Hayat, iki dipsiz karanlık ortasında bir kibrit alevidir Konulu Kompozisyon

0
Advertisement

Hayat, iki dipsiz karanlık ortasında bir kibrit alevidir ne demek? Hayat, iki dipsiz karanlık ortasında bir kibrit alevidir sözü ile ilgili kompozisyon.

Hayat Ağacı

YAŞAM ve ZAMAN

İnsanlar ölümlüdür ve bütün ölümlüler gibi bir gün yok olacaklardır. Fakat okuduklarımız ve öğrendiklerimiz içinde bu kuralı bozanlar da var. Yaşamlarını bir tolum ve uygarlık uğrunda harcayanlar, insanlık tarihinin överek andığı kişiler arasına katılıyor. Bunlar için: «Öldü» sözü bütün anlamını kaybediyor.

Atatürk, 15 yıl gibi kısa, çok kısa bir süre içinde ulusunu, orta çağ düşüncesinden modern insan düşüncesine ulaştırdı. İç ve dış düşmanlardan yılmadı. Gecesini gündüzüne katarak vatan ve ulus için çalıştı. Fakat ölümsüzlük katma erişti. Pastör, insanları kuduz denilen belâdan kurtarmak için yaşamının büyük bir kısmını harcadı. İlk yaptığı deneylerin başarısızlığından yılmadı. Yıllarca süren çalışmalardan sonra amacına ulaştı. Böylece de adı, insanlık tarihinin altın yapraklarına geçti. Edison, Newton, Keepler gibi bilginler insanlığa yararlı olabilmek için durup dinlenmeden çalıştılar, uğraştılar, fakat ölümsüzler kervanına katılmayı başardılar.

Yaşamın, bir kibrit alevi kadar kısa olduğunu kendimizde de görebiliriz. Ben, daha dün okula başlamıştım. Günlerin ne kadar çabuk geçtiğine şaşıyorum şimdi. Bu kısa zamanı çalışmakla değerlendirdiğim için seviniyorum. Eğer çalışmamış olsaydım, şimdi bu sınıfta olamazdım. Bundan sonra da pek çok çalışıp vaktimi değerlendirmek, vatanıma, ulusuma, insanlığa yararlı işler yaparak ölümsüzler arasına katılmak en büyük ülkümdür.

İnsanlar, ölmekten değil, unutulmaktan korkmalı. Çünkü, gerçek ölüm unutulmaktır bence. Unutulmamak için de bir kibrit alevi kadar kısa olan yaşamamızı boş yere harcamamak, onu, en güzel bir şekilde değerlendirmesini bilmeliyiz.

Advertisement

GENÇ KALMANIN SIRLARI

Genç kalmak, ihtiyarlamamak, hatta bir anlama göre, ölmemek için iyi işler, yararlı işler yapmak gerekir.

Bir insan ne denli canlı, hareketli olursa, o ölçüde genç kalır. Atalarımız «İşleyen demir ışıldar» sözünü bunun için söylemişlerdir. Bu örnekte işleyen demir insanlar, onun paslanması da işe yaramaz bir duruma gelmesidir. Demir, hareket halinde iken paslanmaz. İnsan da çalıştığı sürece ihtiyarlamaz.

Genç kalmak için sadece iyi işler yapmak yetmez. Güzel ve tatlı sözler söylemek te gerekir. İnsan, karşısındakinin onurunu kırıcı sözleri sinirli iken söyler; sinirli bir insanın zararı da kendisine olur. Tıpkı keskin sirkenin küpüne olan zararı gibi.

Oysa, etrafındakilerle şakalaşan, güzel sözler söyleyen, nüktedan insanlar hiç yaşlanmazlar. Yaşlansalar bile gönülleri gençtir. «Bir tebessüm, ömre bir yıl katar» derler. Bu da hoş sözlerin, neşeli olmanın değerini açıklamaktadır. Öyleyse biz, hem gülelim, hem iş yapalım, bunun yanı sıra da genç kalalım.

«Gülelim, oynayalım, kâm alalım dünyadan» diyen Nedimin felsefesi de aynıdır. Fakat ben bu mısrayı şöyle söyleyeceğim:

«Gülelim, çalışalım, genç kalalım dünyada.» İşte bu da benim yaşam hakkındaki düşüncem.

Advertisement


Leave A Reply