MPV Nedir? MPV Düşüklüğü ve Yüksekliği Nedenleri

0
Advertisement

Kan tahlilinde MPV nedir, ne anlama gelir? MPV düşüklüğü ve yüksekliği belirtileri nelerdir, ne anlama gelir, normal değerleri nedir?

MPV Nedir?

MPV, ortalama trombosit hacmini temsil eder. Trombositler, kan pıhtılaşması için gerekli olan küçük bir kan hücresidir; bu, bir yaralanmadan sonra kanamayı durdurmanıza yardımcı olur. Bir MPV kan testi, trombositlerin ortalama boyutunu ölçer. Test, kanama bozukluklarının ve kemik iliği hastalıklarının teşhis edilmesine yardımcı olabilir.

Ne için kullanılır?

Kanla ilgili çeşitli durumların teşhis edilmesine veya izlenmesine yardımcı olmak için bir MPV kan testi kullanılır. Bir MVP testine sıklıkla bir trombosit sayısı denilen bir test dahil edilir. Böylece sahip olduğunuz toplam trombosit sayısı da ölçülür.

Neden bir MPV kan testi yapılır?

Doktorunuz, trombositler de dahil olmak üzere kanınızın birçok farklı bileşenini ölçen tam kan sayımı kapsamında MPV kan testi yaptırmış olabilir. Tam kan sayımı genellikle rutin bir prosedürdür. Ayrıca kan bozukluğu belirtileriniz varsa, MPV testine ihtiyacınız olabilir. Bunlar şunları içerir:

Küçük bir kesik veya yaralanma sonrası uzun süreli kanama
burun kanamaları
Ciltte küçük kırmızı lekeler
Ciltte morumsu lekeler
Açıklanamayan morarma

Advertisement

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Trombosit sayıları ve diğer testlerle birlikte MPV sonuçları, kanınızın sağlığının daha eksiksiz bir resmini sağlayabilir. Trombosit sayınıza ve diğer kan ölçümlerine bağlı olarak, artmış MPV sonucu şunları gösterebilir:

MPV Yüksekliği;

Trombositopeni, kanınızın normal trombosit sayısının düşük olduğu bir durumdur.
Miyeloproliferatif hastalık, bir tür kan kanseridir
Preeklampsi, gebelikte yüksek tansiyona neden olan bir komplikasyondur. Genellikle hamileliğin 20. haftasından sonra başlar.
Kalp hastalığı
Diyabet

MPV Düşüklüğü;

Düşük MPV, hücrelerin bazı zararlı ilaçlara maruz kaldığını gösterebilir. Ayrıca kan hücresi üretiminde azalmaya neden olan bir bozukluk olan ilik hipoplazisine de işaret edebilir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için sağlık uzmanınızla konuşun.

Normal MPV Değeri

MPV’nin normal değeri genellikle 7.5fl ile 11.5 fl aralığında olmalıdır. Bu değerler trombosit hacimlerinin 2.65 ile 2.8 mikrometre çapında olduklarını göstermektedir. MPV kan testinde bu değerler ile karşılaşılırsa kişinin tahlilinde herhangi bir anormallik yok demektir.

MPV kan testi sırasında ne olur?

Test sırasında, bir sağlık uzmanı kolunuzdaki bir damardan küçük bir iğne kullanarak bir kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınacaktır. İğnenin içeri girip çıktığı zaman biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Test için hazırlık yapmam gerekecek mi?

Bir MCV kan testi için özel hazırlıklara ihtiyacınız yoktur. Eğer sağlık uzmanınız kan örneğinizde daha fazla test istediyse, testten önce birkaç saat boyunca açlık (yemeyin veya içmeyin) gerekebilir. Takip edilecek herhangi bir özel talimat varsa, sağlık uzmanınız size bildirecektir.

Advertisement

Test için herhangi bir risk var mı?

Kan testi yaptırmanın çok az riski vardır. İğnenin konulduğu yerde hafif bir ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom çabucak gider.

MPV kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

MPV kan testinizin sonuçlarını etkileyebilecek birçok faktör vardır. Yüksek irtifalarda yaşamak, yorucu fiziksel aktivite ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar trombosit düzeylerinde artışa neden olabilir. Azalan trombosit düzeylerine kadın adet döngüsü veya hamilelik neden olabilir. Nadir durumlarda, trombositler genetik bir kusurdan etkilenebilir.


Leave A Reply