Norrköping Nerededir? Hakkında Genel Bilgiler ve Tarihi

0
Advertisement

İsveç’te bulunan Norrköping hakkında kısa bilgi. İsveç’İn önemli kentlerinden birisi durumundaki Norrköping ile ilgili genel bilgiler.

Norrköping

Norrköping, İsveç’in güneydoğusunda, Östergötland Yönetim Birimi’nde liman kenti.

Sularını Vöttern Gölü’ne boşaltan Motala Irmağı ağzında, Braviken Körfezi’nin bitiminde, Stockholm’ un 182 km güneybatısında yer alır. Stockholm-Malmö arasındaki kara ve demiryolu hatları üzerinde önemli bir odak noktası, büyük bir endüstri (kimya, radyo-TV setleri, kauçuk, kâğıt, dokuma, besin) merkezidir. Kungso-gen Havaalanı, doğu yörelerine hizmet verir. St. Olav Kilisesi (1767), Hed-wig’s Kilisesi (1673), lise (1862) vb tarihsel eserler vardır. 1350’de kuruldu, 1384’te kent konumunu kazandı, 1719’da Ruslar tarafından yakıldı.

Norrköping Tarihi

Şehrin, değirmenlerini güçlendirmek için düşme ve rampaları kullanan Motala dere nehirindeki yerleşimcilerin ortaçağ temelleri var. Akarsu ayrıca somon gibi balıklarla doluydu. Kesin tarihler kesin değil, ancak 12. yüzyılda bir kiliseden söz ediliyor. Norveç’in patronu Saint Olaf’a ithaf edildi.

Kentin adının ilk izi, Danimarka Sophia’nın Skänninge manastırına somon avlama haklarını bağışladığı 1283’tür. Kasabanın, 1484’ün başlarında bir belgeden önce yazılı bir belge bulunmamasına rağmen, 14. yüzyılın başlarında şehir statüsüne sahip olduğu tahmin edilmektedir. İsveçli Albrekt tarafından imzalanan bu belge bugün şehir arşivinde saklanmaktadır. Köping orada bir pazar olduğu anlamına gelirken, Nörr veya Norr “kuzey” anlamına gelir. Yakınında Söderköping veya “Güney pazarı” adında daha küçük bir kasaba var.

Advertisement

Şehir, sonraki yüzyıllarda birçok savaşın yapıldığı yerdi. Sonuç olarak, ortaçağ Norrköping’in hiçbir şeyi bugün kalmıyor. Kuzey Yedi Yıl Savaşları sırasında (1563-1570), Norrköping’in güney kesimi yakıldı. Mevcut cadde düzenini tasarlayan İsveçli John III tarafından yeniden inşa edildi.

1618’de Gustavus Adolphus’un gözetiminde bir silah endüstrisi kuruldu. Liman, Finspång sektörlerine olan yakınlığından dolayı gemileri de çekti. Silah endüstrisine ek olarak, büyük ölçekli bir tekstil endüstrisi de başlatıldı. Önemli bir hayırsever, sanayi adamı Louis De Geer’di (1587-1652). De Geer’in ölümünde Norrköping 6.000 nüfusa sahipti ve İsveç’in en büyük ikinci şehriydi.

Şehir yine 1655’te, 1719’da ise 1719-21 Rus Saldırısı sırasında Ruslar tarafından yağmalanıp yakıldı. Johannisborg kalesinden taşlar yeni evler yapmak için kullanılmış ve bugün sadece birkaç taş kalmıştır.

18. yüzyılda yeniden inşa edildi ve birkaç sanayi yakında güçlendi: 1740’larda Norrköping üç şeker rafinerisini övdü; 1750’lerde büyük ölçekli etkili snus endüstrisi kuruldu. Bu zamandan itibaren Saint Olof ve Saint Hedvig kentlerinin kiliseleri ve diğer bazı eski evlerin kaynaklandığı görülmektedir. 1762 yılında, İsveç’te Stockholm dışındaki ilk tiyatro, Egges Teater şehrinde kuruldu.

Norrköping’in önemi tekrar gelişti. 1769’da İsveç Riksdag orada toplandı. 1800’de İsveç Kralı I. Gustav, Saint Olof Kilisesi’nde taçlandı.

18. ve 19. yüzyılların başında Norrköping, Yahudilerin yaşamasına izin verilen üç İsveç kentinden biriydi (bkz. İsveç’teki Yahudilerin Tarihi).

Advertisement

Şehir 1822 ve 1826’da tekrar yangınlar çekti. Daha sonra ahşap evler yasaklandı. 1841 yılında Motala’daki Motala Verkstad’ın bir kolu olarak bir gemi endüstrisi başlatıldı. 1850 yılında, sektörün 600’den fazla çalışanı vardı ve o sırada İsveç’in en büyük gemi endüstrisi oldu. Kalan 19. yüzyıl boyunca, endüstriler genişlemeye devam etti. Motala Deresi’nin alanı bir pamuk rafinerisinin inşaatı ile daha da geliştirildi ve 1854 yılında, gazete konusunda uzmanlaşmış bir kağıt fabrikası inşa edildi ve bugün hala dünyanın dört bir yanındaki müşterilere ihracat yapıyor.

Tekstil üreticileri de dahil olmak üzere sanayi de 20. yüzyıla yayıldı. 1950’de toplam 54 fabrikanın kasabasında 6.600 çalışanı vardı. Bununla birlikte, 1956’da 18 ülke, İtalya ve Japonya gibi düşük ücretlerle yurtdışındaki ülkelerden gelen rekabet nedeniyle kapatıldı. 1970 yılında sadece 10 fabrika ve 1.200 çalışan kaldı. O yıl, ünlü Holmen kağıt fabrikası, 350 yıllık uzun geçmişi ile kapandığını duyurdu ve 900 kişi daha serbest bırakıldı. Etkileri önlemek için, birkaç hükümet otoritesi Stockholm’den Norrköping’e taşındı.

2002 itibariyle, Norrköping şimdi bir kültür ve eğitim merkezi olarak bir canlanma görüyor. Norrköping sembolü “yeni” Norrköping’i temsil eder.


Leave A Reply