W. Somerset Maugham Kimdir? İngiliz Yazarın Hayatı ve Eserleri

0

W. Somerset Maugham Kimdir ve ne yapmıştır? Tanınmış ünlü İngiliz yazar W. Somerset Maugham hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

W. Somerset Maugham
W. Somerset Maugham (25 Ocak 1874, Paris, Fransa – 16 Aralık 1965, Nice, Fransa)

Tanınmış bir İngiliz roman ve piyes yazarıdır. Paris’te doğdu. Babası Paris’teki İngiliz büyükelçiliğinde hukuk müşaviriydi. Maugham bundan dolayı ana dilinden önce Fransızca’da öğrendi, Fransız kültürünü benimsiyerek yetişti. 8 yaşındayken annesi, iki yıl sonra da babası öldü. Somerset Maugham, beş ağabeysiyle birlikte, İngiltere’ye, Kent’teki amcasının yanına gitti. Zayıf bir çocuktu, üstelik kekemeydi de. Amcası onu, bu kadar kusurla kalabalık arasında yaşayamayacağını düşünerek, papaz yapmayı kararlaştırdı. Maugham ise okumaktan, yazı yazmaktan çok zevk duyuyordu. Amcasını kandırdı, Almanya’nın Heidelberg şehrinde okuyacaktı. Yalnız, Maugham, Almanya’ya ayak basar basmaz okula gitmekten vazgeçti, bir süre Almanya’da dolaştı. En sonunda amcası bu başıboş hayatın devam edemeyeceğini anlatmaya çalıştı, bir an önce kendine bir meslek seçmesini tavsiye etti. Maugham Londra’ya döndü. Doktor olmaya karar vermişti. 1898’de Londra Üniversitesi’nin tıp fakültesinden mezun oldu. Şimdi doktorluk yapmak da hoşuna gitmiyordu, kendini yazıya verdi. İlk romanı «Liza of Lambeth» 1897’de yayınlandı. Bir yıl sonra da ikinci kitabı çıktı. 1907’de «Lady Frederick» adındaki piyesini yayınladı.

Maugham’ın en büyük zevki bol bol seyahat etmektir. Bütün dünyayı dolaşmış, bu arada birkaç kere İstanbul’a da gelmiştir. En güzel eserleri «Razor’s Edge» (Şeytanın Kurbanlar), «Of Human Bondage» (Hayatın Esiriyiz), «Painted Veil» (Renkli Peçe)dir. Bunlardan «Of Human Bondage»de okul günlerini anlatır, bu eseri biraz da kendinin hayatıdır.

Kaynak 2

W. Somerset Maugham; İngiliz yazarıdır (Paris 1874-Nice/Saint-Jean-Cap-Ferrat 1965).

Tıp öğrenimi ve hekimlik mesleği sırasında yaşam gerçeklerini yakından gözledi, Fransızca ve Almancayı da anadili gibi konuşur duruma geldi, dünyanın birçok yerini gezdi, edebiyat eserlerinin gördüğü geniş ilgi ve getirdiği büyük kazançla zenginleşti, son yıllarını (1928 sonrası) Fransa’nın güneyinde geçirdi, hemen bütün eserleri sinemaya aktarıldı. Yaşamın getirdiği renkli ve değişik konularla insan ruhunun derinliklerini aradı, hoş ve aranan bir yazar sayıldı.

Başlıca romanları: Liza of Lambeth (Lambeth’li Liza) 1897, Şehvet Düşkünü (Of Human Bondage) 1915, Büyülenmiş Adam (The Moon and Sixpence; ressam Gaugaine’in yaşamı) 1919, Renkli Peçe (The Painted Veil) 1925, Cakes ad Ale (Pastalar ve Bira), 1930, Şeytanın Kurbanları (The Razor’s Edge) 1944, Catalina (1948). Oyunları: Lady Frederick (1907), Çember (The Circle) 1921, Süveyş Ötelerinde (East of Suez) 1922, Ölüm Mektubu (The Letter) 1927, The Constant Wife (Bağlı Eş) 1926, Sheppey (1933) vb.


Leave A Reply