Horoz İbiği Çiçeği Özellikleri, Yetiştiği Alanlar ve Dağılımı Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Horoz ibiği çiçeği ile ilgili bilgilerin yer aldığı yazımız. Horoz ibiği çiçeği resmi ve özellikleri hakkında kısaca bilgi veren yazımız.

Horoz ibiğine benzer, çiçek açan bir süs bitkisidir. Horozibiğigillerin örneği olan bu bitki tropikal bölgelerde yetiştiği gibi, ılık iklimli yerlerde de yetişir. Horozibiği tohumdan yetiştirilir. Tohumlar kuvvetli toprağa atılmalıdır. Sulak yerleri, güneş ışığını sever. Bu gibi yerlere dikilirse yaz ortalarından sonbaharın ilk donlarına kadar çiçek verir.

Özellikleri ve Dağıtım

Bazı çeşitler daha küçük olmasına rağmen, orta gövde olgunlukta 2 ila 2,5 metre yüksekliğe ulaşabilir. Silindirik şekilli dallar bitkinin çeşidine bağlı olarak bitkinin tabanından başlayabilir. Ana kök kısadır ve ikincil kökler aşağıya, toprağa yönlendirilir. Gösterişli çiçekleri ana gövdeden filizlenir, bazı durumlarda çiçek salkımları 90 cm’ye kadar çıkar.

Bitki birçok farklı ortama kolayca uyum sağlar, verimli bir fotosentez tipine (C4) sahiptir, hızlı büyür ve fazla bakım gerektirmez. Deniz seviyesinden 1.400 ila 2.400 metre yükseklikte gelişir.

Horoz İbiği Çiçeği

Amaranthus’un diğer türleri, güney Rusya ( Volga delta ), Yakın Doğu ( Azerbaycan , İran ), Doğu Sibirya , Çin , Pakistan , Butan , Nepal , Hindistan, Sri Lanka , Japonya , Kore , Tayvan , Burma , Tayland , Vietnam’da doğal olarak yayılış göstermektedir. Endonezya , Malezya , Filipinler , Yeni Gine ve Avustralya ; Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve eski zamanlardan beri güney Avrupa’nın ( Romanya ) ve kuzeydoğu Afrika‘nın ( Mısır ) bazı bölgelerinde doğallaştırıldı. Avrupa’da Romalıların ünlü “faba aegyptiaca“sı olan yenilebilir tohumları için yetiştirildi. And Dağları’nda yaklaşık 1.200 çeşit hala doğal ortamda yetişmektedir.

Advertisement

Yaprakları ve tohumları da dahil olmak üzere bitkinin birçok kısmı yenilebilir ve Hindistan’da olduğu kada , kiwicha olarak bilinen Amaranthus’un en önemli And türü olduğu Güney Amerika’da da besin kaynağı olarak sıklıkla kullanılır. Bu tür, diğer birçok amaranth gibi, aslen Amerikan tropiklerindendir. A. caudatus’un vahşi bir Amaranthus hybridus agregası olduğuna inanıldığı için kesin kökeni bilinmemektedir.

Çiçek salkımlarının kırmızı rengi, ” Hopi kırmızı boyası ” amaranth olarak bilinen ilgili türlerde olduğu gibi, yüksek betasiyanin içeriğinden kaynaklanmaktadır. İkinci ad altında satılan süs bahçesi çeşitleri, Amaranthus cruentus veya A. cruentus ile Amaranthus powellii arasında bir melezdir . Yerli tarımda, A. cruentus , Güney Amerika A. caudatus’un Orta Amerika’daki karşılığıdır .

Viktorya döneminde, belirli çiçeklerin farklı anlamları vardı. Aşk-yalan-kanama, Viktorya dönemi çiçek dilinde umutsuz aşk veya umutsuzluk anlamına geliyordu.


Leave A Reply