Nilüfer Bitkisinin Özellikleri Nelerdir? Nasıl Bir Çiçektir ve Nerede Yetişir

4

Nilüfer nedir, nasıl bir çiçektir? Nilüfer çiçeği nerede yetişir, özellikleri nelerdir? Nilüfer hakkında bilgi.

Nilüfer Bitkisi ve Çiçeği

Nilüfer Bitkisi ve Çiçeği (Kaynak : pixabay.com)

Nilüfer

Nilüfer; sugülü olarak da bilinir, nilüfergiller (Nymphaeaceae) familyasından, gösterişli çiçekler açan çeşitli su bitkilerine, özellikle de Nymphaea türlerine verilen addır. Tatlı su birikintilerinde, göllerde ya da havuzlarda yetişen bu bitkilerin dip çamurlarına gömülü, sürünücü ve etli köksapları (sualtı gövdesi) vardır. Bu köksaplardan çıkan uzun sapların ucunda yuvarlak ya da yürek biçimli yapraklar bulunur; üzerileri mumsu bir maddeyle kaplı olan yaprakların hepsi bir araya gelerek su yüzeyinde ilginç bir örtü oluşturur. Tek tek açan çiçeklerse albenili biçimleriyle bu görünüme renk katar. Sarmal olarak düzenlenmiş çok sayıda taçyapraktan oluşan çiçeklerin ortasında erkekorgan demeti bulunur.

Advertisement

Avrupa ve Asya’daki tatlı sularda yaygın olarak yetişen beyaz nilüfer (Nymphaea alba) en iyi tanınan nilüfer türüdür. Kırmızımsı renkli yapraklan ve hoş kokulu, iri beyaz çiçekleriyle dikkati çeker. Gene buna çok yakın bir tür olan N. odorata ise Kuzey Amerika’da yaygındır. Mısır lotusu adıyla anılan N. lotus kenarları dişli yapraklarıyla ve uzun saplı beyaz çiçekleriyle ayırt edilir; su yüzeyinden yukarıya uzanan çiçekler gece açar, gün ortasında kapanır. Nymphaea türleri arasında pembe, san, kırmızı ya da mavi çiçekli olanlara da rastlanır. Havuzlarda süs amacıyla yetiştirilen pek çok melezi geliştirilmiştir.

Dev Nilüfer

Dev Nilüfer (Kaynak : pixabay.com)

Gene Kuzey Yarıküre’de yaygın olan Nu-phar cinsinin 25 türüne de nilüfer adı verilir. Genellikle beyaz nilüferle birlikte bulunan sarı nilüfer (Nuphar luteum) çanakyaprak-larından daha kısa olan san taçyapraklarıyla dikkati çeker.


Kaynak – 2

Bir su bitkisidir. Yaprakları yuvarlak, geniştir; çiçekleri beyaz, sarı, mavi, pembe gibi çeşitli renklerde olur. Genel olarak durgun sularda, havuzlarda yetişir. Bitkiler aleminde, ikiçeneklilerin nilüfergiller familyasındandır.

Nilüfer Çiçeği

Nilüfer Çiçeği (Kaynak : pixabay.com)

Nilüferin kökleri, bulunduğu gölün, havuzun dibindeki çamura gömülüdür. Çiçekleri, yaprakları taşıyan uzun, kalın saplar bu köklerden yukarı doğru uzanarak suyun yüzüne çıkar. Bunun için nilüferlerin çiçekleri, yaprakları suyun üzerinde yüzer gibi görünür.

Advertisement

Nilüferlerin en sık rastlanan türü beyaz çiçekli olanıdır. Bu bitki en çok ılıman, sıcak iklimli bölgelerde yetişir. Çiçekler ortalama 25-30 santimetre çapında, daire biçimindedir. Yaprakların çapı 5 santimden 30 santime kadar olabilir.

Nilüfer çiçeklerinin bazıları gündüz açılır, gece kapanır; bazıları da gece açılır, gündüz kapanır. Nilüfer çeşitlerinden hiçbiri gece gündüz sürekli olarak açık kalmaz. Bitkinin çiçek verme zamanı temmuz ayıdır.

Eski Mısırlılar nilüferi kutsal bir bitki sayarlardı. Bundan dolayı Mısır eserlerinin birçoğunda nilüfer şekli süs olarak çok görülür.


4 yorum

 1. İsmini Vermek İstemeyen Konuk on

  Beynim:Ödevime yardımcı oldunuz yaz.
  Ellerim:Ödevime teşekkür ettin…
  Göz:Dur , ne yazıyorsun?
  Beyin:Gecenin körü 2 günlük projeyi bitirmeye çalışıyoruz!
  Eller:Beyin haklı , ben yoruldum beyler
  Göz:Ya burada yorgun argın proje yapıyoruz zaten
  Beyin:Hadi devam , bunu yazarak çok vakit kaybettik
  Eller:KyabbetikÜ
  Göz: Hop kardeş! Azcık dikkat et!
  Eller:Hadi önüne
  Beyin: Durun be ! En çok yorulan benim
  Kalp: Biz de yoruluyoruz.
  Beyin : Allah için azcık uyku açıcı bir şey verim!

Leave A Reply