Orion Bulutsusu Hakkında Bilgi, Orion Bulutsusu Nasıl Keşfedildi?

0
Advertisement

Orion bulutsusu nedir? Orion bulutsusu ne zaman kim tarafından keşfedilmiştir, özellikleri nelerdir? Orion bulutsusu hakkında bilgi.

Orion Bulutsusu

Orion bulutsusu

Orion Bulutsusu (katalog numaraları NGC 1976 ve M 42), Orion takımyıldızında, avcının kılıç bölümünde yer alan ve çıplak gözle görülebilen parlak yayınımlı bulutsudur. Yer’den yaklaşık 1.000 ışık yılı uzaklıkta olan bulutsunun merkezinde yer alan Trapezium (Teta Orionis), çok sıcak (O tipi) genç yıldızlardan oluşan bir kümedir. Bu yıldızların saldığı ışınım bulutsunun ışıldamasını sağlar.

orion

Orion Bulutsusunun Keşfi

Orion Bulutsusunu 1610’da Fransız bilim adamı Nicolas-Claude Fabri de Peiresc ve 1618’de İsviçreli astronom Johann Cysat birbirlerinden bağımsız olarak buldular. Fotoğrafla görüntülenen ilk bulutsu olan Orion Bulutsusunun bu fotoğrafını 1880’de ABD’li astronom Henry Draper çekti.

Bulutsudan elde edilen görüntüler zamanla gelişti ve 1980’lerin sonlarında sağlanan teknolojik yeniliklerle bilim adamları, bir kızılötesi kamerasıyla, kızılötesi ışınım salan gökcisimlerinin fotoğraflarını çekmeye başladılar; bu arada, o güne değin optik olarak gözlenemeyen Orion Bulutsusunun ayrıntılarını elde ettiler. Hubble Uzay Teleskopu da, birinci aynasının bozulmasına karşın, 1991’de bulutsunun son derece ayrıntılı görüntülerini çekti. Bunların arasında, genç bir yıldızın doğuşuyla ilintili bir enerji püskürmesi de bulunuyordu.

Advertisement

Leave A Reply