Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Muhteşem Bir Yer, Portofino Kasabası

0
Advertisement

Bazı yerler vardır ki görünce içinizi ısıtır burada bulunmalıyım dersiniz. İşte İtalya’nın kuzeybatısında yer alan Portfino’da öyle bir yer.

Portofino

Portofino, İtalya’nın kuzeybatısında, Ligu-ria yönetim bölgesine bağlı Cenova ilinde köy. Levante Irmağı kıyısında, küçük Portofino Burnunun ucunda yer alır. Şirin bir balıkçı köyü ve gözde bir turizm merkezidir. Rengârenk evlerin çevrelediği bir limanı vardır. 18. yüzyıl işleme tarzında yapılan mekik dantelleriyle de tanınır. Yaklaşık 2,5 km kuzeyine düşen La Cervara Manastırı, Papa XI. Gregorius’un Avignon’dan Roma’ya giderken (1377) bir süre dinlendiği ve Fransa kralı I. François’nın Pavia Çarpışması’ndan (1525) sonra hapsedildiği yer olarak ün kazanmıştır. Köyün güneydoğusundaki S. Giorgio Kilisesi’nde, Haçlıların Filistin’den getirdiği Aziz Georgios’un kalıntılarının bulunduğu söylenir.

Portofino

Tarih.

Tarihçi Yaşlı Pliny (M.S. 23), Cenova ile Tigullio Körfezi arasındaki Ligurya kıyısında olduğu için Portus Delphini’ye (Yunus Limanı) atıfta bulunan bir kayıt bırakmıştır. Portofino Köyü, 986 yılında İtalya’nın Adelaide kentinde bulunan ve yakınlardaki San Fruttuoso di Capodimonte Manastırı’na atanan bir diplomada bahsedilmiştir. 1171’de komşu Santa Margherita Ligure ile birlikte Rapallo’nun komün yargı yetkisine dahil edildi. 1229’dan sonra Cenova Cumhuriyeti’nin bir parçası oldu. Kasabanın doğal limanı bir balıkçı teknesi filosununun oluşmasına sebep oldu. Ancak Cenova Cumhuriyeti’nin büyüyen ticaret denizine geçici bir güvenli limandan daha fazlasını sağlamak için biraz küçük kalmıştı.

Portofino

Advertisement

1815’te Sardunya Krallığı’nın ve 1861’den itibaren birleşik İtalya Krallığı’nın bir parçası oldu.

19. yüzyılın sonlarında, önce İngiliz, sonra diğer Kuzey Avrupa aristokrat turistleri Santa Margherita Ligure’den at ve araba ile ulaştıkları Portofino’yu ziyaret etmeye başladılar. Aubrey Herbert ve Elizabeth von Arnim, bölgeyi şık kılan en ünlü İngilizler arasındaydı. Sonunda, daha fazla turist pahalı tatil evleri inşa etti ve 1950’ye kadar turizm, kasabanın asıl geçim kaynağı balıkçılığın yerini aldı ve sahil, sürekli bir restoran ve kafe halkası ile çevrelendi.

Portofino - Hz. İsa Heykeli

Portofino – Hz. İsa Heykeli

Gezilecek ve Görülecek Yerleri
  • Hz. İsa Heykeli, su altında 17 metre derinlikte 29 Ağustos 1954 tarihinde yerleştirilmiş bir heykeldir. Bu heykel, balıkçıları ve tüplü dalgıçları korumak için ve 1947’de ölen SCUBA teçhizatını kullanan ilk İtalyan olan Dario Gonzatti’nin anısına yerleştirildi. Guido Galletti tarafından heykel, gökyüzüne doğru bakarken kutsama yapan Mesih’i temsil ediyor.
  • Castello Brown Müzesi (16. yüzyıl).
  • Martin Kilisesi (Divo Martino, 12. yüzyıl).
  • Bazı azizlerin kalıntılarını barındıran Aziz George Kilisesi.
  • Gotik tarzı Santa Maria Assunta küçük tapınağı
Portofino
Popüler kültürdeki Yeri

1922 yılında yayımlanmış ve çok satan bir roman olan The Enchanted April (Elizabeth von Arnim) Castello Brown’dageçen bir roman olup, Portofino’yu daha da popüler bir hale getirmiştir. Roman, Joan Ploughright, Miranda Richardson ve Alfred Molina gibi bir oyuncu kadrosuyla 1991 yılında filme alındı. Film üç dalda Oscar’a aday gösterildi.

Portofino

Portofino’nun, 1925 ve 1975 yılları arasında kuzey Galler’de inşa edilen Sir Clough Williams-Ellis’in Portmeirion adlı İtalyan köyünün ilham kaynağı olduğu düşünülmektedir. Ancak, mimar tarafından bu defalarca red edildi. Sadece Akdeniz atmosferine saygı göstermek istediğini söyledi.

Portofino

Advertisement

1959’da Dalida, Leo Chiosso tarafından yazılmış ve Fred Buscaglione tarafından bestelenen “Love in Portofino” şarkısını yayınlandı. Fransızca ve İtalyanca dillerinde olan şarkı hit oldu ve daha sonra köyün simgelerinden birisi oldu.


Leave A Reply