ayrıca ameliyattan bir buçuk saat ila 2 saat önce ek bir damla uygulamanızı isteyebilir.

Advertisement

Göz damlası uygulamak için önce ellerinizi yıkayın. Her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın. Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucuna dokunmayın veya gözünüze veya başka bir yüzeye temas etmesine izin vermeyin.

Bu ilaç kontakt lens kullanırken kullanılmamalıdır. Detaylar için doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Başınızı geriye doğru eğin, yukarıya bakın ve kese yapmak için alt göz kapağını yavaşça aşağı çekin. Damlalığı doğrudan gözünüzün üzerinde tutun ve bir damlayı kesenin içine yerleştirin. Aşağı doğru bakın ve gözlerinizi 1-2 dakika kadar yavaşça kapatın. Göz kırpmamaya ve gözünü ovmamaya çalış. Yönlendirildiyse bu adımları diğer gözünüz için tekrarlayın.

Damlalığı durulamayın. Her kullanımdan sonra damlalık kapağını değiştirin.

Başka bir tür göz ilacı (örn. Damla veya merhem) kullanıyorsanız, diğer ilaçları uygulamadan önce en az 5 dakika bekleyin. Göz damlalarının göze girmesine izin vermek için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın.

Bu ilaç genellikle göz ameliyatından sonra 14 güne kadar veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde kullanılır. Bu ilacı erken kullanmaya başlamayın, reçetelenenden daha sık kullanın veya doktorunuzun talimatından daha uzun süre kullanmaya devam edin. Nepafenak göz damlasının uzun süreli kullanımı (2 haftadan fazla) gözün çok ciddi yan etki riskini artırabilir.

Advertisement

Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Bu ilaç geçici olarak uygulandığında 1-2 dakika boyunca gözlerinizi yakabilir. Göz kızarıklığı ve baş ağrısı da görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Gözde şişme / ağrı, göz akıntısı / aşırı sulama, görme değişiklikleri gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Nepafenak kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya aspirine veya diğer NSAID’lere (örn. ibuprofen, selekoksib); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (benzalkonyum klorür gibi koruyucular) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle astım (aspirin veya diğer NSAID’leri aldıktan sonra solunumda kötüleşme öyküsü dahil), kanama problemleri, önceki göz ameliyatı, diğer göz problemleri (örn. Kuru göz sendromu, kornea sorunları), diyabet, romatoid artrit, burun polipleri.

Bu ilacı uyguladıktan sonra görüşünüz geçici olarak kararsız olabilir. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın.

Bu ilacı kullanmadan önce, çocuk doğurma çağındaki kadınlar faydaları ve riskleri (düşük, hamile kalma sorunu gibi) hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bebeğe olası zararlar ve normal doğum / doğum eylemine müdahale nedeniyle gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde kullanılması önerilmez.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: anti-trombosit ilaçlar (örn., Klopidogrel), “kan incelticiler” (örn. Warfarin), kortikosteroid ilaçlar (örn. Prednizon), diğer göz ilaçları (örn. Kortikosteroid göz damlası).

Pek çok ilaç ağrı kesiciler / ateş düşürücüler (aspirin, ibuprofen veya naproksen gibi NSAID’ler) içerdiğinden, nepafenak ile birlikte kullanıldığında kanama riskinizi artırabileceğinden reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Kalp krizi veya felç önleme (genellikle günde 81-325 miligram dozlarında) gibi özel tıbbi nedenlerle doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi düşük doz aspirin sürdürülmelidir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.


Leave A Reply