Omeprazole İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Omeprazole ne için kullanılır, ne işe yarar? Omeprazole İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Omeprazole İlaç neyi tedavi eder?

Omeprazole

Omeprazole

Kullanımlar

Omeprazol, belirli mide ve yemek borusu problemlerini (asit reflü, ülserler gibi) tedavi etmek için kullanılır. Midenizin yaptığı asit miktarını azaltarak çalışır. Mide ekşimesi, yutma güçlüğü ve inatçı öksürük gibi semptomları giderir. Bu ilaç mide ve yemek borusundaki asit hasarını iyileştirmeye yardımcı olur, ülserleri önlemeye yardımcı olur ve yemek borusu kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Omeprazol, proton pompası inhibitörleri (PPI’lar) olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Reçetesiz satılan omeprazol ürünleri sık mide ekşimesini tedavi etmek için kullanılır (haftada 2 veya daha fazla gün meydana gelir). Tam etki göstermesi 1 ila 4 gün sürebileceğinden, bu ürünler mide ekşimesini hemen gidermemektedir.

Reçetesiz satılan ürünler için, ürünün size uygun olduğundan emin olmak için talimatlarını dikkatlice okuyun. Ürünü daha önce kullanmış olsanız bile etiketteki malzemeleri kontrol edin. Üretici malzemeleri değiştirmiş olabilir. Ayrıca, benzer marka adlarına sahip ürünler, farklı amaçlara yönelik farklı içerikler içerebilir. Yanlış ürünü almak size zarar verebilir.

Omeprazol nasıl kullanılır?

Doktorunuz size bu ilacı reçete etmişse, omeprazol almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Bu ilacı, genellikle yemekten önce günde bir kez belirtildiği gibi ağızdan alın. Doz ve tedavi süresi, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca kiloya bağlıdır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı belirtilenden daha sık almayın. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Gecikmeli salımlı tabletleri ezmeyin, kırmayın veya çiğnemeyin. Bunu yapmak, ilacın tamamını bir kerede serbest bırakarak yan etki riskini artırabilir.

Parçalanan gecikmeli salımlı tabletleri kullanıyorsanız, tabletleri tutmak için kuru eller kullanın. Tableti dilinizin üzerine koyun ve erimesine izin verin. Tablet çözüldükten sonra su ile veya susuz yutulabilir. Tabletler ayrıca suyla bütün olarak yutulabilir.

Gerekirse bu ilaçla birlikte antasitler alınabilir. Ayrıca sukralfat alıyorsanız, omeprazolü sukralfattan en az 30 dakika önce alın.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Kendinizi daha iyi hissetseniz bile bu ilacı belirtilen tedavi süresi boyunca almaya devam edin. Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe 14 günden fazla kullanmayın.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin. Yan etki riski zamanla artar. Doktorunuza bu ilacı ne kadar süre kullanmanız gerektiğini sorun. Ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen tıbbi yardım alın.

Yan etkiler

Baş ağrısı veya karın ağrısı olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuz sizi bu ürünü kullanmaya yönlendirdiyse, size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler dahil ciddi yan etkileriniz varsa derhal doktorunuza söyleyin: düşük magnezyum kan seviyesi belirtileri (alışılmadık derecede hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı, kalıcı kas spazmları, nöbetler gibi), lupus belirtileri (burunda kızarıklık ve yanaklar, yeni veya kötüleşen eklem ağrısı).

Bu ilaç, bir tür bakteri nedeniyle nadiren şiddetli bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz ishal önleyici veya opioid ilaçları kullanmayın çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Devamlı ishal, karın veya mide ağrısı / kramp, ateş, dışkıda kan / mukus gelişirse derhal doktorunuza söyleyin.

Nadiren proton pompası inhibitörleri (omeprazol gibi), B-12 vitamini eksikliğine neden olmuştur. Uzun süre (3 yıl veya daha uzun) her gün alınırsa risk artar. B-12 vitamini eksikliği belirtileri geliştirirseniz (alışılmadık güçsüzlük, dil ağrısı veya ellerde / ayaklarda uyuşma / karıncalanma gibi) derhal doktorunuza söyleyin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı, böbrek sorunları belirtileri (idrar miktarında değişiklik gibi).

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Omeprazol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya benzer ilaçlar (örneğin esomeprazol, lansoprazol, pantoprazol); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de karaciğer hastalığı, lupus’u söyleyin.

Bazı belirtiler aslında daha ciddi bir durumun belirtileri olabilir. Varsa hemen tıbbi yardım alın: baş dönmesi / terleme / baş dönmesi ile mide ekşimesi, göğüs / çene / kol / omuz ağrısı (özellikle nefes darlığı, olağandışı terleme), açıklanamayan kilo kaybı.

Ek olarak, bu ilacı kullanmadan önce, şu ciddi durum belirtilerinden herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: yemek yutma güçlüğü / ağrı, kanlı kusma, kahve telvesi gibi görünen kusma, kanlı / siyah dışkı, 3 aydan uzun süredir mide ekşimesi, sık göğüs ağrısı, sık hırıltılı solunum (özellikle mide ekşimesi ile), bulantı / kusma, mide ağrısı.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin.

Proton pompa inhibitörleri (omeprazol gibi), özellikle daha uzun kullanım, daha yüksek dozlar ve yaşlı yetişkinlerde kemik kırılma riskinizi artırabilir. Kalsiyum (kalsiyum sitrat gibi) ve D vitamini takviyeleri almak gibi kemik kaybını / kırılmasını önlemenin yolları hakkında doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Yaşlı yetişkinler, bu ilacın yan etkilerine, özellikle kemik kaybı ve kırıklarına ve Clostridium difficile enfeksiyonuna karşı daha duyarlı olabilir.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle ateş, öksürük ve burun / boğaz / solunum yolları enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirilen bir bebek üzerindeki etkiler bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: silostazol, klopidogrel, metotreksat (özellikle yüksek dozda tedavi), rifampin, St John’s wort.

Bazı ürünlerin vücudun onları düzgün bir şekilde emebilmesi için mide asidine ihtiyacı vardır. Omeprazol mide asidini azaltır, bu nedenle bu ürünlerin ne kadar iyi çalıştığını değiştirebilir. Etkilenen bazı ürünler arasında atazanavir, erlotinib, nelfinavir, pazopanib, rilpivirin, bazı azol antifungaller (itrakonazol, ketokonazol, posakonazol) bulunur.

Omeprazol, esomeprazole çok benzer. Omeprazol kullanırken esomeprazol içeren herhangi bir ilaç kullanmayın.

Bu ilaç, bazı laboratuvar testlerine müdahale ederek muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olabilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply