Norrland Nerededir?

0
Advertisement

Norrland nerededir ve Norrland hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız. İsveç’in yaklaşık olarak %60’ını kapsayan bölge hakkında bilgi.

Norrland - İsveç
Norrland, İsveç’in kuzeyinde bölge. Gâstrikland, Hâlsingland, Medelpad, Ângermanland, Vâsterbotten, Norrbotten, Hârjedalen, Jâmtland ve Lappland yönetim bölgelerini (landskap) içine alır. 243.340 kilometrekarelik yüzölçümü ile İsveç topraklarının yaklaşık yüzde 60’ını kaplar. Sık ormanlar ve İsveç’in en yüksek noktası olan Kebnekaise Sydtopp ve Sarek gibi yüksek dağlarla kaplı olan bölgeden Angermanâlven, Ljusnan, Ljungan, Indals, Ume, Vindel, Skellefte, Pite, Lüle ve Kalix ırmakları geçer.

Bölge 19. yüzyılın ortalarında kereste şirketlerinin küçük toprak sahipleri ve çiftçilerin ellerindeki toprakları satın almaları nedeniyle ortaya çıkan bir soruna sahne oldu. “Norrlandsfrâgan” (Norrland Sorunu) olarak anılan bu anlaşmazlık 1901 ile 1904’de değin çözülemedi. Bölgede bir miktar tarım yapılmakla birlikte, ekonominin temelini ormancılık, madencilik ve hidroelektrik enerji üretimi oluşturur.


Leave A Reply