Nottingham Nerededir? Özellikleri ve Nottingham Şehrinin Tarihi Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Nottingham nerededir? İngiltere’de bulunan ve köklü bir tarihe sahip olan Nottingham şehrinin yeri ve tarihi hakkında bilgiler.

Nottingham

Nottingham

Nottingham, Büyük Britanya’da, İngiltere’nin ortakuzeyinde kent, Nottingshamshire Yönetim Birimi’nin merkezi. Trent Irmağı’nın sol kıyısında, Birmingham’ın 76 km kuzeydoğusunda yer alır. İlaç, sigara, dokuma, mühendislik ve uziletişim donanımları, vb önemli endüstri etkinlikleridir. 1780’lerden bu yana, dantel işleme ve şapkacılığıyla ünlü olan kent, aynı zamanda dünyanın en büyük bisiklet üretim merkezlerinden biridir.

Tarihi

Anglo-Sakson zamanlarında bölge Mercia Krallığı’nın bir parçasıydı ve insular Kelt dilinde Mağaralar Yeri veya Mağaralar Şehri anlamına gelen Tigguo Cobauc olarak biliniyordu . Galce’de şiirsel olarak Y Ty Ogofog ve İrlanda Galcesinde Na Diezmo Uaimh , “Mağara Evi ” olarak bilinir. Snot adlı bir Sakson şefinin yönetimine girdiğinde, “Snotingaham” olarak tanındı. (Snot’un köy çiftliği)

Öte yandan, Nottingham Kalesi 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Leen Nehri’nin yanındaki bir kumtaşı bölgesi üzerine kurulmuştur. Anglo-Sakson yerleşimi aslen, Norman fethinden sonra kullanılmayan büyük bir savunma hendeği ve duvarı ile çevrili, şimdi Dantel Pazarı olarak bilinen alanla sınırlıydı. Daha sonra, Snotingaham’ın adını değiştirerek Nottingham olarak bilinen İngiliz belediyesi oldu. Bir Belediye Binası ve adalet mahkemelerine ev sahipliği yaptı. Karşı tepede, Normanlar tarafından Fransızların desteğiyle kurulan kalenin çevresinde bir başka yerleşim de gelişmiştir. Zamanla, şehir büyüdükçe aradaki boşluk da doldu ve Eski Pazar Meydanı birkaç yüzyıl sonra Nottingham’ın merkezi oldu. 12. yüzyıla tekabül eden o zaman dikilen savunmalar, başlangıçta bir hendek ve bir banktan oluşuyorlardı. Hendek daha sonra 13. yüzyılın ortalarında genişletildi ve şehrin çevresine taştan bir duvar inşa edildi. Duvarın küçük bir bölümü ayakta kalmış ve Maid Marian Yolu’nun kuzey ucunda görülebilmektedir.

Aslan Yürekli Richard’ın Haçlı Seferlerinden dönüşünden sonra , kale Nottingham Şerifi de dahil olmak üzere Prens John’un destekçileri tarafından işgal edildi. Hemen ardından Ricardo tarafından kuşatıldı ve keskin bir çatışmadan sonra ele geçirildi. Robin Hood efsanelerinde, Nottingham Kalesi, şerif ve kanun kaçağı kahramanı arasındaki son hesaplaşmanın yeridir.

15. yüzyılda Nottingham gelişen bir ticaret merkezi haline geldi ve Nottingham kaymaktaşından yapılan dini heykellerin ihracatıyla dikkat çekti. Kasaba, 1449’da, tüzüğün “sonsuza kadar” sözleriyle, etkin bir özyönetim sağlayan bir ilçe şirketi oldu. Hall’un kalesi ve kontluğu açıkça hariç tutuldu ve Nottinghamshire’ın ayrı mahalleleri olarak kaldı.

Advertisement

18. yüzyılda Alman gezgin Karl Philipp Moritz, şehri ziyaret ettikten sonra çok etkilendi ve 1782’de şunları yazdı: “Londra dışında gördüğüm tüm şehirler arasında Nottingham en güzelidir. Her şeyin modern bir havası ve harika bir havası vardı. Merkezdeki boşluk, bir Londra meydanından neredeyse daha az güzel değildi. Tarlalardan yola uzanan güzel bir şerit, bir köprünün Trent’i kapladığı yere…Nottingham…yüksek evleri, çatıları ve çan kuleleriyle. uzaktan mükemmel görünüyor.”

Sanayi Devrimi sırasında, Nottingham’ın refahının çoğu tekstil endüstrisine dayanıyordu; özellikle şehir, dantel üretiminde uluslararası öneme sahip bir merkez haline geldi. 1831’de vatandaşlar Newcastle Dükü’nü protesto etmek için ayaklandılar, 1832 Reform Yasasına karşı çıktılar ve ikametgahı Nottingham Kalesi’ni ateşe verdiler.

İngiltere tekstil endüstrisi ile ortak olarak, Nottingham’ın tekstil endüstrisi, İkinci Dünya Savaşı’nı takip eden on yıllarda düşüşe geçti . Şu anda Nottingham’da tekstil üretimi pek önemli değil, ancak Lace Market semtindeki eski endüstriyel binaların çoğu restore edildi ve yeni kullanımlara açıldı.

Nottingham, 1835 Belediye Şirketleri Yasası tarafından yeniden düzenlenen şehirlerden biriydi. O zamanlar St Mary, St Nicholas ve St Peter mahallelerinden oluşuyordu. 1877’de Basford, Brewhouse Yard, Bulwell, Radford, Sneinton, Standard Hill mahalleleri ve West Bridgford, Carlton ve Wilford (Kuzey Wilford) mahallelerinin eklenmesiyle genişletildi. 1889’da Nottingham, 1888 Eyalet Yerel Yönetim Yasası uyarınca bir ilçe kasabası oldu. Nottingham, 1933’te Bilborough ve Wollaton, Bestwood Park ve Colwick mahallelerinin bir kısmı ve Beeston Kentsel Bölgesi’nin yeni geliştirilen bir parçasının eklenmesiyle genişletildi. 1951’de Clifton ve Wilford (Trent Nehri’nin güneyinde) şehre dahil edildiğinde, bir başka sınır uzantısı daha verildi.

Nottingham

Nottingham

Ulaşım

Nottingham, İngiltere’nin merkezinde olduğu için, İngiltere ve Birleşik Krallık’taki diğer büyük şehirlere demiryolu ve otoyol ile çok iyi bağlantılara sahiptir. Ayrıca, East Midlands Havaalanı arabayla 30 dakikadan daha kısa mesafededir ve Birleşik Krallık, İrlanda ve Avrupa’daki birçok noktaya günlük bağlantılara sahiptir .

Advertisement


Leave A Reply