Osteoblast Nedir? Özellikleri

0
Advertisement

Osteoblast nedir, osteoblast hücrelerin özellikleri nelerdir? Kemiklerdeki osteoblast hücrelerin yapısı hakkında bilgi.

Osteoblast

Osteoblast; kemik oluşumunun başlangıcında ve kemiğin yeniden biçimlenmesinde rol oynayan küp biçimli büyük hücredir. Kemiğin yüzeyinde bir katman oluşturacak biçimde yan yana dizilen hücrelerin kemiğin içine doğru uzanan çıkıntıları vardır. Osteoblastlar periost (kemik dış zarı) ve kemik iliği boşluğundaki endosteum katmanında bulunan osteojen hücrelerin farklılaşması sonucunda oluşur. Bu farklılaşma süreci için yeterli kan akımı sağlanamazsa osteoblast yerine kıkırdak yapan kondroblast adlı hücreler oluşur.

Osteoblastlar osteoit adlı mineral içermeyen organik kemik maddesini yapar. Bu maddenin içerdiği mukopolisakaritler osteoblasts Golgi aygıtından, kollajen lifler ise endoplazmik retikulumdan salgılanır. Mukopolisakaritler osteoidin temel bileşenidir; kollajen lifler betonarmenin içindeki çelik çubuklara benzer işlev yüklenerek kemiğin temel ağ yapısını güçlendirir.

Kemiğin inorganik yapısı büyüdükçe osteoblast kemiğin içinde kalır; çevresinde kalsiyum birikmesiyle hücrenin yeni kemik yapımı kesintiye uğrar. Bu durumdaki hücreler osteosit olarak adlandırılır.

Advertisement

Leave A Reply