Osmanlı Döneminden Günümüze Serinlik Kaynağı Naneli Limonata Tarifi

0

Naneli Limonata tarifi. Osmanlı’dan günümüze uzanan naneli zencefilli lezzetli limonata tarifinin yer aldığı sayfamız. Yaz aylarının muhteşem tadı…

Osmanlı Döneminden Günümüze Serinlik Kaynağı Naneli Limonata Tarifi
Şu sıcak günlerde soğukluğu cam bardağın dışına buğu olarak aksetmiş bir bardak limonataya kim hayır diyebilir ki. Tabii limonatadan kastımız siyah-beyaz filmlerin düğün sahnelerindeki boyalı-şekerli su, limon esansı karışımı değil.

Sokak şerbetçilerinin ‘ayılana gazoz, bayılana limon‘ nakaratıyla sattığı limonata bir Türkiye klasiği. İlk izleri Mısır’a uzanan ve o zamanlar bal ve limon karışımıyla yapılan limonatanın siyah-beyaz Yeşilçam filmlerinde düğün ikramı olarak dağıtılanında kalite aramak yersiz. Biraz sarı boya, biraz şeker, biraz limon esansı, limon tuzu, bolca su. Ama özene bezene yapılıp soğukluğu cam bardağın dışına buğu olarak aksedenine kim hayır diyebilir ki. Hem de bu sıcak yaz günlerinde… Dahası iftar sofrasında…

Bugünkü tarifimiz de limonata olsun. Üstelik naneli, zencefilli cinsinden. Osmanlı saray limonatası… Kokusu dimağınızı, lezzeti damağınızı şenlendirsin. Serinliği yüreğinizin hararetini gidersin.
Osmanlı Döneminden Günümüze Serinlik Kaynağı Naneli Limonata Tarifi

Malzemeler:

10 adet sert ve sulu limon

2 adet portakal (yazın bulamazsanız dert değil)

1 demet taze nane

1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil (kuru ya da yaş)

800 gram şeker

5 litre su
Osmanlı Döneminden Günümüze Serinlik Kaynağı Naneli Limonata Tarifi
Hazırlanışı:

Limon ve portakallar yıkandıktan sonra kabukları ince rende ile rendelenir. Naneler saplarından ayrılıp iri iri doğranır. Şeker eklenir. Zencefil eklenir. Kabukları rendelenmiş limonlar ince halkalar halinde doğranıp bu karışıma katılır. Hep birlikte macun kıvamına gelene kadar yoğurulur. 5 litre su eklenip şeker iyice eriyinceye kadar karıştırılmaya devam edilir. Daha sonra süzülür. Soğuk olarak servis edilir…


Limonata Hakkında Kısa Genel Bilgi

Limonata, su, limon veya limon suyu ve şeker ile yapılan bir içecektir.

Genellikle Kuzey Amerika ve Hindistan’da bulunan limonata, limon suyu, su ile yapılan ve şeker kamışı veya balla tatlandırılmış geleneksel ev yapımı bir içecektir. Berrak limonata limon veya limon-kireç aromalı, gazlı meşrubattır. Bu tür İngiltere, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaygındır.

8 bardak limonata yapmak için, taze sıkılmış 8 limonun suyunu 1/2 bardak şeker ve 5 bardak su ile karıştırın ve buz küpleri üzerinde servis yapın. Karışıma doğranmış (kesilmiş) bir limon veya kireç de eklenebilir. Şeker bazen akçaağaç şurubu ile değiştirilir.

Pembe limonata, biraz nar veya başka bir kırmızı meyve suyu ekleyerek veya pembe limon kullanarak yapılabilir. Fransız markası Lorina limonata dahil olmak üzere bazı pembe limonatalar hafif karbonatlıdır.

Birleşik Krallık, Avustralya, İsviçre ve Yeni Zelanda’da ‘limonata’ terimi, berrak, gazlı, tatlı limon aromalı bir meşrubat anlamına gelir. Hindistan’da yaygın olarak “limon suyu” veya “Shikanji” anlamına gelen ‘Nimbu paani’ olarak adlandırılır. Özellikle Kuzey Hindistan’da sokak satıcıları tarafından satılmaktadır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?