Setirizin İçeren İlaçlar Neye İyi Gelir? Kullanımları Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

İçeriğinde Setirizin bulunan alerji ilaçlarının özellikleri, kullanım şekli nasıldır? Setirizin ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir, hakkında bilgi.

ilaç

Kaynak: pexels.com

Setirizin

Kullanımları

Setirizin, göz sulanması, burun akıntısı, kaşınan gözler / burun, hapşırma, kurdeşen ve kaşıntı gibi alerji semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir antihistaminiktir. Vücudunuzun alerjik reaksiyon sırasında yaptığı belirli bir doğal maddeyi (histamin) bloke ederek çalışır.

Setirizin ciddi bir alerjik reaksiyonu (anafilaksi gibi) önlemez / tedavi etmez. Bu nedenle, doktorunuz alerjik reaksiyonları tedavi etmek için epinefrin reçete ettiyse, daima epinefrin enjektörünüzü yanınızda taşıyın. Epinefrin yerine setirizin kullanmayın.

Setirizin HCL nasıl kullanılır?

Kendi kendine tedavi için reçetesiz satılan ürünü alıyorsanız, bu ilacı almadan önce ürün paketindeki tüm talimatları okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza danışın. Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, genellikle günde bir kez yönlendirildiği gibi alın.

Çiğneme tabletleri kullanıyorsanız, her bir tableti iyi çiğneyin ve yutun. Hızla çözünen tablet kullanıyorsanız, tabletin dil üzerinde çözünmesine izin verin ve sonra su ile veya su olmadan yutun. Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Dozaj yaşınıza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı yönlendirilenden daha sık almayın.

Advertisement

Alerji belirtileriniz düzelmiyorsa veya 6 haftadan fazla sürerse doktorunuza söyleyin. Durumunuz kötüleşirse veya ciddi bir tıbbi sorununuz olduğunu düşünüyorsanız (çok ciddi alerjik reaksiyon / anafilaksi gibi) hemen tıbbi yardım alın.

Yan etkiler

Uyuşukluk, yorgunluk ve ağız kuruluğu oluşabilir. Özellikle çocuklarda mide ağrısı da görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: idrar zorluğu, halsizlik.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Advertisement

Önlemler

Setirizin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya hidroksizine; veya levosetirizine; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: idrara çıkma zorluğu (genişlemiş prostat nedeniyle), böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı.

Bu ilacı kabarcıkları tedavi etmek için kullanıyorsanız, bu diğer semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza söyleyin çünkü bunlar daha ciddi bir durumun belirtileri olabilir: sıra dışı bir renk olan kabarcıklar, çürük veya kabarık görünen döküntüleri kaşımayın.

Bu ilaç sizi uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren hiçbir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Sıvı ürünler şeker içerebilir. Diyabetiniz varsa dikkatli olunması önerilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü güvenle kullanmasını isteyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, esrar , uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya diğer antihistaminikler (klorfeniramin, difenhidramin gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Advertisement

Cilde uygulanan diğer antihistaminiklerle (difenhidramin kremi, merhem, sprey gibi) kullanmayın, çünkü yan etkiler artabilir.

Setirizin hidroksizin ve levosetirizine çok benzer. Setirizin kullanırken bu ilaçları kullanmayın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (alerji cilt testi dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply