Nizamabad Nerededir? Hindistan Nizamabad’ın Tarihi, Coğrafyası ve Kültürü

0
Advertisement

Hindistan’da bulunan Nizamabad hakkında bilgiler. Nizamabad şehrinin tarihi, coğrafyası, iklimi ve bu şehirde yetişmiş önemli insanlar hakkında bilgiler.

Nizamabad

Nizamabad, Hindistan’ın orta kuzeyinde, Andhra Pradeş Eyaleti’nde kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi. Eyaletin kuzeybatısında, Haydarâbad’ın 161 km kuzeyinde yer alır. Ekonomi, tarımsal etkinliklere (prinç, şekerpancarı) dayanır.

Nizamabad büyük bir kentsel yığılmaya sahiptir ve eyaletin üçüncü büyük şehridir. Belediye başkanı tarafından yönetilir ve Nizamabad bölgesinin merkezidir. Daha önce Haydarabad Devleti ve ardından Andhra Pradesh devletinin bir parçası olmasına rağmen, Nizamabad, Andhra Pradesh Yeniden Yapılanma Yasası, 2014 tarafından yeni kurulan Telangana eyaletinin bir parçası oldu.

Tarih.

Nizamabad, 1905 yılında Nizam’ın Hükmü’nün tanınmasıyla kuruldu ve buraya kadar İndur olarak biliniyordu. Haydarabad Nizamı 18. yüzyılda Deccan bölgesini yönetti.

Nizamabad, 1724’te ilk Haydarabad Devleti’nin bir parçasıydı ve 1948’e kadar Nizam’ın hakimiyetinin bir parçası olmaya devam etti. Hindistan 1947’de bağımsızlık kazandıktan sonra, Hint Silahlı Kuvvetleri Haydarabad’ı ilhak etti ve Nizam Operasyonunda Polo’nun yönetimini sona erdirdi. 1876’da Nizamabad, Haydarabad Eyaletindeki ilçelerin o zamanki başbakan Salar Jung-I tarafından yeniden organize edildiği ayrı bir ilçe oldu. 1905 yılında Secunderabad ve Manmad arasındaki demiryolu hattı döşendi. Şehir, Haydarabad eyaletinin dördüncü Nizamı Nizam ul Mulk’ın adını aldı. Ve son Nizam döneminde Nizam Sagar barajı, 1923 yılında Nizamabad Bölgesinde 250.000 dönüm (1.000 km2; 390 metrekare) araziyi sulayan Achampet köyünde Manjira Nehri üzerinde inşa edildi.

Advertisement
Coğrafya.

Nizamabad 18 ° 41′N 78 ° 6′E’de yer almaktadır. Şehir kuzeyde Nirmal, doğuda Jagtial ve Karimnagar, güneyde Kamareddy, batısında ise sınırlarını Maharashtra Devleti Nanded ile paylaşıyor.

Şehir Nizamabad Kuzey ve Nizamabad Güney Mandal Nizamabad Kentsel seçim bölgesi, Nizamabad Kırsal Nizamabad Kırsal seçim bölgesi 3 bölgeye yönetilir. 169.37 kilometrekarelik (65.39 m2) coğrafi alana sahip Nizamabad Kentsel Kalkınma Otoritesi, şehrin Kuzey, Güney ve Kırsal mandalalarına yayılıyor ve 633.933 sakin için kendi yetki alanı altında altyapı geliştirme ve planlama görüyor. Nizamabad Belediye Şirketi, Nizamabad Kuzey ve Güney mandalarının banliyölerinden oluşan Nizamabad Kentsel seçim bölgesinde 42,9 kilometrekarelik (16,6 metrekare) bir alanı yönetiyor.

İklim.

