Okapi Nedir? Okapi Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Okapi hayvanı ile ilgili bilgiler. Oldukça gizemli bir hayvan olarak kabul edilen Okapi nerede, nasıl yaşar ve özellikleri nelerdir?

Okapi

Okapi (Kaynak : pixabay.com)

Okapi ( Okapia johnstoni ) , Giraffidae familyasından bir artiodaktil memeli türüdür. Zürafaya en yakın canlı türüdür. Miyosen’de ortaya çıkan ilk zürafalara benzerliği nedeniyle bazen yaşayan bir fosil olarak kabul edilir. Hiçbir alt türü bilinmemektedir ve kendi cinsindeki tek türdür. Uele nehirleri arasındaki Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin kuzeyindeki yemyeşil ormanlarda yaşar. Okapiler, yakalanması zor ve bulunması zor hayvanlar olabilir. Bu nedenle türler üzerinde yürütülen araştırma çalışmaları genellikle dışkı örneklerinin veya bunların varlığını gösteren diğer işaretlerin toplanmasıyla sınırlıdır.

Morfoloji

Vücudunun şekli, çok kısa bacakları ve boynu olan küçük bir zürafayı andırır. Ancak tüyleri tamamen farklı, vücudun her yerinde kırmızımsı, siyah çizgili beyaz olduğu bacaklar ve kalçalar hariç, zebraya benzerdir. Zürafalar gibi, kafasında görünürde kullanılmayan iki küçük kürk kaplı ossicones ve alçak çalılardan ve ağaçlardan yaprakları ağzına itmek için kullandığı uzun siyah kavrayıcı bir dili vardır. Bunun uzunluğu, ucu ile kulakların içi temizlenebilecek kadar uzundur. Okapi, zürafalarla yakından ilişkilidir ve vücudu aslında bir ata daha çok benzemesine rağmen, onlarla birçok morfolojik uyarlamayı paylaşır.

1.97 ila 2.15 metre uzunluğundadır. Kuyruğu 30 ila 42 cm arasında ; Omuzdan yüksekliği 1.50 ile 1.80 metre arasındadır ve ağırlığı 200 ile 300 kg arasındadır.

Okapiler, çoğunlukla çiftler halinde veya küçük aile grupları halinde yaşayan yalnız hayvanlardır. Dişiler, 435 ila 445 günlük bir gebelikten sonra Ağustos veya Ekim aylarında tek bir yavru doğurur. Dişi ise iki yaşında olgunlaşır, erkek ise yetişkinliğe ulaşması biraz zaman alır. Görünüşe göre, en genç yavrular annelerini diğer dişilerden ayırt edemezler ve ebeveynlerini kaybetmeleri durumunda diğer okapiler tarafından kolayca evlat edinilebilirler (bazen onu tek avcısı olan leoparla karşı karşıya kalsa bile ölümüne savunurlar ). Yaşam beklentisi yaklaşık 30 yıl olarak kabul edilmektedir.

En gelişmiş duyuları kokudur , bunu işitme takip eder. Gençlerin anneleriyle iletişim kurabilecekleri geniş bir vokal repertuarı vardır, ancak yetişkinler sessiz olma eğilimindedir. Ses çıkardıkları nadir durumlardan biri, erkeklerin çiftleşme mevsimi boyunca bir eş aramasıdır.

Advertisement

Okapiler otoburdur. Esas olarak 100’den fazla farklı bitki türünün yaprakları, sürgünleri ve gövdeleri ile beslenirler, ayrıca otlar, meyveler, eğrelti otları ve mantarlar da yerler. Tükettikleri türlerin birçoğu diğer türler için zehirlidir .

Dağılım alanının aşılmaz doğası, dünya okapi nüfusunun gerçekte kaç kişiden oluştuğunu bilmeyi imkansız kılar. Buna rağmen, küçük menzili nedeniyle (ciddi tehlike altında olmasa da) savunmasız bir tür olarak kabul edilir.

okapi

Kaynak: pixabay.com

Nüfuslarının Durumu

Okapiler, habitat tahribatı ve avlanma nedeniyle yok olma tehdidi altındadır . Doğadaki nüfusunun 10.000-20.000 örnek olduğu tahmin edilmektedir. Kongo’daki koruma çalışmaları, yaşam tarzları ve davranışları hakkında devam eden çalışmaları içerir. Öte yandan Kongo’da ne zaman silahlı çatışmalar olsa ulusal gruplar arasında çatışmaların yoğun olduğu bir bölge olduğu için izlenmesi zorlaşıyor.

Eylül 2008’de, ICCN ve Londra Zooloji Derneği, Virunga Ulusal Parkı’ndaki doğal ortamında bir okapi’nin fotoğraflarını çekmeyi başardı ve on yıldan fazla bir süredir devam eden iç çatışmalara rağmen türün varlığını doğruladı.


KISA KAYNAK -2

Okapi, (Lat. Okapaia johnstoni). Çiftparmaklılar takımının, Zürafagiller familyasından bir memeli hayvan. Boyu ortalama 1.30 metre, rengi kızıla çalar kestane rengindedir.

Başının uzunluğu ve diliyle zürafaya benzerlik gösterir. En önemli özelliklerinden birisi dört bacağında da enlemesine beyaz çizgiler bulunmasıdır. Çok az rastlanan ve sınırlı bir alanda yaşadığı için bilim dünyası tarafından geç öğrenilmiş, ancak 1900 yılında bulunup tanımlanabilmiştir. Sık ağaçlı ormanlarda yaşayan okapiler, sayılarının azalması nedeniyle günümüzde koruma altına alınmışlardır.

Advertisement


Leave A Reply