Niobyum Nedir? Niobyum Elementinin Özellikleri

0

Niobyum elementinin özellikleri, atom numarası, bileşikleri, periyodik cetveldeki yeri, kullanım alanları, Niobyum elementi ile ilgili bilgi.

Niobyum periyodik cetvelin V B grubunda yer alan bir geçiş metalidir. Tantala benzer, metalik özelliklidir. Niobit mineralinin içinde oluşur. Dövülebilir, bu özelliği nedeniyle uzayabilir. Kolayca eriyebilir ve parlaklığını yitirmez. Yüksek sıcaklıklarda oksijen, karbon, halojenler, azot, sülfür ve öteki ametallerle reaksiyona girer. Nitrik ve hidroklorik asitlerin karışımında erir.

Advertisement

Sembolü: Nb
Atom Numarası: 41
Atom Ağırlığı: 92.90638
Elemet serisi: Geçiş Metalli

Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Gri

PERİYODİK TABLO

Tarihçesi:

Daha önceki adı colombiyum olan niobyumu İngiliz kimyacısı Charles Hatchett (1765-1847) 1801’de buldu, adını Alman kimyacısı Heinrich Rose (1795-1864), 1844’de koydu. İlk hazırlayan kişi de Christian Wilhelm Blomstrand (1826-1897) oldu.

Advertisement

Kullanım Alanları:

Gaz emme özelliğinden dolayı vakum tüplerinin yapımında kullanılır. Paslanmaz çelik yapımında, yüksek ısılarda paslanmayı önler.

Dünyada en çok ABD Colorado, Güney Dakoda, Virginia, Kuzey California, Maine ve Connecticut eyaletlerinde, Güney Afrika, Avustralya, Norveç, Madagaskar ve Almanya’da bulunur.


Leave A Reply