Amerikan Sarmaşığı Nasıl Yetiştirilir?

0
Advertisement

Amerikan sarmaşığı nasıl dikilir, bakımı nasıl olur? Amerikan sarmaşığının üretimi, bakımı, yetiştirilmesi hakkında bilgi.

Amerikan Sarmaşığı Nasıl Yetiştirilir?

Park ve bahçelerin önemli sarıcılarından biridir. Hızlı büyür; bu nedenle bahçe duvarlarında tercih edilir. Bitki yetişmesine elverişli olmayan dar alanlarda kullanılır.

Toprak: Geçirgen toprakta iyi gelişim gösterir. Gübreli ve bol sulanan toprakları sever. Güneşli alanlarda daha gösterişlidir.

Bakım: Yaz ortasına kadar gübre verin. Sarılıcı özelliği nedeniyle etrafında bulunan bitkilere zarar verebilir. Bu nedenle budama çok önemlidir. İstenmeyen dalları sık sık kesin. Kuvvetli budamayla tekrar gelişim gösterir.

Üretim: İlkbahar, yaz döneminde dalından çelik alınarak yapılır. Toprağa yerleştirilen dallar kısa zamanda köklenir. Yeşeren filizleri istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Yetişkin bitkilerin sonbaharda-dökülen tohumlan kendiliğinden fide verir.

Advertisement

Yapraklar: Parlak yeşil yaprakları, sonbahar döneminde altuni ve göz alıcı kızıla dönüşür. Asma yaprağına benzeyen yapraklarını kışın döker. Yazın açan minik yeşil çiçekler, sonbaharda üzüme benzeyen mor meyvelere dönüşür.


Leave A Reply