P Harfiyle Başlayan Çiçekler, Baş Harfi P Olan Çiçek İsimleri Özellikleri

0
Advertisement

P harfiyle başlayan çiçeklerin isimleri, çiçek çeşitleri listesi. Baş harfi P olan çiçek türleri nelerdir? P Harfiyle Başlayan Çiçekler listesi

P Harfiyle Başlayan Çiçekler

Arka resim kaynak: pixabay.com

P Harfiyle Başlayan Çiçekler

papatya

Papatya

Bileşikgiller familyasından bir kır bitkisidir. İlkbaharın gelmesiyle kırlarda kendiliğinden açan papatya, toprak altında sürekli yaşayan köksü bir sapa sahip olduğundan her yıl yeniden çıkar. Yaprakları dereotu benzeri bileşik parçalıdır. Çiçekleri de küçük bir ayçiçeğini andırır. DEVAMI

pentas çiçeği

Pentas Çiçeği

Bilimsel adı “pentas lanceolata” olan bu çiçeğin dünyadaki en yaygın adı, ‘Mısır yıldız kümesi / Egyptian star’. Yurdumuzda, latince adınından dolayı ‘pentas’ ya da beşiz çiçeği ( pentas: beş ) deniyor. Kökboyasıgiller ( rubiaceae ) familyasına mensup bir bitki. Pentas çiçeği zamanla çalımsı bir özellik kazanmaktadır, herdem yeşildir, yapraklarını çoğu zaman kışında dökmemektedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde bahçede de yetiştirilmeye uygundur. Kelebekleri ve arıları kendine çeker.

Peru zakkumu

Advertisement

Peru Zakkumu

Her dem yeşil bir bitkidir. Çalı formundadır. Yaklaşık 3-4 m boylanabilir. Yaprakları ince uzun, sarmal dizilişli, çiçekleri parlak sarı ve boru şeklindedir. Meyvesi yeşil renkli, yuvarlağımsı ve üç lobludur. Bitkinin süt rengi özsuyu vardır. Akdeniz bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Açan turuncu çiçekleri uzun süre bitki üzerinde kalır. Geçirgenliği iyi, besince zengin topraklarda sağlıklı gelişir.

petunya

Petunya

Petunya (Petunia), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından, albenili çiçekleri nedeniyle çok sevilen süs bitkisi cinsi. Güney Amerika kökenli olan bu bitkiler gerek bahçelerde, gerekse evlerin balkon ve pencerelerinde yaygın olarak yetiştirilirler. DEVAMI

peygamber çiçeği

Peygamber Çiçeği

Bileşikgiller familyasından, bilhassa ılık bölgelerdeki tahıl tarlalarında yetişen bir bitkidir. Çiçekleri mavi veya menekşe rengindedir. İştah açar. İdrar söktürür. Nikris hastalığında faydalıdır. Böbreklerdeki kumun dökülmesine yardımcı olur. Bazı göz hastalıklarında kullanılır.

Pittosporum

Advertisement

Pittosporum

Herdemyeşil bir çalıdır. Yaprakları çok güzeldir. Kolay yetiştirildiği ve denize dayanıklı olduğu için oldukça yaygın bir bitkidir. Hak ettiği kadar yaygınlaşmamış bir çalı. Çok gür (1.8-2 m)dür. Yaprakları küçük, sık ve koyu yeşildir. Çiçekleri ilkbaharda çikolata-erguvani renkli. Kullanımı; öbekler, çitler.

porsuk çiçeği

Porsuk (Taxus)

Porsuk (Taxus Baccata) daimi yeşil bir çam türü olup dalları ve iğneleri benzer türlerine göre daha yumuşaktır. Taxaceae ailesindendir. Avrupa’nın güneyi, Afrika’nın kuzey batısı, Asya’nın güney batı bölgelerinde ve İran’nın kuzey bölgelerinde doğal olarak yetişiyor.

portakal çiçeği

Portakal Çiçeği

Portakal Çiçeği, Turunçgiller familyasından olan bir ağaç türüdür. Boyu 2 ile 10 metre arasında değişmektedir. Yaprakları sert dayanıklı ve düz kenarlı olan bu bitkinin meyvesi C vitamini bakımından zengin bulunmaktadır. Meyvesi kışın bolca bulunan ve tüketilen portakaldır. Ülkemizde Akdeniz, Ege, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesinde yetişmekte olup, Portekiz den Türkiye’ye geldiği tahmin edilmektedir.


Leave A Reply