Ogove (Ogüé) Nehri Nerededir? Coğrafi Özellikleri, Kolları ve Keşif Tarihi

0
Advertisement

Gabon’da bulunan Ogove (Ogüé) hakkında bilgiler. Ogove (Ogüé) nehrinin coğrafi özellikleri ile birlikte keşif tarihi. Ogove (Ogüé) nehrinin kim ne zaman keşfetmiştir.

Ogove (Ogüé) Nehri

Ogove Irmağı

Ogove Irmağı, Batı Afrika’da, Gabon’da ırmak. Uzunluğu 1.099 km. Gabon’un en büyük ırmağıdır. Kongo sınırında, Kongo Irmağı’nın oluşturduğu Malebo Pool’un (Stanley Pool) 210 km kuzeybatısında, Cristal Sıradağlan’ndan doğar. Kuzeybatı, batı doğrultusunda büklümler çizerek akar. Gine Körfezi’nde geniş, yoğun bir orman bölgesinde delta oluşturarak Lopez Burnu’nun güneyinde Atlas Okyanusu’na dökülür. Ağzından Lamberene’ye kadar olan bölümü (160 km) ulaşıma elverişlidir.

Yaklaşık 1.200 km (diğer kaynaklara göre 900 km) uzunluğa sahip olan Ogüé, büyük Afrika nehirlerine göre nispeten kısadır ve nemli tropik iklimi göz önüne alındığında, havzasının büyük bir kısmı az insan nüfusuna sahip ormanlarla kaplıdır. bu da insan için çok sağlıksız.

Kongo Cumhuriyeti’nde , Ntale dağlarında, 840 metre yükseklikte doğar . Rotasının uzun bir kısmı gezilebilir ve kıyılarında en belirginleri Loanda , Lambaréné , Ndjole , Booué , Kankan , Ndoro , Lastoursville , Moanda ve Franceville olmak üzere birkaç kasaba var . Ogüé, doğu-batı rotasını izledikten sonra, Port-Gentil’in güneyinde, yaklaşık 100 km genişliğinde ve 100 km uzunluğunda bataklık bir deltadan Atlantik Okyanusu’na boşalır . Ağzının önünde, yaklaşık 450 km , Annobón’un volkanik adasıdır .

1952 Nobel Barış Ödülü sahibi Fransız-Alman doktor, filozof ve ilahiyatçı Albert Schweitzer , vadisini operasyon merkezi olarak aldı.

Nehrin Kolları

Ogüé’nin mansaptaki ana kolları aşağıdaki nehirlerdir:

Advertisement
 • Franceville’in içinden akan , 136 km uzunluğundaki Mpassa Nehri , sağ kıyıda ;
 • Sol yakada Lebombi Nehri;
 • 160 km uzunluğunda Akieni ve Leconi’nin içinden akan, sağ kıyısında Lekoni Nehri ;
 • 90 km uzunluğunda sol yakada Leyou Nehri;
 • Sağ kıyısında, Okondja’nın yanından geçen 232 km uzunluğunda Sébé Nehri ;
 • 160 km uzunluğundaki Lassio Nehri sağ kıyısında;
 • Lolo Nehri , sol kıyısında, 240 km uzunluğunda;
 • Sağ kıyısında Dilo Nehri;
 • Wagny Nehri, sol yakada;
 • Ivindo Nehri , sağ kıyısında, Ogüé’nin ana kolu;
 • Offoué Nehri , sol kıyısında, 170 km uzunluğunda;
 • Ngounié Nehri , sol kıyıda, ikinci kol, 680 km uzunluğunda.
 • Abanga Nehri, sağ kıyısında, Cristal Dağları’ndan akan, Médouneu yakınında , 160 km uzunluğunda.

Nehrin Keşfi

Ogüé’den, kaşif Paul Du Chaillu’nun 1859’da yayınlanan hesaplarında zaten bahsedilmişti ve 1867’de, bir Donanma subayı olan Paul Augustin Serval , nehri karada seyahat ederken keşfetti. Aynı zamanda, Teğmen Aymar , ağzından 170 mil uzakta, Ngounié Nehri ile birleştiği yeri araştırdı. Ogüé daha sonra Orta Afrika’ya erişim için en iyi potansiyel keşif rotalarından biri olarak kabul edildi ve bu Victor de Compiègne’nin merakını uyandırdı . Kaynaklarını araştırmak için bir plan yaptı ve planı benzer hırsları olan doğa bilimci Antoine-Alfred Marche’ye sundu. Her ikisi de Société de Géographie tarafından desteklendi., bu onlara bir sübvansiyon verdi.

