Nicholas Nickleby Kitabının Özeti, Konusu, Karakterler, Charles Dickens

0

Charles Dickens’ın romanı Nicholas Nickleby’ın konusu nedir? Nicholas Nickleby kitabının özeti, karakterleri ve yorumlanması, hakkında bilgi.

Nicholas Nickleby

Nicholas Nickleby, diğer tanıdık Dickens çalışmalarındaki birçok tema ve fikri paylaşıyor. Roman, anlatıya girip çıkan karakterlerle dolu karmaşık bir olay örgüsüne sahiptir. Dickens’ın birçok kitabı gibi, ekonomi konuları da kitapta hayati bir rol oynuyor. Nicholas hem fakir hem de zengin karakterler arasında zaman geçirir ve çeşitli ahlaki sağlamlığa sahip insanlar bulur.

Ortamın birçoğu Dickens okuyucularına da tanıdık geliyor. Squeers’ın yönettiği okul, Nicholas’ın Londra sokaklarında geçirdiği zaman gibi, diğer Dickens eserlerinde görülen yoksul evlere çok benziyor. Nicholas Nickleby bazıları tarafından Dickens’ın en iyi eserleri arasında kabul edilirken, bazı eleştirmenler karakterlerin gelişme eksikliği hakkında yorumda bulunuyorlar.

Kitap, televizyonun yanı sıra sahne ve ekran için de uyarlanmıştır.

Özeti

Tüm parasını kaybetmesine neden olan kötü bir yatırımın ardından Nicholas Nickleby’nin babası ölür ve Nicholas annesine ve küçük kız kardeşi Kate’e bakmak durumunda kalır. Nicholas’ın nahoş, nefret dolu Amcası Ralph, Nicholas’a Yorkshire Dotheboys Hall’da okul müdürü olarak çalışan Wackford Squeers’ın asistanı olarak düşük ücretli bir iş bulur. Squeers tek gözü olan nemrut bir insandır. Kısa süre sonra Ralph Amca’nın katibi Newman Noggs, Nicholas’a yardım teklifinde bulunur. Noggs da, Ralph’ten nefret ediyordur, ancak kişisel geçmişi ve kötü ekonomik durumu, onu Ralph’in işine girmeye itmiştir.

Nicholas, Squeers’ın istenmeyen çocukları okuluna aldığını ve onları korkunç koşullar altında yaşamaya zorladığını görür. Çocukların ebeveynlerinin bakımları için aldığı yüklü parayı da cebe indiriyordur. Squeers’ın öğrettiği dersler de kendi eğitim eksikliği nedeniyle korkunçtur.

Wackford’un kızı Fanny Squeers, Nicholas’tan hoşlanıyordur ve Nicholas’ın da onu sevdiğine kendini inandırmıştır. İkisinin de katıldığı bir kart oyununda Nicholas, Tilda Price ile flört eder. Ancak Tilda, John Browdie ile nişanlıdır. Hem John hem de Fanny, Nicholas’ın flört etmesinden rahatsız olur. Nicholas, ise Fanny’ye onun duygularını paylaşmadığını açıkça belirtir. Karşılığında Fanny, Nicholas ve arkadaşı Smike için hayatı zorlaştırır. Smike, Nicholas’ın arkadaşı olan, sürekli hasta ve aptal bir çocuktur. Nicholas, Squeers’ın Smike’ı dövdüğü sırada araya girer ve Nicholas Squeers’e saldırır. Saldırıdan sonra okuldan ayrılır ve John Browdie’ye rastlar. Browdie, Squeers’ın dövülmesinden zevk alır ve Nicholas’a para verir. Daha sonra, Smike Nicholas’ı bulur ve iki arkadaş Londra’ya doğru yola çıkarlar.

Londra

Kate ve annesi, Ralph Amca tarafından evlerini terk etmeye ve Bayan LaCreevy ile Londra’nın kenar mahallelerindeki bir eve taşınmaya zorlanırlar. Kate bir şapkacıda çalışmaya başlar, ancak orada dönen entrikalar nedeniyle sevilmez.

Noggs, Nicholas’a Ralph Amca’nın Fanny’den bir mektup aldığını ve Nicholas’ın Squeers ile olan kavgasında saldırgan gibi görünmesini sağladığını söyler. Ralph, bir akşam yemeğinde zengin iş ortaklarını cezbetmek için çekici Kate’i kullanır. Akşam yemeği sırasında Kate saldırıya uğrar, ancak Ralph Amca yaralanmadan önce müdahale eder. Ralph, Kate’i bu yaşananları bir sır olarak saklamaya zorlar.

