Ölüler Günü Nedir? Ne Zamandır? Neden ve Nasıl Kutlanır? Tarihçesi Anlamı

0
Advertisement

Ölüler Günü nedir ve ne zaman kutlanır? Ölüler Günü nerede ve ne amaçla kutlanmaktadır, kökeni ve inanışları nedir, neler yapılır?

Ölüler Günü

Ölüler Günü

Ölüler Günü (el Día de los Muertos), ailelerin yiyecek, içecek ve kutlama içeren kısa bir buluşma için ölen akrabalarının ruhlarını karşıladıkları bir Meksika tatilidir. Mezoamerikan ritüeli, Avrupa dini ve İspanyol kültürünün bir karışımı olan tatil, her yıl 31 Ekim – 2 Kasım tarihleri ​​arasında kutlanmaktadır. 31 Ekim Cadılar Bayramı iken, 1 Kasım “el Dia de los Inocentes” veya çocukların günüdür ve Tüm azizler günü. 2 Kasım Tüm Ruhlar Günü veya Ölüler Günüdür. Geleneğe göre 31 Ekim’de cennet kapıları gece yarısı açılıyor ve çocukların ruhları 24 saat ailelerine kavuşabiliyor. Yetişkinlerin ruhları da aynı şeyi 2 Kasım’da yapabilir.

Ölülerin Gününün Kökeni

Çağdaş Meksika’da ve Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki Meksika mirası arasında kutlanan Ölüler Günü’nün kökleri, yaklaşık 3.000 yıl öncesine, Kolomb öncesi Mezoamerika’da ölüleri onurlandıran ritüellere kadar uzanıyor. Şu anda orta Meksika’da yaşayan Aztekler ve diğer Nahua halkı evrene dair döngüsel bir görüşe sahipti. Ölümü hayatın ayrılmaz, her zaman mevcut bir parçası olarak görüyorlardı.

Öldükten sonra, bir kişinin Ölüler Ülkesi Chicunamictlán’a gittiğine inanılıyordu. Ancak dokuz zorlu seviyeyi geçtikten sonra, birkaç yıllık bir yolculuk, kişinin ruhu nihayet son dinlenme yeri olan Mictlán’a ulaşabilirdi. Geleneksel olarak Ağustos ayında düzenlenen Nahua törenlerinde, aile üyeleri bu zorlu yolculukta ölenlere yardım etmek için yiyecek, su ve araçlar sağladı. Bu, insanların sevdiklerinin mezarlarına yiyecek ya da başka teklifler bıraktıkları ya da onları evlerinde ofrendas denilen derme çatma sunaklara yerleştirdikleri çağdaş Ölüler Günü uygulamasına ilham verdi.

Ölüler Günü

Advertisement

Ölüler Günü – Tüm Ruhlar Günü

Eski Avrupa’da, sonbaharda ölülerin pagan kutlamaları da yapılır ve şenlik ateşi, dans ve ziyafetten oluşur. Bu geleneklerden bazıları, Kasım ayının ilk iki gününde kutlanan iki küçük Katolik bayramını (All Saints Day ve All Souls Day) kutlamalarına (gayri resmi olarak) uyarlayan Roma Katolik Kilisesi’nin yükselişinden sonra bile hayatta kaldı.

Ortaçağ İspanya’sında insanlar Tüm Ruhlar Günü’nde sevdiklerinin mezarlarına şarap ve pan de ánimas (ruh ekmeği) getirirlerdi; ayrıca ölü ruhların Dünya’daki evlerine dönüş yolunu aydınlatmak için mezarları çiçeklerle ve mumlarla donatacaklardı. 16. yüzyılda, İspanyol fatihler bu tür gelenekleri beraberinde Yeni Dünya’ya getirdiler.

Ölüler Günü

Ölüler Günü Nasıl Kutlanıyor?

El Día de los Muertos, yaygın olarak düşünüldüğü gibi, Cadılar Bayramı’nın Meksika versiyonu değildir, ancak iki bayram kostümler ve geçit törenleri de dahil olmak üzere bazı gelenekleri paylaşır. Ölüler Günü’nde, ruh dünyası ile gerçek dünya arasındaki sınırın ortadan kalktığına inanılıyor. Bu kısa sürede ölülerin ruhları uyanır. Sevdikleriyle ziyafet çekmek, içmek, dans etmek ve müzik çalmak için yaşayan dünyaya geri döner. Buna karşılık, yaşayan aile üyeleri, ölen kişiye kutlamalarında onur konuğu muamelesi yapar. Merhumun en sevdiği yiyecekleri ve diğer ikramları mezarlıklarda veya evlerinde inşa edilmiş ofrendalarda bırakır. Ofrendalar, mumlarla, cempasuchil denilen parlak kadife çiçeği ve kırmızı horoz taraklarıyla, tortilla ve meyve yığınları gibi yiyeceklerle süslenebilir.

Ölüler Günü ile ilgili en önemli semboller calacas (iskeletler) ve calaveras (kafatasları). 19. yüzyılın başlarında, matbaacı ve karikatürist José Guadalupe Posada, yeraltı dünyasının Aztek tanrıçası Mictecacíhuatl’ı, şimdi Ölülerin Günü simgesi olan La Calavera Catrina olarak bilinen bir kadın iskeleti olarak yeniden tasavvur etti.

Çağdaş Ölüler Günü şenlikleri sırasında, insanlar genellikle kafatası maskeleri takar ve kafatasları şeklinde kalıplanmış şekerleri yerler. İspanya’daki Tüm Ruhlar Günü ritüellerinin pan de ánimas’ı, bugün Ölüler Günü kutlamalarının geleneksel tatlı pişmiş iyiliği olan pan de muerto’da yansıtılmaktadır. Tatille ilgili, ancak yıl boyunca tüketilen diğer yiyecek ve içecekler arasında baharatlı bitter çikolata ve atole adı verilen mısır bazlı likör bulunur. “Feliz día de los Muertos” diyerek birine mutlu bir Ölüler Günü dileyebilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply