Ozon Tabakası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Ozon tabakası nedir? Ozon tabakası ne işe yarar? Ozon tabakasının özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtlarının yer aldığı sayfamız.

Ozon, atmosferin dışını örten tabakadır. Keskin kokulu mavi renklidir. Ozon ve oksijen molekülleri ultraviyole ışınları ile parçalanarak birbirlerine dönüşebilir.

Atmosferin her tabakasında bulunan ozon, özellikle 12 ile 45 km yükseklikteki Stratosfer tabakasında yoğunlaşır. Ozon, buralarda, güneşten gelen zararlı ışınları (mor ötesi) filtre eder ve koruyucu bir engel oluşturur.
Ozon Tabakası
Yeryüzünde kullanılan çeşitli aletlerden çıkan kloroflorokarbonlar (CFC) yavaş yavaş yükselerek Stratosfer tabakasına ulaşır. Burada ozon tabakası tarafından tutulan mor ötesi ışınların etkisiyle bu gazlar, klor atomlarını serbest bırakır.

Kimyasal reaksiyonlar, serbest kalan klor bileşiklerinin oksijenin serbest atomuna yapışmasıyla start alırlar. Bu da yeni klor atomlarının serbest kalmasına yol açar ve onlarda yeniden oksijen atomuyla birleşir.

Böylece kimyasal reaksiyonlar kısır bir döngü şeklinde devam eder. CFC gazlarının ozona ulaşmasından sonra, kimyasal reaksiyonları ve ozon tabakasının tahrip olmasını engellemek imkansızdır.

Ozon Katliamından Sorumlu Tutulan Beş Madde

Advertisement

© Aerosoller: Bugün kullanımları azaltılmıştır.

© Soğutucu maddeler: Buzdolapları ve klimalarda kulla nılan soğutucular (CFC).

© İzolasyon köpükleri: Binaların ve buzdolapların termik izolasyonunuda kullanılan plaka şeklinde katı poliüreten maddesi.

© Elektronik alanda kullanılan eriticiler: Bu maddeler dünya CFC üretiminin % 20’sini oluşturmaktadır.

© Yangın söndürücüler: Genel olarak brom içeren atomlardan oluşur. Bu yangın söndürücüler, ozon tabakasına zarar verme açısından 10 misli daha yıkıcı bir niteliğe sahiptir.

Advertisement


Leave A Reply