Öğrenmenin Yaşı Olmaz Atasözünün Anlamı ve Açıklaması, Ne Demektir?

2

Öğrenmenin yaşı olmaz atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir? Öğrenmenin Yaşı Olmaz atasözünün anlamı ve açıklaması.

Öğrenmenin yaşı olmaz

Atasözü : Öğrenmenin yaşı olmaz.
Açıklaması : İnsan istedikten sonra her yaşta eğitilebilir. Nitekim bu durum için toplumda bir çok örnek bulunmaktadır. Benim yaşım geçti, artık benden bir şey olmaz gibi uyuşuk ve insan olmanın temellerine aykırı cümleler kurup hayatı ve dolayısı ile eğitimi boş vermek tam bir hayat katli olacaktır. Çünkü insan araştırdıkça, öğrendikçe ve hayal ettikçe yaşar.

EĞİTİM

Eğitim, her yaşta yapılabilir bir şeydir. Öğrenmek yaşla başla ilgili değildir. Genç yaşlı herkesin her yaşta öğreneceği bir şeyler vardır. Her yaşta eğitim alınabilir.

Atasözünün Anlamı

Hayat bir öğrenme yolculuğudur. İlk nefesimizi aldığımız andan itibaren öğrenmeye başlarız. Önce çevremizi görür tanırız, sonra ailemizi. Ailemizden hayatı öğrenmeye başlarız. Düşe kalka dikkatli olmayı, ufak hatalar yapa yapa tekrarlamamayı öğrenir, tecrübeler ediniriz. Sonra ise akademik süreç başlar. Okul hayatı ile sosyal hayatı öğreniriz, adapte oluruz. Kendimizi tanır ve ifade edebilmeye başlarız. Okuma yazma öğrendikten sonraysa artık kitaplar da bizim öğrenme araçlarımız arasına katılır. Okur öğreniriz, dinler öğreniriz, gözler öğreniriz. Ama hep öğreniriz.

Peki öğrenmeyi ne zaman bırakırız. Muhtemelen son nefesimizi verdiğimiz zaman. Çünkü bu dünyada öğrenecek o kadar çok şey vardır ki ömrümüz zaten yetmeyecektir. Tabi öğrenmek isteyene. Bu yaştan sonra dil mi öğreneceğim, bu yaştan sonra tarih mi okuyacağım yada bu yaştan sonra ben uğraşamam gibi bahanelerle dolu bir çok insan vardır. Mutlaka siz de çevrenizde bunlardan birkaçı ile karşılaşmışsınızdır. Bu atasözü ise işte tam bu hayattan ellerini çekmiş görünenler içindir. Dünkü bilgilerine bir şey katmadan bu gece yatağa giriyorsan yerinde sayıyorsun demektir. İnsanın her yaşta ve her zeka kapasitesinde mutlaka öğrenebileceği bir şeyler vardır. Öğrenmek hem ruhu hem de beyni zinde tutar. Beynin gıdası da öğrenmektir. Yaşını başını almış bir yetişkin, küçük bir çocuktan bile bir şeyler öğrenebilir. Yeter ki öğrenmeye açık olsun, yeter ki kendisine öğrenecek kadar değer versin.


2 yorum

Leave A Reply