Daha sonra Nicholas ve Smike, denizci olma niyetiyle Portsmouth’a giderler. Bunun yerine, bir tiyatro şirketi Nicholas’ı işe alır. İkli tiyatrocular tarafından sıcak bir şekilde karşılanır ve Romeo ve Juliet’i başarılı bir şekilde sahneye koyarlar. Nicholas, Romeo’nun Juliet’i Bayan Snevellici ile flört etmeye başlar.

Londra’da, Kate işten kovulur ve tekrar istenmeyen ilginin hedefi olur ve Noggs onu kurtarır. Noggs, hızla Nicholas’a ulaşır ve durumu anlatır. Nicholas, Londra’ya vardığında, Kate’e saldıranların bir kahvehanede övündüklerini duyar ve onlara saldırır. Saldırganlar kaçarken kendi aralarında kavga ederler. Sonuç olarak, biri öldürülür ve diğeri Fransa’ya gider. Ralph Amca, ölen adamın kendisine yüklü miktarda borçlu olmasından dolayı büyük miktarda para kaybeder.

Nicholas, Smike, annesi ve Kate, Bayan LaCreevy’nin evine geri taşınırlar. Ancak kısa süre sonra Nicholas samimi ve cömert Charles Cheeryble ile tanışır. Charles Nicholas’a iyi bir iş teklif eder ve Nicholas ile ailesine bir ev sağlar. Squeers Londra’ya gelir ve Ralph ile birlikte Nicholas için kötü planlar yaparlar. Bu süre zarfında Squeers, Smike’ı bulur ve onu kaçırır. Kaderin yardımıyla, John Browdie oradadır ve Smike’ı kurtarır. Nicholas, ise başka biriyle evlenmek üzere olan Madeline Bray’e aşık olmuştur.

Smike daha sonra tüberküloza yakalanır. Nicholas’a ölüm döşeğinde Kate’i sevdiğini itiraf eder.

Roman sonuna yaklaşırken, Ralph Amca ve Squeers, Madeline’nin büyükbabasının vasiyetini çalmak için bir plan yaparlar. Ralph, Smike’ın aslında Londra’daki bir dilenciden olan oğlu olduğunu öğrenir. Bu haberle yıkılan Ralph intihar eder. Suçtaki rolü nedeniyle Squeers, Avustralya’ya gönderilme cezasına çarptırılır. Nickleby’lerin hepsi Devonshire’a döner.

Karakterler

Nicholas Nickleby:

Romanın kahramanı. Babası öldü ve Nicholas ve ailesini beş parasız bıraktı. Nicholas dürüst ve kararlıdır, ancak gençliği ve dünyadaki deneyimsizliği onu şiddetli, saf ve duygusal biri haline getirebilir. Romana yazdığı önsözde Dickens şöyle yazar: “Üzerinde bir açıklama önermek istediğim tek bir nokta daha var. Nicholas her zaman suçsuz ya da hoş görülmüyorsa, her zaman öyle görünmeye niyetli değildir. Aceleci bir mizaca sahip ve çok az tecrübesi olan veya hiç tecrübesi olmayan genç bir adam ve böyle bir kahramanın doğadan kaldırılması için hiçbir neden göremedim.” Kendini öncelikle arkadaşlarına ve ailesine adar ve sevdiklerine zulmedenlere şiddetle karşı çıkar.

Ralph Nickleby:

Kitabın baş düşmanı, Nicholas’ın amcası. Paradan başka hiçbir şeyi umursamıyor gibi görünüyor ve idealist Nicholas’tan hemen hoşlanmaz; ancak, Kate’e karşı bir zaafı var. Ralph’in Nicholas’ın Wackford Squeers’ı dövmesine duyduğu öfke, yeğeniyle ciddi bir anlaşmazlığa yol açar ve Nicholas onun entrikalarına birkaç kez daha müdahale ettikten sonra Ralph, Nicholas’ı kasten incitmek ve küçük düşürmek için planlar yapar; ama Ralph’in sonunda yok ettiği tek adam kendisidir. Smike’ın oğlu olduğu ve çocuğun ondan nefret ederek öldüğü ortaya çıkınca, intihar eder. Vasiyeti olmadan ölür ve ailesi malını almayı reddeder, bu yüzden zor kazanılmış serveti Kraliyet’e geri verilir ve kaybolur.


Leave A Reply