Oki Adaları Nerededir? Oki Adalarının Jeolojik ve İklim Özellikleri

0
Advertisement

Japonya’da bulunan Oki Adaları hakkında bilgiler. Oki Adalarının isimleri nelerdir? Jeolojik özellikleri ile adaların iklim özellikleri nasıldır?

Oki Adaları - Japonya

Oki Adaları – Japonya

Oki Adaları, Japon Denizi’nde ada topluluğu. Yüzölçümü 375 km2. Japon Denizi’ nin güneydoğusunda, Honşu Adası’nın batı kıyılarından 71 km açığında, Dogo Adası (243 km2), Dozen Adalarından (132 km2) oluşan Oki Adaları, yönetim açısından Şimane Yönetim Birimi’ne (Honşu) bağlıdır. Adaların başlıca yerleşim merkezi ve limanı, Dogo’nun güneydoğusundaki Soyo’dur.

Oki Adaları, Japonya Denizi’ndeki adalar, idari olarak Japonya’nın Shimane Eyaleti, Oki Bölgesi’nin bir parçası olan bir takımadadır. Adaların toplam alanı 346.1 kilometrekaredir. Yaklaşık 180 adadan sadece dördü kalıcı olarak ikamet edilmeye müsaittir. Takımadaların çoğu Daisen-Oki Ulusal Parkı sınırları içerisindedir. Jeolojik mirasları nedeniyle, Oki Adaları Eylül 2013’te UNESCO Küresel Jeoparkı olarak belirlenmiştir.

Jeolojik Özellikler

Oki Adaları, volkanik kökenlidir ve yaklaşık 5 milyon yıl önce Tersiyer ve Kuvaterner dönemlerine kadar uzanan iki büyük stratovolkanın maruz kalan aşınmış zirvelere sahiptir.

Doğudaki Dōgo, bölgedeki en büyük adadır ve deniz seviyesinden 608 metre yükseklikte Daimanji Dağı’na sahiptir. Batıdaki Dōzen adalar grubunun tümü, üç büyük ada (Nishinoshima, Nakanoshima ve Chiburijima) ve merkezi bir lagünü çevreleyen bir halka oluşumunda çok sayıda küçük ada ve kaya bırakarak, tek bir antik volkanik kalderanın parçalarıdır. Takımadalar, en yakın noktada Honshu sahilinin yaklaşık 40-80 kilometre  kuzeyindedir. İdari amaçlar için, Japon hükümeti tartışmalı Liancourt Kayalıkları (Dokdo veya Takeshima) adasının Dōgo’daki Okinoshima kasabasının bir parçası olduğunu düşünüyor.

İklim Özellikleri

Yazlar (Haziran-Ağustos) ortalama 30 santigrat derece artı nemlidir. Genellikle güçlü bir deniz esintisi vardır. Yaz aylarında deniz dalgaları nadiren 2 metreyi aşar.

Advertisement

Sonbahar (Eylül-Kasım) ılımandır. Daha sık yağmur yağmaya başlar ve dalgalar büyümeye başlar.

Kışlar (Aralık-Şubat sonu) nispeten ılımandır. Sıcaklıklar nadiren donmanın altına düşer. Ayrıca, denizin ısınma etkisi nedeniyle, Oki fazla kar almaz. Orada kar ne uzun süre yalan değil çünkü zemin yeterince soğuk değil. Feribotun yüksek dalgalar nedeniyle iptal edilmesi daha olasıdır, ancak adayı terk etmek hala mümkündür. Rainbow hızlı feribotu Aralık ayında çalışmayı durdurur.

İlkbahar (Mart-Mayıs) genellikle en iyi mevsim olarak kabul edilir. İlkbaharda Oki’de kiraz çiçeklerini görmek için birçok fırsat bulunmaktadır. Rainbow isimli hızlı feribotu Şubat ortasından itibaren seferlerine başlmaktadır.


Leave A Reply