Petunya Çiçeği Özellikleri

0

Petunya nasıl bir çiçektir? Petunya çiçeğinin özellikleri nelerdir? Petunya ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Petunya

Advertisement

Petunya Çiçeği Özellikleri

Petunya (Petunia), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından, albenili çiçekleri nedeniyle çok sevilen süs bitkisi cinsi. Güney Amerika kökenli olan bu bitkiler gerek bahçelerde, gerekse evlerin balkon ve pencerelerinde yaygın olarak yetiştirilirler.

En yaygın petunya türlerinden biri P. cuillaris ile P. violacea’nın melezi olan P. hybrida’dn. Bundan geliştirilen çok sayıda petunya çeşidi varsa da bunların tümü bahçe ve balkon petunyaları olarak iki ana grupta toplanır. Sık topluluklar oluşturan, 15-25 cm uzunluktaki dik gövdeli bahçe petunyalarına karşılık, çok daha uzun gövdeli (45 cm) olan balkon petunyaları çoğunlukla saksılarda yetiştirilir. Petunyaların fırfırlı ya da dalgalı kenarlı, huni biçimli çiçekleri beyaz, pembe, kırmızı ya da mor renklidir; zıt renklerle bezenmiş lekeli ya da katmerli çeşitlerine de rastlanır. Rüzgârın etkisiyle kolayca pörsüyen yumuşak yapraklarının yüzeyi sık bir tüy katmanıyla kaplıdır.

Botanik açısından çok yıllık olmasına karşın petunyalar genellikle mevsimlik, yani bir yıllık olarak yetiştirilir. En iyi gelişmeyi ılıman yerlerdeki güneşli ve iyi sulanmış, akaçlanmış topraklarda gösterir. Gölgelik yerlerde büyüme ve gelişmesi yavaşlar. Yazın ilk günlerinden başlayarak, sonbaharın geç dönemlerine kadar uzun bir süre çiçek açan petunyalar bu nedenle çoğu zaman öbür süs bitkilerine yeğlenirler.

Advertisement


Leave A Reply