1 Kasım 1872’de Victor, Alfred Marche tarafından birkaç hafta önce Bordeaux’ya gitti. Daha sonra haritalarda daha önce boş olan 400 km’den fazla nehri keşfettiler . M’Pongwé ve diğer kabilelerin dillerini incelediler. Buldukları çeşitli örneklerin çok kesin bir bilimsel kataloğunu oluşturdular. Víctor, Lambaréné’nin karşısında Ogüé kıyısında Adanlinanlago’nun kabile şefi “Güneş Kralı” N’Combé ile arkadaş oldu . Keşiflerinin en uç noktasında, taşıyıcılarının çoğunu katleden yamyamların saldırısıyla durduruldular. Geri dönmek zorunda kaldılar. 20 Temmuz 1874’te Paris’e geldiler.

5 Ağustos 1874’te Victor, keşif gezisini Coğrafya Derneği üyelerinin önünde anlattı. Sağlığı sıkıntılarından etkilenmişti ve sıtma nedeniyle daha fazla keşif yapamadı.

Pierre Savorgnan de Brazza’nın keşfi

Pierre Savorgnan de Brazza

Pierre Savorgnan de Brazza (Kaynak : wikipedia.org)

Nehrin tam keşfi, Fransızları kamulaştıran İtalyan kökenli bir kaşif olan Pierre Savorgnan de Brazza tarafından gerçekleştirildi. Fransız Donanması’na teğmen yardımcısı olarak atanmış, kendi gemisine komuta edebilecek durumdaydı. Brazza, Fuligny’de sahibi olduğu aile mülkünde kişisel olarak topladığı defterleri, notları ve gözlemleriyle Victor’un Gabon’daki ayak izlerini takip etti .

Fransız kamuoyunun bölgedeki sömürgeci genişlemeye karşı olmasına ve hatta Gabon kolonisini terk etmeyi ciddi olarak düşünmesine rağmen, Brazza keşif projesini gerçekleştirme fırsatı buldu. 15 Şubat 1875’te Ogüé Nehri’nin seyrini keşfetme emri aldı. Yolculuk üç yıl sürecekti. 29 Ağustos’ta Dakar’a gitti . Seferde ayrıca üç Fransız (doktor Noël Ballay, astsubay Hanon, Brazza’nın fırkateyn Vénus’taki eski arkadaşı ve doğa bilimci Alfred Marche), on üç dizüstü bilgisayar ve dört Senegalli tercüman vardı. Sefer, Libreville’den vapur Marabout’ta yola çıktı .3 Kasım 1875’te Ogüé’ye tırmanmaya başladı. On gün sonra Avrupa’nın en uzak yerleşim yeri olan Lambaréné’ye ulaştı. Sefer, Lambaréné’de neredeyse iki ay dururken, Brazza, seferi için nehir kıyısındaki kabilelerin yardımını müzakere etti. Nihayet 11 Ocak’ta dokuz kano eşliğinde yola çıktı.

10 Şubat’ta köle ticaretinin ana merkezlerinden biri olan Okanda’nın evi olan Lopé’ye geldi . Oradan, bir süre karargahına dönüştürdüğü Poubara’ya ulaşana kadar çeşitli kasabalarla temasa geçerek yoluna devam etti. Yanıldığını ve Ogoué Nehri’nden Kongo’nun üst kısımlarına ulaşmanın mümkün olmadığını keşfetti, ancak keşiflerine devam etmeye karar verdi. Kongo’nun bir kolu olan Alima Nehri boyunca yerleşik kabilelerle ticaret yapan yerleşik çiftçiler olan bateke ile temasa geçti . Alima’nın inişinde apfourou ile yüzleşmek zorunda kaldı.. Keşfetmeye devam etmek istemesine rağmen, Ağustos 1878’de keşif seferi, açlık ve sayısız zorluğun üstesinden geldi, adımlarını geri almak zorunda kaldı. Bununla birlikte, Brazza Yukarı Kongo Havzası’na giden nispeten kolay bir yol keşfetmişti ve keşfettiği bölgede fildişi ve kauçuk gibi çok sayıda ticari ürün vardı, bu yüzden araştırması Fransız kolonizasyonu için yeni umutlar açıyor gibiydi.

Advertisement

Brazza, keşif gezisinin maliyetinin çoğunu kendi cebinden ödemek zorunda kalmıştı. Fonları tükendiğinde, Fransız hükümetinden daha fazla para istedi, ancak reddedildi. Daha sonra kendi ailesine dönmek zorunda kaldı. Sefer üç yıl sürdü. Dönüşünde 1878’de Legion of Honor ile ödüllendirildi .


Leave A Reply