Ütünün Tarihçesi ve Gelişimi, Elektrikli Ütünün İcadı (İlk Ütüyü Kim İcat Etti?)

44
Advertisement

Ütünün tarihçesi, eski ütülerin resimleri, ütünün icat edilmesi hakkında bilgi. Elektrikli ütü nasıl icat edildi, kim etti? İlk ütüyü kim icat etti?

Ütünün icadı 17.yüzyıl başlarına kadar dayanmaktadır. İlk başlarda giysileri düzleştirmek için ısıtılmış ağır taşlar kullanılırken daha sonra saplı düz demir plakalar ateşte ısıtılmaya başlandı. Bu yöntemle ısının uzun süre korunamaması yüzünden demir plakaları oyarak içlerini kömür közüyle doldururlardı. Kor halinde kömür konularak ısıtılan bu ütüler ise oldukça ağır idi.

Eski Ütü

Kaynak: pixabay.com

İnsanlar giysilerindeki kırışıklıkları giderebilmek için uzun uğraşlar vermişlerdir. Bu uğraşılar sonunda değişik yöntemler bulmuşlardır. Başlarda odun, cam, mermer gibi aletler kullanıldı. Taşların ısıtılıp giysilerin üzerinde gezdirilmesi ile ütünün temelleri atılmaya başladı. Tarihte ilk kez sapı olan bir demir parça ile ütüleme işleminin yapılması 17. yüzyılda gerçekleşmiştir. Ocaklarda ısıtılarak kullanılan ütüler zamanla kor ve kömür ile ısıtılan içi oyuk ütülerle yer değiştirdi. 19. yüzyılda ise ocak ya da sobaların ısıtıcı olarak kullanılması standart hale geldi.

Eski Ütü

Kaynak: pixabay.com

İlk Elektrikli Ütüler

Henry W. Seely (ABD) ilk defa ütünün taban kısmını ısıtmak için elektrik kullandı ve 1882 de elektrikli ütüyü icat etmiş oldu. Ütü iki karbon tabaka arasında kalan elektrik arkı sayesinde ısıtılıyordu.

1883 yılında ütüyü kablosuz hale getirip daha güvenli bir hale getirdi. Çalışma sistemi günümüzdeki sistemle çok benzerdi. Kablonun prize takılması ve ısıtılması gerekiyor, daha sonra prizden çıkarılıp rahatça kullanılabiliyordu. Tüm bunlara karşın, ütü oldukça pahalı ve dayanıksız bir aletti. Elektriğin yeni yeni yaygınlaşması ve satışların düşüklüğü nedeniyle ticari bir başarı elde edemedi.

Ütüler zaman içinde gelişti. 1926 yılında Eldez isimli bir kuru temizleme firması buharlı ütüyü üretti. Fakat geçmişteki başarısızlık buna da yansıdı. İnsanlar henüz bunu kullanamaya hazır değillerdi.. Bu yüzden bir başarı elde edilemedi.

Advertisement
Eski Ütü

Kaynak: pixabay.com

1905’te ilk kez son derece hafif elektrikli ütü piyasaya sürüldü. O günlerde beri ütüler çok gelişti. Günümüzde kullanılan ütülerin çok büyük bir kısmı buharlıdır. Üretiminin ilk yapıldığı yıllarda pek ilgi görmese de gerçekten çok yararlı bir özellik olduğu anlaşıldı.

Çalışma prensibi;

Pamuklu kumaşlar selüloz moleküllerinden oluşurlar. Bu moleküller birbirlerine hidrojen bağları ile bağlıdırlar ve bu bağlar da yeterli ısı ve çok az miktarda su ile kırılabilirler. Su ile şişen liflerin kırılan molekül bağları, ütü kumaşın üzerindeyken düzgün bir şekilde tekrar bağlanırlar ve ütü kaldırıldığında kumaşta düzgün ve pürüzsüz bir yüzey oluştururlar.

Eski Ütü

Kaynak: pixabay.com

Pamuklunun dışındaki kumaşlarda uzun-zincir moleküllerin birbirlerine bağlanış şekilleri farklı da olsa ütülemenin etkisi aynıdır. Örneğin, yünlü kumaşlarda ortak bağlar çapraz şekildedirler. Bazı kimyasalları kullanarak, bu bağları kırıp sonra ütü ile şekillendirmek suretiyle, kumaş kalıcı olarak pileli yani kıvrımlı veya büzgülü hale getirilebilir.


44 yorum

 1. GunahKar # HaRuN[sv sahibi] 46.45.173.28 cs de sv mize bekleriz on

  süper yaaa çok tşkkrler :::::::::::))))))

 2. çok güzel bir bilgi var ama başında eskiden insanların giysilerini halıların altında da düzleştire bildiklerini de yazabilirsiniz ama bilgi için teşekkürlerimi sunarım…………kesin yüz alırım araştırmadan………………

 3. selin bıyıkoğlu on

  herkes benim performansımı kıskanacak!Teşekkür ederim.Öğretmen bana 100 üzerinden 100 verecek,kesin.

 4. süper teşekkürler ama bizim evde yazıcı olmadıgından dolayı fotoğraflarını çıkaramıyorum napacam ben yha

 5. adsız esra on

  Emeklerinize sağlık.Çok teşekkürler,sayenizde tasarım dersinde başarılı olacağım.Tekrardan tüm emeği geçen büyüklerime teşekkür ediyor ve onların ellerine sağlık diyorum.Saygılarımla…

Leave A Reply