Paintball Nedir? Paintball Nasıl Oynanır? Kuralları ve Tarihçesi

0
Advertisement

Strateji, hedef ve amaç belli; tek yapacağınız tetiğe dokunup rakibinizi boyaya bulamak. Paintball hızla yayılıyor…

Paintball

Paintball Nedir?

Bu oyun 70’li yılların sonuna doğru iki arkadaşın, aslında başka bir iş kullanılan gazlı, boya kapsülü fırlatan silahları eğlence için kullanmaya başlamasıyla ortaya çıkmış. Silahlar asıl olarak ABD’de, kesilecek ağaçları işaretlemek için kullanılırken, Hayes ve Charles isimli iki arkadaş birbirlerine ateş edip deliler gibi eğlenmeye başlayınca gerçek anlamda bir ‘paintball’ salgını oluşmuş. 80’lere gelindiğinde piyasaya özel tasarlanmış Paintball silahları sürülmeye başlanmış ve özel olarak hazırlanan alanlarda insanlar birbirlerine boya kapsüllerini fırlatıp duruyorlarmış.

Paintball Ekipmanları

Paintball Ekipmanları

Aradan neredeyse 20 yıl geçtikten sonra 1996 yılında Paintball Türkiye’ye geldi, Ömerli Barajı’nın kıyılarında hazırlanan tesislerde Paintball oynanmaya başlandı. Bugün Türkiye’nin çeşitli yerlerinde birçok Paintball organizasyonu yapan şirket faaliyet gösteriyor.

Paintball’un iki temel amacı var, ilki eğlenmek ikincisi ise takım ruhunu geliştirmek; eğlenmek isteyen herkes zaten bu oyuna severek katılıyor ama bunun dışında özel şirketlerin elemanları takım ruhlarını geliştirmeleri amacıyla şirketleri tarafından özel organizasyonlara sokuluyor. ABD’de bugün binlerce insanın katıldığı, tepede helikopterlerin uçtuğu, arazi araçlarının insan kovaladığı paintball oyunlar düzenlendiğini söylersek, bu işin ne boyutlara varabileceğini anlatmış oluruz herhalde…

Paintball

Advertisement
Paintball Ekipmanı

Paintball oynamak için gidip ekipman almanıza gerek yok, organizasyon yapan şirketler size her türlü ekipmanı ve malzemeyi sağlıyor, sizin tek yapacağınız senaryoyu iyice öğrenip hedefe ulaşmanız.

Oyunun temel ekipmanları silahtan, koruyucu kasktan ve boya kapsüllerinden oluşuyor. Silahlar üstlerinde bulunan geniş haznelere doldurulan topları, içlerinde bulunan gaz tüplerinin itiş gücüyle metrelerce öteye fırlatıyor.

Paintball

Kapsüllerin dışı tuz ve nişastadan oluşan plastiğe benzer bir maddeden oluşuyor, içlerinde ise kesinlikle leke yapmayan, doğa dostu, zehirli olmayan gıda boyaları bulunuyor. Bu kapsüller fırlatıldıktan sonra değdiği ilk yerde patlıyor ve patladığı bölgeyi geçici olarak boyuyor, boyanan kişi oyun kuralları gereği artık ölü oluyor. Kapsül çok hızlı gitmesine rağmen can yaktığı söylenemez ama küçük ve önemsiz izler yaratabilir. Başınızın hassas bölgelerinin zarar görmemesi için de kırılmaz camlı bir kask takmanız gerekiyor, ayrıca oyun sırasında uzun paçalı ve uzun kollu kıyafetler giymelisiniz. Boya kapsüllerinin lekesi silince bile çıkıyor…

Dünya üzerinde belli başlı şirketler paintball için çeşitli malzemeler üretiyorlar, ürettikleri arasında Paintball silahları ile donatılmış 4×4 araçlar bile bulunyor. Ancak unutmayın ki tek başınıza malzeme almanızın pek bir anlamı olmayacaktır.

Nasıl Oynanıyor?

Genel olarak ağaçlık alanlarda ve özel hazırlanmış arenalarda oynanıyor, takımlara ayrılarak belirli bir amaca ulaşmak için çaba harcanıyor. Bu amaç karşı takımın kalesini almak, kaptanlarını vurmak, rehine kurtarmak, işgal etmek veya bunun benzer herhangi bir şey olabilir. Hedefinize ve amacınıza ulaşmaya çalışırken vurulmamaya çalışıp, takım arkadaşlarınızı da korumanız gerekiyor. Silahlardaki kapsüller sayılı olduğundan dikkatli harcamanız gerekiyor, hedefi açıkça görseniz bile düşünmeden tetiğe basmamalısınz.

Advertisement

Paintball bir strateji oyunu, tetiğe bas vurabildiğin kadar insan vur oyunundan çok daha ileri bir yetenek gerektiriyor, hatta oyunlarda bazen silah taşımayan ve sadece komut veren oyuncular bile olabiliyor. Geriye kalan kurallar basit, kapsülü yiyip boyanan kişi, hakem tarafından tespit edilip oyun dışına çıkarılıyor.

paintball

Hakemler

Merkezi Amerika’da bulunan bir Paintball birliği bulunuyor, buradan lisans alıp bütün dünyada resmi olarak Paintball hakemliği yapmak mümkün. Bu lisansı veren birliğin ismi IPPA (Uluslararası Paintball Oyuncuları Birliği).


Leave A Reply