Omur Nedir? Sözlük Anlamı

0

Omur ne anlama gelir? Omur kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Omurgayı oluşturan kemiklerden her biri, fıkra
“Boyun omurları. Bel omurları. Sağrı omurları. Kuyruk omurları.”
Omurga içinde bulunan kanal boyunca uzanan, boz madde ve ak maddeden oluşan sinir dokusu, murdarilik
Omurgalı hayvanlardan balıklar sınıfının köpek balıklar takımının bir alt sınıfı
Sırtta, omurganın yanlarında yer alan ve omurganın doğrulma (geriye doğru eğilme), yana eğilme ve kendi ekseni çevresinde dönme hareketlerine yardımcı olan kasların ortak adıdır. Bunlardan en büyüğü olan göğüs omur kası, alt göğüs bölgesi ve üst bel bölgesi omurlarından çıkar ve üst göğüs omurlarına tutunur. Kas demeti boyun omurlarına ve başa da uzanır.
Bel bölgesindeki omurların komşu omurlar ya da omurganın tabanında yer alan sağrı kemiği üzerinde öne doğru kaymasıdır. Sıklıkla, omuriliği çevreleyen omurga kanalı bir oluşum bozukluğu nedeniyle tam olarak kapanamamıştır; vücut ağırlığının omurga üzerine binmesi kaymayı kolaylaştırır. Bunun sonucunda omurganın biçimi çocukluktan başlayarak bozulur; bu durum ileriki yaşlarda bel ağrısına yol açar. Vakaların çoğunda dinlenme ve korse kullanılması belirtileri ortadan kaldırır. Ama özellikle omurilikten çıkan sinirlerin baskı altında kalması sakatlığa neden olursa cerrahi müdahale gerekebilir.
Spinal sinir olarak da bilinir. Omurgalılarda omurilikten düzenli aralıklarla çıkan sinir çiftlerinin ortak adı. Sinir çiftlerinin her biri omuriliği vücudun belirli bir bölgesine bağlar. Sinir omurilikten çıktıktan hemen sonra kök adını alan iki dala ayrılır. Duyu lifleri içerenler omuriliğe arka kökten girer; bu lifteki sinir hücrelerinin gövdeleri omuriliğin dışındaki bir gangliyonda yer alır. Hareket liflerini içeren sinirler ise ön kökten çıkar; hücre gövdeleri omuriliğin belirli bölgelerinde yerleşmiştir.


Leave A Reply