Olimpiyat Oyunları Tarihçesi, Bayrak ve Meşalesi ile Türk Olimpiyat Tarihi

11
Advertisement

Olimpiyat Oyunları nelerdir? Olimpiyat Oyunlarının tarihçesi, Olimpiyat meşalesi, bayrağı, çağdaş olimpiyatlar ve tarihte olimpiyat oyunları ile ilgili bilgi.

Olimpiyat Oyunları Bayrağı

OLİMPİYAT OYUNLARI, her dört yılda bir, bir başka ülkede düzenlenen, çeşitli spor dallarını; kişisel ve takım yarışmalarını kapsayan, yalnızca amatör sporcuların katılabildiği, spor dünyasının en büyük gösterileridir. Ülkelerinin milli olimpiyat komiteleri tarafından amatörlükleri resmen onaylanan sporcular, toplu olarak “amatörlük yemini” ettikten sonra yarışmalara katılabilirler.

Olimpiyat, dünyanın en eski spor gösterileri olmak üzelliğini de taşır. Tarihçesi: Batılı tarihçiler, Zeus adına düzenlenen Olimpia şenliklerini İÖ 776’da, Sparta Kralı Likurgos’un önerisi üzerine, Elis Kralı İphitos tarafından Mora Yarımadası’nın batı kıyılarındaki Elis Kenti’nin kutsal bölgesi Olympos’ta başlatıldığını kabul etmelerine karşın, bu tarihten çok daha önceleri Anadolu’ da Olimpia gösterilerinin yapıldığı gerçektir. İÖ 776’da Mora’da yapılmaya başlanan Olimpia, 1168 yıl sürdü.

Bu süreç içinde çeşitli değişiklikler geçirdi. Önceleri kadınların seyirci olarak bile Olympia’nın yapıldığı stadionlara alınmaları kesinlikle yasakken, sonra yalnız tribünlerin değil Olympia oyunlarının kapıları da kadın sporculara açıldı. Çıplak ve donanımlı olarak yapılan koşular, atma, atlamalar; güreş, boks karşılaşmaları Olympia gösterilerinde her zaman en büyük önem ve değeri taşıdı. Zamanla bunlara atla araba yarışları da katıldı. Olympia şenlikleri ve gösterileri İS 394’e kadar sürdü. Bu kutsal spor bayramı, İmparator I. Theodosius’un buyruğuyla kaldırıldı.

Çağdaş Olimpiyatlar:

Olympia’nın kaldırılmasından tam 1500 yıl sonra, 1892’de, Baron Pierre de Coubertin adlı Fransız soylusu, dünya ülkeleri arasında büyük bir spor düzenlemesi yapılması düşüncesini ortaya attı ve tarihsel Olympia’nın yeniden kurulmasını istedi. Baron de Coubertin, bu yolda paralar harcadı; dünya ülkelerini dolaşarak Olympia düşüncesini yaymaya çalıştı. Sonunda “Union des Sociates Françaises Sports Athletique“nin, 16 Haziran 1894’te Paris’te yaptığı toplantıda, Büyük Britanya, ABD, İsveç, İtalya, Belçika, İspanya ve Yunanistan delegeleri, öneriyi incelemeye başladılar.

Advertisement
Pierre de Coubertin

Pierre de Coubertin

Baron Pierre de Coubertin’in ortaya atmış olduğu “Olympia” düşüncesi benimsenerek, düzenlemenin uygulanması kararına varıldı (23 Haziran 1894). Baron, ilk oyunların, “Olympia’nın kökeni” dediği Yunanistan’da yapılmasını istiyordu. Açılan yardım kampanyaları ve toplanan bağışlarla oyunlar gerçekleşti. Spor tarihine “Çağdaş Olimpiyatlar” adıyla geçen Olimpiyat Oyunları’nın ilki, 6-15 Nisan 1896 tarihleri arasında Atina’da yapıldı. Almanya 21, Fransa 19, ABD 14, ev sahibi Yunanistan 231 sporcuyla oyunlarda temsil edildi. Yunanlılar, Olimpiyat’ı kendilerine mal etmek ve sürekli olarak Atina’da düzenlemek için büyük çaba gösterdiler. Ancak, ilk oyunlar öncesinde kurulmuş bulunan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (İOC), bu konuda tek yetkili organ olarak kaldı ve yalnızca komitenin kararları geçerli oldu.

Modern Olimpiyat Oyunları, 1900’de Paris’te, 1904’te St. Louis’te, 1908’de Londra’da, 1912’de Stokcholm’de, 1920’de Anvers’te,1924′ te Paris’te, 1928’de Amsterdam’da, 1932’de Los Angeles’te, 1936’da Berlin’de düzenlendi. Bu arada, İOC, 1924’te, Yaz Olimpiyat Oyunları’nın yanı sıra, aynı statüyle “Kış Olimpiyat Oyunları“nın da düzenlenmesi yolunda karar aldı.

Türkiye ve Olimpiyatlar

Türkiye, ilk kez resmen 1912 Stockholm Olimpiyat Oyunları’na çağrıldı. Ermeni kökenli iki atlet; Vahram Papazyan ile Mığırdıç Mığıryan kendi paralarıyla gittikleri Stockholm’de Osmanlı Devleti’ni temsil ettiler ve Ay-yıldızlı forma altında yarıştılar. Türkiye, ancak Cumhuriyetin ilanından sonra bir olimpiyat oyunlarına (1924 Paris) resmen ve kalabalık bir sporcu topluluğuyla katıldı. O tarihten bu yana yapılan, 1932 Los Angeles ve 1980 Moskova Olimpiyatları dışındaki tüm Olimpiyat Oyunları’nda Türk sporcuları Ay-yıldızlı formayı ve bayrağı temsil ettiler.

1924 Olimpiyatlarına Katılan İlk Türk Kafilesi

1924 Olimpiyatlarına Katılan İlk Türk Kafilesi

1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’ndan başlayarak Türk bayrağı, olimpiyat onur gönderlerinde yükselmeye, ulusal marşımız şampiyonluk seremonilerinde çalınmaya başladı. Göndere bayrağımızı ilk çektiren, güreşçi Mersinli Ahmet Kireççi, ulusal marşımızı da çaldıran yine güreşçi Yaşar Erkan oldu. Türk sporcuları, 1976 Montreal Olimpiyat Oyunları dışında, katıldıkları tüm Olimpiyatlarda madalya kazandılar. Mithat Bayrak ile Mustafa Dağıstanlı kazandıkları ikişer altın madalyayla, Türk sporcularının olimpiyat onur listesinde baş sırayı aldılar.

Türkiye adına olimpiyat madalyası kazanmayı başaran 75 sporcu vardır. Bu 75 sporcudan 16’sı birden fazla madalya sevinci yaşamıştır. Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu 3 kez, Mithat Bayrak, Mustafa Dağıstanlı ve H. Yerlikaya 2 kez altın madalya kazanmışlardır. Hamit Kaplan ise 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalyayla toplamda 3 madalya kazanmıştır.

Olimpiyat Bayrağı

Advertisement

Olimpiyat Bayrağı

Olimpiyat Bayrağı, beyaz bir zemin üzerinde iç içe geçmiş beş ayrı renkteki halkadan oluşur. Bu halkaların üçü üstte, ikisi alttadır. Renklerin her biri ayrı bir kıtayı simgeler. Bu renklerden mavi Avrupa’ yı, kara Afrika’yı, kırmızı Amerika’yı, sarı Asya’yı, yeşil Okyanusya’yı temsil eder. Olimpiyat Bayrağı, beş kıtanın dostluk ve kardeşlik duygulan içinde birbirine bağlanmasını simgeler. Olimpiyat Bayrağı ilk kez 1928 Amsterdam Olimpiyat Oyunları sırasında çekildi.

Olimpiyat Meşalesi:

Çağdaş Olimpiyat Oyunları’nda klâsik bir anlam ve değer taşıyan “Olimpiyat Ateşi”, Yunanistan’da Olympos Dağı’nda yakılır, ateşin yakılmasında dev mercekler kullanılır. Meşale, oyunların yapılacağı kente doğru atlerler tarafından elden ele taşınarak götürülür ve stadda hazırlanan “Olimpiyat Ateşi” bu meşaleyle tutuşturulur. Meşaleyi, Olympos Dağı’ndan Yunanistan sınırına kadar Yunanlı atletler götürür. Olimpiyat Ateşi, önce 1928 Amsterdan Olimpiyat Oyunları’nda programa alındı. 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’ndan bu yana geleneksel bir tören biçiminde sürdürülür.

2012 Yaz Olimpiyatları Maskotları

2012 Yaz Olimpiyatları Maskotları – Wenlock ve Mandeville

Olimpiyat Madalyası:

Olimpiyat Oyunları’nda birinciliği kazanan sporculara altın, ikinciliği kazananlara gümüş, üçüncülüğü kazananlara bronz madalya verilir. 60 mm çapında, 3 mm kalınlığındaki bu madalyanın bir yüzünde 1928’den bu yana, İtalyan sanatçısı Gossoioli’nin çizdiği elinde zafer çelengi tutan Zafer Tanrıçası Nike’nin kabartma resmi; öteki yüzünde, olimpiyatı düzenleyen ülkenin ve o olimpiyatın simgesi yeralır. Madalyalar, altın, gümüş ve bronz kaplamadır. Her Olimpiyat’ta, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından onayanmış ve tescil edilmiş bu standart madalyalar kullanılır.


11 yorum

  1. beden eğitimi ödevimi yapabildim çok teşekkür ederim… siz daha iyisini yapana kadar biz buradayız…. iyi günler…..

Leave A Reply