Şehir sahilden oldukça uzak bir konumda yer aldığı için iklim, hazirandan ekime kadar yağış alan tropik ovadır. . Summer summer şehrinde yaz aylarında yağış kış aylarından daha fazla görülür. Mayıs 2015 ayında Nizamabad, bu yaz Telangana’da kaydedilen en yüksek sıcaklık olan 46.1 ° C (115.0 ° F) kaydetti. Sıcaklık 5 ° C (41 ° F) kadar düşerken, ortalama kış aylarında 18 ° C (64 ° F) olurken, yaz aylarında sıcaklık 47 ° C (117 ° F) kadar yükselir ve ortalama sıcaklık 46 ° C (115 ° F). Yıllık ortalama yağış miktarı: 1108 mm

Kültür.

Nizamabad’ın kültürü, Nizamların himayesi altında zenginleşti. Şehir, nüfusun büyük bir kısmının Hindular ve Müslümanlar olduğu çok çeşitli bir kültüre sahiptir ve bu dinlerin karışması, Nizamabad’da Ganesh Chaturthi ve Hindu geleneği Diwali ve Eid ul-Fitr ve Eid al-Adha gibi birçok festivalin kutlanmasıyla sonuçlanmıştır. Müslümanlar tarafından. Telugu ve Urduca şehir halkı tarafından konuşulan başlıca dillerdir, ancak İngilizce iletişim amacıyla da yaygın olarak kullanılmaktadır. Şehrin farklı dini toplulukları olmasına rağmen, Nizamabad halkı uyumları, kültürel birleşmeleri ve dini birlikleriyle tanınırlar.

Nizamabad Kalesi, 10. yüzyılda Rashtrakuta Kralları tarafından inşa edilen şehrin güneybatısında yer alan kale, daha sonra kaleyi yeniden inşa eden Haydarabad Nizamları olan Asaf Jahiler tarafından ele geçirildi. Arkeoloji ve Miras Müzesi Ekim 2001’de açılmıştır ve mevsime bağlı olarak açılan Tilak Bahçesi’nde yer almaktadır. Müze, Paleolitik’ten Vijayanagara İmparatorluğuna (yani 16. yüzyıl A.D) insan medeniyetinin evrimini temsil eden çeşitli eserler ve antikalar barındırıyor. Müze, Arkeolojik Bölüm, Heykel galerisi ve Bronz ve Dekoratif galeri olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Bidri eşyaları ve çok çeşitli silahlar ve silahlar da sergilenmektedir.

Alisagar, Nizamabad’a 13 km ve Nizamabad-Bodhan yolundan 2 km (1,2 mil) uzaklıkta yer alan bir park ve turistik cazibe merkezidir. Bahçe bir geyik parkı, trekking ve su sporları tesisi ile 33 dönüm yayılmıştır. Ayrıca Nizam tarafından inşa edilmiş olan tepenin konuk evi 2015 yılında yenilenmiştir. Ashok Sagar, Jankampet bölgesinde, şehir merkezine 07 km mesafede yer alan bir göl, park ve turistik cazibe merkezidir. Işıklı kayalar içeren bir kaya bahçesine ve ayrıca tekne tesislerine sahiptir. Badapahad dargah, Hz. Syed Hussaini’nin anısına, şehre 38 km mesafede bulunan bir tepenin üzerine inşa edilmiş en eski Müslüman hacı merkezlerinden biridir.

Advertisement
Önemli insanlar.

Nikhat Zareen, uluslararası boks turnuvalarında altın madalya kazanan Hintli bir boksördür.
Nithiin (Nitin Reddy olarak bilinir) ağırlıklı olarak Telugu sinemasında yaptığı çalışmaları ile tanınan Hintli bir film oyuncusu.
Sreemukhi bir Hint televizyon demiri, sunucu ve oyuncu
Malavath Purna, 13 yaşında Everest dağını ölçeklendiren ve dünyanın en genç kızı olan Hintli bir dağcıdır.
Mohammad Hussamuddin, 2018 Commonwealth Games’de bronz madalya kazanan Hintli bir boksör.


Leave A Reply