Osha Kökü, Solunum Yolu Hastalıklarına Bitkisel Çözüm, Faydaları ve Yan Etkileri

0
Advertisement

Osha Kökü nedir ve ne için, nasıl kullanılır? Osha Kökünün sağlık için yararları nelerdir, ne işe yarar ve yan etkileri nelerdir, hakkında bilgi.

Osha Kökü

Osha (Ligusticum porteri) havuç ve maydanoz ailesinin bir parçası olan çok yıllık bir bitkidir. Genellikle Rocky Dağları ve Meksika’nın bazı bölgelerindeki ormanların kenarlarında bulunur. 12 ligusticum türü mevcutken, sadece Ligusticum porteri “gerçek” osha olarak kabul edilir.

Osha Kökü

Osha 1 metre boyunda büyür ve maydanoz gibi görünen küçük, parlak yeşil yaprakları vardır. Küçük beyaz çiçekleri ve buruşuk, koyu kahverengi kökleri ile de tanımlanabilir. Ayı kökü, Porter’ın meyan kökü, Porter’ın gevşemesi ve dağ sazlığı olarak da bilinen osha, geleneksel Amerikan, Latin Amerika ve Güney Amerika kültürlerinde sözde tıbbi yararları için geleneksel olarak kullanılmıştır.

Kök bir bağışıklık güçlendirici olarak kabul edilir ve öksürük, zatürree, soğuk algınlığı, bronşit ve grip için yardımcı olur. Ayrıca hazımsızlığı, akciğer hastalıklarını, vücut ağrılarını ve boğaz ağrısını gidermek için de kullanılır.

Bugün, osha kökü en yaygın olarak çay, tentür veya dekonjestan olarak kullanılır.

Advertisement

Bu yazıda, osha kökünün potansiyel yararları, kullanımları ve yan etkileri gözden geçirilmektedir.

Faydaları

Osha kökünün solunum yolu hastalıklarını, boğaz ağrısını ve akciğer hastalıklarını tedavi ettiği düşünülmektedir. Ancak, şu anda bu iddiaları destekleyen hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Yine de, sınırlı araştırmalar osha kökü ve bitki bileşiklerinin sağlık yararları olabileceğini düşündürmektedir.

Oksidatif stres ve iltihapla savaşabilir

Osha kökü ekstresi, güçlü antioksidan etkileri nedeniyle oksidatif stresle mücadele edebilir. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşan bileşikler veya vücudunuzda oksidatif strese neden olan kararsız moleküllerdir. Oksidatif stres, kronik inflamasyon ve kalp hastalığı, Alzheimer ve kanser gibi artan hastalık riski ile ilişkilidir.

Bir test tüpü çalışması, 400 mcg / mL osha kök ekstresinin önemli antioksidan aktivite gösterdiğini ve inflamatuar belirteçleri azalttığını bulmuştur. Bu etkilerin, osha kökünün birincil bitki bileşiklerinden biri olan Z-ligustilide bağlı olduğu düşünülmektedir.

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, Z-ligustilidin hem akut hem de kronik enflamasyona karşı koruyabildiğini göstermektedir. Bu sonuçlar umut verici olsa da, insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Enfeksiyona karşı koruyabilir

Osha kökü ekstresi ve bitki bileşikleri, enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal etkilere sahiptir. Geleneksel olarak, osha kökü yaraları dezenfekte etmek için topikal olarak uygulanır. Hepatit gibi bazı viral hastalıkları tedavi etmek için de kullanılmıştır. Ancak, şu anda bu uygulamaların etkinliğini destekleyen hiçbir çalışma bulunmamaktadır.

Advertisement

Bununla birlikte, test tüpü çalışmaları osha kök ekstraktının Staphylococcus aureus, E. coli, Enterococcus faecalis ve Bacillus cereus da dahil olmak üzere birçok bakteriye karşı özellikle etkili olduğunu göstermektedir. Bu bakteriler çeşitli hastalıklarla ilişkilidir.

Ek olarak, çalışmalar osha kök ekstresindeki Z-ligustilidi güçlü antifungal özelliklere bağlar. Ancak, insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Diğer potansiyel faydalar

Araştırma hayvanlarla sınırlı olsa da, osha kökü başka faydalara da sahip olabilir. Bunlar:

Kan şekeri seviyelerinde azalma. Tip 2 diyabetli farelerde yapılan bir çalışmada, osha kökü ekstresi, şeker tükettikten sonra kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azalttı.

Mide ülserlerine karşı koruma. Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, osha kökü ekstraktının mide ülseri oluşumunu önlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur.
İnsan çalışmalarına ihtiyaç olduğunu unutmayın.

Yan etkiler ve Önlemler

İnsan araştırması eksikliğinden dolayı, osha kökünün yan etkileri büyük ölçüde bilinmemektedir. Hamile veya emziren kadınların herhangi bir şekilde osha kullanmaları kesinlikle önerilmez.

Dahası, osha bitkisi, her ikisi de osha ile birlikte büyüyen ve son derece zehirli olan zehirli hemlock (Conium maculatum L.) ve su hemlock (Cicuta maculata veya Cicuta douglasii) ile kolayca karıştırılabilir. Her üç bitkinin de yaprakları ve sapları arasında küçük farklılıklar olsa da, osha’yı tanımlamanın en kolay yolu, koyu, kahverengi, kereviz benzeri bir kokuya sahip olan kırışık kökleridir.

Aynı şekilde, osha’yı kendi başınıza hasat etmek yerine sadece profesyonellerden veya sertifikalı tedarikçilerden satınız önerilir.

Formlar ve dozaj

Osha kökü çaylar, tentürler, uçucu yağlar ve kapsüller dahil olmak üzere çeşitli formlarda satılmaktadır. Kökün kendisi kurutulmuş veya taze olarak bulunur. Bitkisel çaylar gibi diğer ürünlerde bulunan osha kökü de görebilirsiniz.

Bununla birlikte, insan araştırmalarının eksikliği nedeniyle etkili dozajlar bilinmemektedir. Bu nedenle, herhangi bir osha kökü denemek istiyorsanız, sağlık uzmanınızla uygun bir dozu tartışın.

Ayrıca, ürün etiketinde listelenen önerilen sunumdan fazlasını almadığınızdan emin olun.

Advertisement

Özetle;

Rocky Dağları ve Meksika’nın bazı bölgelerine özgü kırışık, kahverengi osha kökleri, geleneksel olarak grip ve soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı bir dekonjestan olarak kullanılmıştır. Bu kökün ayrıca bağışıklığı arttırdığı ve boğaz ağrısını yatıştırdığı düşünülmektedir.

Her ne kadar bu kullanımları destekleyen insan araştırmaları eksik olsa da, ön test tüpü ve hayvan çalışmaları, osha kökünün antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Osha kökü bir çay olarak demlenebilir, bir toz haline getirilebilir veya bir tentür olarak tüketilebilir. Bir sağlık uzmanına rutininize eklemeden önce danışmak en iyisidir.


Leave A Reply