Newton Neyi Bulmuştur?

0

Büyük bilim insanı Isaac Newton neyi bulmuştur? Hangi konularda çalışmalar yapmış, hangi yasaları bulmuş ve ispat etmiştir.

Isaac Newton Neyi Bulmuştur?
Isaac Newton insanlık tarihinin yetiştirmiş olduğu en büyük bilim insanlarının başında gelmektedir. İnanılmaz bir şekilde bilimin hemen hemen her kolu ile bir şekilde ilgilenmiş ve insanlık için muazzam çalışmalar ve yasalar bulmuştur.

Advertisement

Bugün medeniyetimizin gelişimi, uzay çalışmaları, mühendislik hesaplamaları halen onun bulmuş olduğu yasalardan faydalanmaktadır. Çünkü bulduğu yasalar doğanın işleyişine aitti ve Newton sayesinde aslında doğayı bilimsel anlamda ilk defa bu kadar çok iyi anlamaya insanoğlu başlamıştır.

Öncelikle Newton klasik mekaniğin babası sayılmaktadır. Ancak daha da önemlisi kütle çekim yasalarını bulmuştur. Basit gibi gözüken kütle çekim yasaları aynı zamanda bize evrenimizi anlama (gezegenlerin ve diğer cisimlerin hareketleri) yolunda muazzam büyük bir çığır açmıştır. Aynı zamanda Isaac Newton hareket yasalarını da bulmuştur.

Ayrıca ilk yansıtmalı teleskopu bulmuş ve renk tayflarının prizmalar ile yapmış olduğu çalışmalar sonucu keşfederek bir renk kuramı da geliştirmiştir. Beyaz ışığın aslında tek başına bir renk olmadığını keşfeden kendisidir.

Diferensiyal ve integral hesaplamalarının temelini de yine Newton belirlemiştir.

Advertisement

1687 tarihinde Latince olarak yayınlanmış ve 3 bölümden oluşan bilim tarihinin en önemli ve en yararlı eserlerinden birisi olan Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica (Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri) eseri yayınlanmış ve Newton bilim tarihindeki yerini kesin olarak almıştır.

Isaac Newton Albert Einstein’dan sonra ki tarihin en iyi ikinci fizikçisi kabul edilmektedir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply